Výhody
- Veľmi dobré spracovanie
- Rozumný čas nabíjania
- Dostupnejšia cena
Nevýhody
- Chýba optimalizácia elektrického pohonu pre nižšiu spotrebu
- Navigácia nevie plánovať trasy s nabíjaním
- Stav batérie v percentách sa nikde nezobrazuje
Elektrické dodávky možno znejú na prvé počutie ako niečo šialené, vôbec to tak nemusí byť. Áno, elektromobily majú stále nízky dojazd, ak pravidelne jazdíte na otočku do Nemecka alebo na dovolenky do Bulharska, Grécka či na koniec Chorvátska. Ak však jazdíte takéto trasy iba výnimočne a skôr sú pre vás bežné trasy s dĺžkou do 400 kilometrov a robíte si aspoň krátke bezpečnostné prestávky, súčasná ponuka áut s výhradne elektrickým pohonom je naozaj dosť široká pre pokrytie týchto požiadaviek.
Dnešné elektromobily dokážu prejsť 300 až 400 kilometrov na jedno nabitie, pričom v absolútne prémiovom segmente sa je možné dostať aj cez 500 či 600 kilometrov. Pri veľkých dodávkach zatiaľ nie je možné očakávať takéto čísla, nakoľko väčšia karoséria nejde dokopy s nižším odporom vzduchu. To si prirodzene vyžaduje väčšiu batériu, takže je auto citeľne ťažšie. Na druhú stranu, aj v tomto segmente sme už otestovali zopár áut a výsledok vôbec nebol zlý.
Spomenúť tu určite môžem EQV od Mercedes-EQ, ktoré dokáže aj napriek rozmerom ponúknuť veľmi solídny dojazd a rozumnú spotrebu. Navyše, rýchle nabíjanie zabezpečí doplnenie energie do 100 kWh batérie v akceptovateľnom čase, teda za približne pol hodinu môžete pokračovať v jazde. Určite je nutné dodať, že EQV nasadilo latku dosť vysoko, čo sa od prémiovej značky aj očakáva. Náš ďalší test elektrického vanu patrí nemeckej značke z francúzskeho koncernu PSA, modelu Opel Zafira-e Life.
Opel Zafira je veľmi dobre známy van, ktorý je však dostupný aj v rámci koncernových značiek pod iným názvom. Zafira-e je pýchou automobilky v rámci segmentu a elektrický pohon dáva tejto štandardnej dodávke úplne inú tvár. Áno, rozhodne nedokážete prejsť na jedno nabitie 800 a viac kilometrov ako s inými naftovými dodávkami, ale elektrický pohon predsa len prináša množstvo výhod. Samozrejme, nie je to len výhodách, ale najmä o kompromisoch, s ktorými je taktiež nutné počítať.
Dizajn dodávky je, myslím, dobre známy a pri elektrickej verzii sa toho veľa nemení. Až na zopár detailov ide o totožné auto, čo môže byť v konečnom dôsledku na škodu. Nie je to síce pravidlo, ale ak automobilky robia elektrické modely z verzií so spaľovacím motorom, výsledok je väčšinou slabší z pohľadu spotreby alebo dojazdu. Fakt, že ide o elektromobil prezrádza veko nabíjacieho portu nad ľavým kolesom. Dosť nešťastne sa na aute stále nachádza aj výrez v karosérii pre klasickú palivovú nádrž, ktorý ale nie je možné otvoriť.
Osobne ma to ale neprekvapilo, keďže doteraz všetky mnou testované modely elektrických dodávok vychádzali zo svojich pôvodných verzií so spaľovacím motorom a trpeli totožnou chybou krásy. Ďalšie detaily prezrádzajúce elektrický pohon sú už iba na zadných dverách, a to samotný názov Zafira-e Life. Zadné dvere sú masívne a nie sú motorizované, teda je potrebné ich otvárať aj zatvárať ručne. Čo je ale veľmi dobrý bonus je možnosť otvárať zadné okno samostatne bez otvorenia celých dverí. Tlačidlo pre otvorenie je ale mierne „ukryté“.
Z pohľadu exteriéru sú dôležité aj štandardné technické parametre dôležitých súčastí auta. Pochopiteľne, konkrétne špecifikácie sa líšia od výbavy. V základnej verzii dostanete oceľové disky s priemerom 16 palcov, no my sme mali verziu s diskami z ľahkých zliatin, ktoré boli obuté do zimných pneumatík. Svetlá sú už v štandarde LED pre denné svietenie, pričom pri posledných dvoch výbavách Elegance a Business Elegance môžete počítať s 25 W xenónovými svetlometmi.
Musím povedať, že so svetlami som problém nemal. Sú slabšie, nie sú to výkonné LED a ani matrix, ale postačovali. Kde sa Zafira-e Life predvádza najviac je interiér. Tam si Opel naozaj dal záležať, vidieť obrovskú snahu ponúknuť čo najlepšie spracovanie a najvyšší komfort pre všetkých siedmich pasažierov. Všetky sedadlá sú v koži Carla Black a sú naozaj pohodlné. Prvý rad pre vodiča a spolujazdca je samozrejme s funkciou vyhrievania, no pridáva sa aj masáž. Tá je síce jednoduchá a zásadný benefit neprináša, je to vítaný bonus.
Posuvné a plne motorizované dvere sú z každej strany, čo je veľmi praktické. Vyzdvihnúť musím objem využiteľného priestoru. Keďže sme testovali najdlhšiu ponúkanú verziu, miesta mal naozaj každý dosť, pričom stále bol k dispozícii bohatý batožinový priestor. V našom prípade sme mohli počítať s celkovým objemom nákladného priestoru až 4,9 metrov kubických, pričom kratšia verzia ponúka 4,2 metra kubického. Počítať môžete aj s pripojením brzdeného prívesu s hmotnosťou 1 000 kg alebo nebrzdeného prívesu s hmotnosťou 750 kg. Využiť sa dá aj priestor na streche s maximálnym zaťažením 150 kg.
V interiéri sú všade k dispozícii rôzne odkladacie priehradky, miesta na poháre či fľaše. V druhom rade sedadiel je komfortné biznis sedenie so stredovým vysúvacím stolíkom. Ten síce dáva zmysel, no často dokáže prekážať. Napríklad, ak chcete zložiť druhý rad sedadiel, nie je to možné, keďže opierky rúk narážajú práve do stredovej konzoly. Fakt, že nie som prvý, ktorý na tento dôležitý detail narazil, potvrdzovalo aj to, že konzola so stolom bola v aute nahodená opačne. Novinári predo mnou ju zjavne často vyberali a vrátenie do pôvodného stavu im nevyšlo.
Každopádne, je len na vás, ako si sedadlá rozmiestnite a koľko ich budete skutočne aj využívať. Ak potrebujete väčší priestor v kufri, napríklad na bicykle, stačí vyhodiť druhý rad sedadiel a máte plnohodnotné päťmiestne auto s obrovským kufrom. V stredovom tuneli medzi vodičom a spolujazdcom sa na zadnej strane nachádza 230 V zásuvka, ktorá ale nie je trojkolíková. Kvôli tomu som tu nemohol zapojiť napríklad notebook, čo bolo nepríjemné zistenie. Treba na to teda určite myslieť a náležite sa na to pripraviť.
Čerešničkou na „torte“ je panoramatická strecha, ktorá taktiež vyzerá výborne. Otvorená je síce len po bokoch, no je to štýlové a zároveň funkčné riešenie. Do auta sa dostáva cez strechu viac svetla a zároveň sú stále zachované komfortné prvky ako klimatizácia / kúrenie alebo bodové strešné svetlá. Navyše, ak by ste mali náhodou svetla až príliš, je tu plne motorizovaná slnečná clona. Nechýbajú ani slnečné tienidlá v druhom rade sedadiel a okná pre tretí rad sedadiel sú v najvyššej výbave ošetrené fóliou až s 90-percentným tónovaním.
Pre vodiča tohto kolosu je lákadlom komfort, ktorý som už čiastočne načrtol. Pred vami sa vyníma typický volant Opel s koženým poťahom a prešívaním. Za volantom je opäť klasická kombinácia kokpitu s displejom a fyzickými budíkmi. Tie zobrazujú rýchlosť, výkon či dokonca stav batérie. Na digitálnom displeji sa zobrazujú informácie o spotrebe či zostávajúci dojazd v kilometroch. Pri testovaní Opel Mokka-e som bol k počítadlu dojazdu dosť skeptický. Pri Zafira-e Life by som netvrdil, že je problém vyriešený, ale pesimistické odhady už nie sú až také výrazné.
Zatiaľ čo sa ale pri Mokka-e môžete riadiť aj stavom percent, Zafira-e vám nič také neukáže. Ako vodič teda vôbec netušíte, aký je presný stav percen. Jedine, čo vidíte, je odhad dojazdu a nie úplne zreteľne ukazujúci budík. Pri autách s naftovým alebo benzínovým pohonom je aj takéto riešenie postačujúce, keďže sa dojazd pohybuje naozaj v niekoľkých stovkách kilometroch a mierne nepresnosti nerobia veľké rozdiely. Pri elektromobile je kľúčové vedieť presný stav percent pre čo najrýchlejšie cestovanie. Aj malá odchýlka môže rozhodnúť, či potrebujete zastaviť na nabíjačke alebo nie.
Ak teda chcete poznať stav nabitia v percentách, zistíte ho iba na nabíjačke alebo v mobilnej aplikácii, ktorá ale nezobrazuje dáta v reálnom čase. Infotainment je totožný s tým, ktorý poznáte aj z iných aktuálnych modelov PSA. Spoľahnúť sa môžete na podporu Android Auto alebo Apple CarPlay a štandardné multimediálne funkcie ako rádio alebo prepojenie s mobilným telefónom aj cez Bluetooth. Vstavaná navigácia je fajn a plne postačuje potrebám, no s elektromobilmi dnešnej generácie už nedrží krok podobne ako aj iné modely od PSA.
Nabíjacie stanice tu síce sú a viete si ich priamo vyhľadať. Prípadne, auto vám vyhľadávanie aj samé ponúkne, ak máte nízky stav nabitia batérie. Je škoda, že navigácia nevie s nabíjacími stanicami aj priamo pracovať pri plánovaní trasy. Teda, ak cestujete ďalej ako je váš dojazd, auto nedokáže samé naplánovať jednotlivé zastávky spolu s informáciami o dĺžke nabíjania. Odhad percent v cieľovej destinácii taktiež chýba. Ide pritom o funkcie, ktoré sa postupne do elektromobilov dostávajú a viacero konkurenčných značiek má túto funkcionalitu čiastočne (alebo úplne) zapracovanú.
Z pohľadu výkonu motora si pri výbere Zafira-e Life nemusíte robiť ťažkú hlavu. Všetky verzie sú vybavené motorom s rovnakým výkonom. O pružný prejav sa stará 100 kW, teda 136 koní. Motor je uložený vpredu s pohonom predných kolies, takže nie je prekvapením, že pri prudkom zošliapnutí akcelerátora sa kolesá s ľahkosťou pretáčajú. Stalo sa mi to niekoľkokrát, no hlavne pri testovaní režimu Šport. Okrem toho sú k dispozícii ešte režimy Eco a Normal, v ktorom som jazdil najčastejšie. Podľa papierových špecifikácií je zrýchlenie z 0 na 100 km/h od 12,1 sekundy do 13,3 sekundy.
Pružné zrýchlenie z 80 na 120 km/h zaberie približne rovnaký čas, a to presne 13,3 sekundy. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 130 km/h, čo je plne postačujúce. Časy zrýchlenia sú na tak veľký kolos s hmotnosťou okolo 2,4 tony stále veľmi slušné. Bežná jazda je naozaj veľmi plynulá a komfortná. Odpruženie v kombinácii so 17 palcovými kolesami robí dobrú prácu, no napríklad pri vyššej rýchlosti na diaľnici je už aerodynamický hluk viac počuť, ale je to v norme.
Opel Zafira-e Life je možné kúpiť s dvomi veľkosťami batérie. Tá menšia ponúka hrubú kapacitu 50 kWh a ide o identickú batériu, na akú sme zvyknutí pri elektrických modeloch Opel Corsa-e, Peugeot e-208 alebo Citroen e-C4. My sme testovali verziu s väčšou, až 75 kWh batériou. Ide o solídnu porciu energie, ktorá by sa ale najviac dokázala predviesť v spomínaných menších elektromobiloch koncernu PSA. Pre veľkú Zafira-e je väčšia batéria v podstate nutná voľba. Podľa normy WLTP je dojazd s 50 kWh batériou 231 kilometrov a so 75 kWh batériou je to 329 kilometrov.
Nech si zvolíte akúkoľvek veľkosť batérie, nabíjací výkon je pri oboch rovnaký. Palubná nabíjačka je trojfázová s výkonom 11 kW a rýchle DC nabíjanie podporuje výkon 100 kW. Rozdiel medzi jednotlivými verziami je teda iba v objeme energie nabitej za rovnaký čas, a teda, prirodzene, väčšia batéria dokáže prijať za rovnaký čas viac energie. Krivka nabíjania nižšie je takmer ideálnou ukážkou najlepšieho času nabíjania, nakoľko som k nabíjačke prišiel už s mierne zohriatou batériou a nabíjal som z 9 percent.
Výsledok je teda veľmi slušný a z 9 na 80 percent sa akumulátor nabíjal 38 minút. Za tento čas sa dobilo 48,7 kWh elektrickej energie, avšak do tohto čísla mohlo byť započítané aj kúrenie. Zafira-e Life inteligentne využíva elektrickú energiu pre vykurovanie interiéru počas nabíjania z nabíjacej stanice, vďaka čomu je možné šetriť energiu priamo na ceste a zároveň nespomaľovať nabíjanie. Predsa len ide o veľký interný priestor, ktorý je potrebné držať v ideálnej teplote, čo si zoberie svoju daň v podobe kWh navyše.
Prakticky hneď po pripojení sa výkon dostal na maximálnych 100 kW, kde sa držal celkom dlhú dobu. Trvalo to takmer 10 minút a za tento čas sa batéria dostala z 9 na 34 percent. Tu následne prišlo k poklesu výkonu nabíjania na 75 kW, ktorý auto držalo ďalších 10 minút. Batéria už bola nabitá na 52 percent a výkon klesol na 66 kW. Na tejto hodnote, aj keď so stúpajúcim trendom, sa držal až do 80 percent, kedy bolo nabíjanie ukončené. Priemerný výkon nabíjania bol solídnych 77 kW a celé nabíjanie trvalo rovných 38 minút.
Ak majú elektromobily PSA niečo zvládnuté naozaj dobre, tak je to nabíjanie. Áno, nedosahujú rekordné čísla a ani si ich nedokážu udržať celý čas, dobiť batériu z 20 na 80 percent za približne pol hodinu je dôležité. Čo je však ešte dôležitejšie, je dosahovať tieto časy takmer konštantne, nezávisle od vonkajšej teploty. Áno, coldgate tu tiež môže byť, no nie je až taký výrazný, aby zásadne predĺžil čas nabíjania. Batéria je aktívne chladená alebo vyhrievaná, teda je pod plnou kontrolou manažmentu, čo je pri súčasných elektromobiloch nutná súčasť.
Zároveň, nie vždy je výkon nabíjania ten najdôležitejší parameter. Niekedy môže byť podstatnejšie skôr to, ako dokáže vozidlo s dostupnou energiou hospodáriť. Nie je tajomstvom, že elektromobily PSA majú o niečo vyššiu spotrebu. V efektivite bohužiaľ nevynikajú, čo je škoda. Opel Zafira-e Life to kompenzuje väčšou batériou, vďaka čomu dokáže byť veľmi schopnou elektrickou dodávkou na kratšie vzdialenosti, no ani dlhšie cesty nemusia byť zásadnou prekážkou. Naše testovanie spotreby bolo rôznorodé. S dodávkou som jazdil po okreskách, v meste ale aj na diaľnici.
Nepíšem to rád, ale aj v meste alebo na okresných cestách nebola spotreba teraz v zime veľmi priaznivá a reálny dojazd sa pohyboval niekde na úrovni 200 až 250 kilometrov. Napríklad, výrazne menšia Mokka-e s batériou s celkovou kapacitou 50 kWh dokázala ponúknuť podobný reálny dojazd v chladnejších jesenných podmienkach. Spotreba Mokka-e sa pohybovala mierne cez 20 kWh / 100 km v celkovom priemere, čo v kontexte iných elektromobilov nie je málo.
Veľká Zafira-e teda prirodzene musí spotrebovať citeľne viac. Absolvoval som viacero rôznych trás, na ktorých som meral spotrebu. Jedna z prvých bola po Bratislave s cieľom v Auparku. Prešiel som skromných 7 kilometrov a spotreba sa zastavila na 28,9 kWh / 100 km, čo na tak veľké auto je ešte dobré. Hneď z Auparku som šiel po diaľnici do Trnavy štandardnou rýchlosťou pred siedmou hodinou. Po 57 kilometroch sa spotreba vyšplhala na 33,1 kWh / 100 km.
Auto som si v Trnave dobil na 100 percent pred cestou do Žiliny. Približne 150 kilometrov dlhá trasa pozostáva zo 125 kilometrového diaľničného úseku a zvyšok je kombinácia mesta s okresnými cestami. Vonku síce boli najviac 3 stupne, no aj napriek tomu som predpokladal, že do cieľa prídem bez nabíjania pri rýchlosti 130 km/h. Avšak, ešte v prvej polovici cesty som začal mať obavy, či sa to podarí. Dojazd výraznejšie klesal a ručička so stavom batérie sa nebezpečne pohybovala okolo 50 percent.
Preto som sa rozhodol zastaviť na nabíjačke pri Trenčíne a dobiť aspoň pár percent. Mal som presne 56 percent a výkon nabíjania bol okamžite 72,5 kW. Za sedem minút som dobil 10 percent a pokračoval som v jazde. Pred Žilinou to aj napriek krátkej zastávke bolo veľmi tesné, no a keďže som netušil, koľko percent mám v batérii, radšej som spomalil. K nabíjačke v Žiline som dorazil s 8 percentami a dojazdom 4 kilometre.
Priemerná spotreba po prejdení 152 kilometrov bola až 42 kWh / 100 km. Vyššia rýchlosť v kombinácii s nízkou teplotou sa výraznejšie prejavila. Pre porovnanie, pri náročnejších podmienkach malo EQV dokonca ešte nižšiu spotrebu. S EQV som išiel totožnú trasu pri vyššej rýchlosti a v miernom daždi, pričom spotreba v Žiline bola „len“ 39,8 kWh / 100 km. Ide o dobrú ukážku toho, čo dokáže spraviť lepšia efektivita. Ak občas plánujete jazdiť dlhšiu trasu po diaľnici s Opel Zafira-e, dá sa to. Vďaka rýchlemu nabíjaniu to je reálne, no určite jazdite maximálne rýchlosťou 115 alebo 120 km/h.
Na Orave som si spravil okruh z Dolného Kubína do Ružomberka a naspäť. Ide o trasu so značným stúpaním a následným klesaním. V Ružomberku bola spotreba Zafira-e Life presne 32,7 kWh / 100 km. Po návrate do Dolného Kubína sa spotreba ešte znížila, a to na 30,4 kWh / 100 km po prejdení 40 kilometrov. Na programe sme mali aj ďalšie testovacie trasy, a to dokonca počas prvého snehu v zimnej sezóne 2021. O tieto informácie sa ale podelím v samostatnom článku, kde sa zameriam aj na už spomínanú mobilnú aplikáciu.
Môže sa zdať, že Opel Zafira-e Life nie je ukážkový elektrický van, nakoľko je tu konkurencia s citeľne lepšími parametrami po mnohých stránkach. Sčasti je to pravda, keďže Mercedes EQV je až prekvapivo odladený elektrický van v tele klasického V-čka. Prémiové parametre však robia aj prémiovú cenu, ktorá je dostupná len malej skupine ľudí. Opel Zafira-e Life je veľmi dobrý van z hľadiska výbavy a komfortu, no elektrický pohon má rezervy, ktoré sa odrážajú hlavne na vysokej spotrebe a nižšom dojazde.
Ak oň máte záujem, môžete si ho kúpiť iba v elektrickej verzii, takže nemáte veľmi na výber. Na druhú stranu, najväčšou prednosťou Opel Zafira-e Life je cena, ktorá je, vzhľadom na elektrický pohon, oveľa viac dostupná. Najlacnejšia verzia s menšou batériou sa dá kúpiť už od 40 tisíc eur, pričom model s väčšou batériou a najvyššou výbavou môžete mať za 54 tisíc eur. Áno, nie je to málo a za podobné peniaze, prípadne aj menej, si viete kúpiť van v plnej výbave a s dojazdom cez 800 kilometrov, ale medzi elektromobilmi ide o veľmi zaujímavú ponuku.