Orange na nedávnej tlačovej konferencii venovanej LTE sieťam síce nezverejnil ponuku dátových balíčkov (tie sa dozvieme 7.7.2014), no poodokryl viacero detailov z budovania LTE siete a jej fungovania. O fungovaní siete nás informoval sám Ivan Golian, Zástupca generálneho riaditeľa a Riaditeľ Úseku informačných systémov a sietí.
Len tak pre zaujímavosť. Viete akou rýchlosťou sme surfovali cez mobil v roku 2002, teda pred 12 rokmi? Je to až neuveriteľné, no maximálna teoretická rýchlosť bola 200 kbit/s (EDGE)! O 4 roky neskôr sa objavila technológia UMTS/HSDPA a rýchlosť stúpla na 3,6 Mbit/s a až v roku 2011 sa v sieti Orange predstavila technológia HSPA, teda teoretická rýchlosť pre download 21 Mbit/s. Už o rok neskôr ale prišla HSPA+ s dvojnásobnou rýchlosťou. V roku 2014 sa ale spustí LTE sieť s rýchlosťou (stále sa bavíme o teoretickej rýchlosti) 150 Mbit/s.
POZRITE SI: Orange spustil LTE sieť a prekvapil, 4G je bez dodatočných poplatkov!
Verili by ste, že mesačne sa cez mobilné pripojenie prenesie celosvetovo až okolo 3 EB (exabyte), teda zhruba 3 milióny TB? V roku 2017 by to malo byť už okolo 11 EB! Podobný priebeh, hoci v omnoho menšom dátovom meradle očakáva aj Orange na Slovensku. So stúpajúcim predajom smartfónov a tabletov jednoducho „rastie chuť“ po mobilných dátach. Okrem toho sú práve mobilné dáta často využívané aj ako pripojenie v domácnosti, kde prekonávajú svojou rýchlosťou aj klasické káblové pripojenia. S nástupom LTE sietí to bude ešte lepšie.
Je teda asi jasné, prečo je nutné mať LTE sieť pre každého operátora, hoci v prvom roku-dvoch sa LTE bude len rozbiehať. Hlavne pri cenách, ktoré na úvod nasadia operátori, aby sa im vysoké investície aspoň čiastočne vrátili. Súčasné teoretické maximum na úrovni 150 Mbit/s je v reálnej praxi omnhoo nižšie a ešte nižšie bude, keď sa do LTE siete bude prihlasovať viac a viac používateľov. Aj samotný operátor priznáva, že typické rýchlosti sa pohybujú okolo 10-20 Mbit/s pri sťahovanie a cca 5-10 Mbit/s pre odosielanie dát. Lepšie rýchlosti ale prídu časom s nástupom LTE-A (LTE Advanced).
Dozvedeli sme ale aj to, prečo je lepšie mať v LTE sieti 20 MHz pásmo…
Taktiež je jasné, prečo veľkí operátori diferencovali nákupy frekvenčných pásiem. 2,6 GHz pásmo je vhodnejšie do husto obývaných oblastí ako sú mestá, kde je potrebné ponúknuť vyššie rýchlosti, 800 MHz pásmo je zas ideálne pre obce a riedko obývané oblasti, kde je rýchlosť o čosi nižšia, no signál „doletí“ ďalej.
Ešte lepšie to ale vyzerá s HSPA sieťami, ktoré Orange neustále vylepšuje. Plány Orangeu presahujúce stĺpec pre rok 2014 sú podľa vyjadrení operátora až na hranici 99,8% pokrytia i sieťou HSPA! Tešiť sa tak môžeme na pomerne rýchly mobilný internet na celom Slovensku.
Aby tlačovka nebola len sucho technologická, operátor poodhalil aj to, ako to bude do konca roka sieťou LTE. Pokrytých by malo byť 24 miest, z ktorých 23 bude pokrytých 2,6 GHz pásmom s 20 MHz blokom. Prenosové rýchlosti budú tak čo najvyššie. Na konkrétne dátové balíčky si však musíme počkať do 7.7.2014, kedy Orange plánuje predstaviť novú ponuku pre LTE sieť. Ako bude vyzerať operátor odmietol komentovať.
Foto: TECHBOX