Oppo oznámilo, že má novú technológiu, ktorá dokáže aj snímačom umiestneným pod obrazovkou smartfónu priniesť (takmer) rovnako kvalitné fotografie, ako štandardné riešenia.
Nepekné hrubé horné okraje postupom času nahradili dierky v displejoch resp. výrezy v tvare kvapky. Pokrok sa týmto nezastavil nezastavil, zdá sa, že najčistejším riešením je iterácia snímača pod obrazovku. Keďže takýto spôsob snímania obrazu je technicky náročné dosiahnuť, zatiaľ nie je veľa smartfónov, ktoré disponujú touto technológiou.
Najďalej je ZTE, ktoré ako prvé implementovalo technológiu prednej selfie kamery pod displej. Axon 30 ponúka novú generáciu s vylepšenou kvalitou obrazu. Oppo je v tomto prípade pozadu, i keď už niekoľko rokov pracuje na tejto technológii a prvé výsledky ukázalo už na MWC v Šanghaji v roku 2019.
Oppo teraz predstavilo novú technológiu. Na rozdiel od predchádzajúcich riešení, ktoré znižujú hustotu pixelov v časti obrazovky prekrývajúcich objektív fotoaparátu, Oppo používa menšiu veľkosť pixelov. Vďaka tomu udržalo rovnakú jemnosť zobrazenia (400 ppi) akú má zvyšná plocha OLED panela.
Pre samotný fotoaparát vyvinuli výskumníci Oppo sériu zobrazovacích algoritmov umelej inteligencie, vrátane redukcie difrakcie, HDR a AWB, s cieľom obmedziť niektoré negatívne vedľajšie účinky, ktoré sa zvyčajne objavujú u fotoaparátov pod obrazovkou, napr. rozmazaný obraz a odlesky. Umelá inteligencia, trénovaná na desiatkach tisícoch fotografií, sa stará o korekciu jasu, farieb a redukciu nežiadaných skreslení spôsobených OLED displejom.
Oppo nahradilo tradičné sieťové vedenie inovatívnym priehľadným káblovým materiálom. V kombinácii s veľmi presným výrobným procesom, ktorý znižuje šírku vedenia o 50 %, prináša oveľa jemnejšiu kvalitu zobrazenia a plynulejší vizuálny zážitok.
Podľa výrobcu si vraj pri každodennom používaní nevšimnete žiadny vizuálny rozdiel medzi oblasťou fotoaparátu a zvyškom obrazovky. Oppo zverejnilo obrázok prototypu telefónu s aplikáciou na čítanie kníh. Biele pozadie a ostrý text je v tomto prípade zrejme najnáročnejšou skúškou pre fotoaparát pod displejom.
Na ďalšej fotografii máme ukážkovú selfie snímku.
Nevyzerá to vôbec zle, i keď si treba uvedomiť, že bola zhotovená v ideálnych podmienkach (v niektorých častiach nájdete drobné farebné nedostatky). Každopádne ide o oveľa lepší výstup, než aký mali snímky zhotovené ZTE Axon 20 5G.
Prvé lastovičky síce leto neprinášajú, ale sú predzvesťou, že sa blíži. Takisto môžeme očakávať, že v priebehu najbližších rokov budú displeje na našich smartfónoch pokrývať celú vrchnú stranu. Nebudú nás rušiť rôzne kvapky a dierky, všetky senzory, či snímače budú diskrétne ukryté pod displejom.