Operátor Orange dnes oznámil, že po niekoľkomesačných testoch finálne spúšta pravú 5G (5G SA) sieť aj na Slovensku. Je tak prvý medzi štvoricou našich operátorov.
Dostupná síce zatiaľ bude len pre biznis zákazníkov, časom sa jej ale dočkajú aj bežní spotrebitelia. Výhodou má byť hlavne väčšia priepustnosť, vyššia rýchlosť a nižšia letencia.
5G siete síce na Slovensku máme už niekoľko rokov, no všetci operátori nasadili tzv. 5G NSA, teda 5G Non-Standalone (nesamostatnú 5G). Táto sieť je síce 5G, no vo veľkom využíva jadro starších 4G sietí, hlavne na autentifikáciu, správu relácií, ale aj napríklad hlasové hovory. Inak povedané, sieť 5G NSA bez 4G LTE siete nedokáže fungovať. Zároveň je takáto sieť náročnejšia na spotrebu energie, o ktorej sa v súčasnosti tak veľmi hovorí. Súčasne totiž fungujú dve siete namiesto jednej, 5G SA.
Nie že by to nejak výrazne prekážalo, veď 4G pokrytie je na Slovensku veľmi dobré a postaviť na tejto sieti 5G NSA je celkom logický krok nielen z ekonomického hľadiska. Maximálne rýchlosti 5G siete sú ale predsalen niekde inde.
Orange má, mimochodom, pokrytie 5G NSA sieťou pre 82,9 % populácie Slovenska, čo je 1 029 miest a obcí. Do konca roka sa toto číslo ale ešte zvýši a operátor chce pokryť sieťou 5G (NSA aj SA) 88 % populácie.
Aj preto Orange dnes nasadzuje práve 5G SA (Standalone) sieť, ktorú posledných niekoľko mesiacov budoval a testoval. 5G SA je plne samostantá 5G sieť, ktorá sa už nespolieha na 4G siete, ale aj o základu budovaná ako 5G sieť. Toto je o čosi náročnejšie, nielen ekonomicky, ale aj časovo.
Vo výsledku používatelia dostanú podstatne vyššie rýchlosti, a to nielen pre download, ale aj upload či podstatne väčšiu sieťovú kapacitu, či tzv. slicing, teda vytváranie privátnych sietí, ale aj uprednostňovanie, kedy používateľ môže mať prednosť pred ostatnými. A to najzásadnejšie, extrémne nízku latenciu, iba 12 ms. Tá je kľúčová hlavne pre biznis sféru, ale aj zdravotníctvo a autonómne automobily či gaming. Využitý 5G SA vo všeobecnosti je ale podstatne väčší.
„Vďaka 5G SA môžeme zo siete vytvoriť niekoľko nezávislých virtuálnych sietí (network slicing), pričom každá z nich bude mať garantované vlastnosti presne podľa potrieb zákazníkov. Predstavuje to revolúciu v oblasti živého vysielania televízií, zdravotníctva, priemyslu, či firemnej komunikácie,“ hovorí Katarína Boledovičová, riaditeľka B2B a zákazníckej skúsenosti spoločnosti Orange Slovensko.
Takéto siete vznikali prakticky od začiatkov 5G sietí vo svete, Nokia už pred rokmi ohlásila riešenie pre 5G SA, no len pre biznis sektor. Taký T-Mobile USA napríklad nasadzoval 5G SA už pred 5 rokmi, hlavne z dôvodu, že mal málo rozvinutú 4G sieť a tak sa mu neoplatilo investovať do oboch sietí. Dnes už vďaka obrovskému pokrytu 5G SA začína nasadzovať rovno už aj 5G-Advanced, alebo ak chcete 5,5G.
Orange má už dnes 5G SA dostupnú pre 38 % populácie, do konca roka to má byť 52 %. 5G SA sieť funguje primárne vo frekvenčnom pásme 3,5 GHz a je aktuálne určená iba pre komerčných zákazníkov. Ešte tento rok by ale operátor mohol mať riešenia aj pre bežných zákazníkov.
„Firmám prinášame možnosť vytvoriť si privátne 5G siete, ktoré dokážu plne nahradiť existujúce Wi-Fi riešenia v kritických aplikáciách. Príklady zo sveta ukazujú, že práve táto technológia mení pravidlá hry v mnohých odvetviach. Naším cieľom je, aby Slovensko bolo na túto revolúciu dobre pripravené,“ dodáva Katarína Boledovičová.