Vedeli ste, že nový iPhone 11 Pro Max (ako aj iPhone 11 a 11 Pro) podporuje štandard Wi-Fi 6? Ak nie, veľmi sa vám nečudujeme. Ide o dôležitý, no často prehliadaný pokrok, ktorý môže v najbližších rokoch ovplyvniť váš zážitok z používania bezdrôtového internetu. Alebo je táto novinka prehliadaná oprávnene?
Čo je to vlastne Wi-Fi 6? Tento štandard sme si podrobne priblížili v samostatnom článku, no v skratke môžeme povedať, že ide o novú generáciu bezdrôtového štandardu Wi-Fi, ktorý so sebou okrem vyšších prenosových rýchlostí prinesie najmä vyššiu energetickú efektivitu komunikácie a lepšiu distribúciu dát do väčšieho počtu zariadení pripojených k jednej sieti.
Samozrejme to, že sme mali na testovanie k dispozícii iPhone 11 Pro Max s podporou Wi-Fi 6 by veľa neznamenalo, ak by sme ho pripojili k sieti staršej generácie. Na testovanie siete sme si preto vybrali router TP-Link Archer AX6000 s podporou Wi-FI 6. Na rovnakú sieť sme pripojili aj iPhone Xs Max, ktorý podporuje predchádzajúcu generáciu Wi-Fi 802.11ac.
Spomínaný router dosahuje v 5 GHz sieti teoretickú rýchlosť do 4 804 Mb/s a v 2,4 GHz sieti 1 148 Mb/s. Väčšina domácností však v súčasnosti vzhľadom na rýchlosť ich internetového pripojenia nenaráža ani na limity štandardu Wi-Fi 802.11ac. Neznamená to však, že vám nový router nezaručí rýchlejší internet.
Pri prechode zo štandardného modemu od operátora na TP-Link Archer AX6000 sme zaznamenali zvýšenie prenosových rýchlostí o 10-15 % a to paradoxne aj na iPhone Xs Max, ktorý Wi-Fi 6 nepodporuje. To samozrejme nebolo cieľom nášho testu, no je dobré poznamenať, že investícia do lepšieho „vysielača“ sa niekedy oplatí aj v prípade, že vyslovene neprechádzate na Wi-Fi 6.
Ako sa však Wi-Fi 6 router prejavil pri vnútrosieťových prenosoch? Na tento test sme využili počítač pripojený cez Ethernet priamo k routru, ktorý sme využili ako lokálny dátový server. Pre pripojenie k nemu sme použili natívnu aplikáciu Súbory, ktorá sa od iOS 13 dokáže pripojiť už aj na servery tohto typu.
Rozdiely v rýchlosti čítania súborov zo serveru a v ich následného sťahovania do úložiska iPhone 11 Pro Max a iPhone Xs Max boli nebadateľné. Zariadenia otvárali súbory v identických časoch a nezaváhali ani pri rapídnom preskakovaní pri prehrávaní video-súborov z úložiska počítača. Neprejavil sa tu ani pokrok v oblasti výkonu nového čipsetu Apple A13 Bionic.
Podobne dopadol test v obrátenom garde, teda v prípade, keď sme na iPhone 11 Pro Max a iPhone Xs Max vytvorili virtuálny server na obojstranný prenostranný prenos súborov cez prehliadač. V tomto prípade sme však už mohli vidieť, že iPhone 11 Pro Max odosiela, aj sťahuje súbory zhruba o 10 Mb/s rýchlejšie. Stále však nejde o markantný rozdiel, ktorý by zavážil pri každodennom používaní zariadenia.
Pri testovaní Wi-Fi 6 siete na iPhone 11 Pro Max sme sa zamerali na prirodzené podmienky v domácnosti a nie na ideálne laboratórne podmienky, v ktorých by sa výhody Wi-Fi 6 ukázali nepochybne výraznejšie. Aký je teda verdikt?
Ako už bolo spomenuté, vyššie prenosové rýchlosti sú len jednou z viacerých výhod štandardu Wi-Fi 6 a prax ukazuje, že aktuálne nie je dôvod si kvôli tomu kupovať nový iPhone, alebo nový router. Ako v prípade všetkých nových technológií, aj v tomto prípade však môžeme hovoriť o investícii do budúcnosti.
Nebude trvať dlho a už o niekoľko rokov bude Wi-Fi 6 (najmä v prípade verejných Wi-Fi sietí) výrazne rozšírenejšie, čím sa prejaví aj jeho sila v lepšej obsluhe väčšieho počtu zariadení. Môžeme však iba tipovať, či to bude skôr, ako budete musieť tak, či onak vymeniť iPhone 11 za novší model.