Reklama

OneWeb investuje do vesmírneho internetu miliardy

Zdroj | SpaceFlight Insider
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceFlight Insider
Zdroj | SpaceFlight Insider

Internet síce možno nepatrí medzi základné ľudské práva, ale v rozvinutých krajinách je už natoľko previazaný s info-komunikačnými technológiami, že si bez neho život sotva dokážeme predstaviť. S rozvojom internetu vecí a autonómnych a semi-autonómnych áut táto závislosť ďalej porastie.

Pozrite si

Facebook sa nevzdáva, pracuje na satelitnom internete

Lokality, kde širokopásmové pripojenie chýba, sú preto znevýhodnené. Tieto digitálne priepasti chcú preklenúť tradiční, aj mobilní operátori, stále sa však vyskytujú veľké oblasti, kde internetové pripojenie cez terestriálne technológie neexistuje. A nie sú to len moria a púšte.

Od GEO, po LEO

Riešenie môže prísť z vesmíru, nakoniec, satelitný internet je k dispozícii už dnes. Služby tooway, alebo SES Broadband (predtým ASTRA2Connect) používajú satelity na geosynchrónej dráhe (GEO). Poskytujú rýchlosť rádovo desiatky Mbit/s pre sťahovanie dát, kvôli veľkej vzdialenosti družíc má však takéto pripojenie vysokú latenciu a flatrate programy sú vzácnosťou.

V prípade geosynchrónnych satelitov ide o fixné pripojenie vyžadujúce statickú parabolickú anténu. K dispozícii je už aj mobilný internet z vesmíru, ktorý sprostredkuje najväčšia flotila telekomunikačných satelitov súčasnosti Iridium Next. Tá zahŕňa 75 satelitov, z toho 66 aktívnych, na nízkych obežných dráhach (LEO).

Ponúkané rýchlosti sú síce na dnešné časy nízke (downlink 704 kbit/s, v roku 2020 má byť k dispozícii „až“ 1 408 kbit/s), ale pripojenie je k dispozícii na celej planéte.

Zdroj | OneWeb

Alternatívou s podstatne silnejšou konektivitou je sieť satelitov O3b mPower, ktorej vlastníkom je od roku 2016 spoločnosť SES. Firmu O3b založil v roku 2007 Greg Wyler, ktorý je aj zakladateľom a výkonným predsedom konkurenčnej spoločnosti OneWeb. Investormi boli okrem iných aj SES, Google, HSBC, Liberty Global, Allen & Company, Northbridge Venture Partners, alebo Soroof International.

Pozrite si

Satelitný internet O3b mPOWER zlikviduje digitálne priepasti

Sieť má aktuálne 16 satelitov na strednej obežnej dráhe (MEO) vo výške asi 8000 km. V roku 2019 sa má flotila rozšíriť o ďalšie 4 družice.

V septembri 2017 spoločnosť SES ohlásila novú generáciu satelitov O3b a zadala objednávku na prvých sedem satelitných systémov firme Boeing. Očakáva sa, že v roku 2021 bude satelitná sieť O3b mPower schopná zaistiť pripojenie s rýchlosťou od stoviek Mbit/s až po 10 Gbit/s pre akúkoľvek loď na mori.

Investori satelitom veria

Sieť O3b mPower však nebude určená na poskytovanie služieb internetového pripojenia pre „bežných“ zákazníkov, akými sú fyzické osoby. V tejto súvislosti asi budeme čoraz častejšie počuť o zakladateľovi O3b, Gregovi Wylerovi. Ten je aj zakladateľom OneWeb, patriacej do kategórie kozmických megaprojektov, spolu s pripravovanou sieťou Starlink od SpaceX.

Zdroj | Spaceflight Insider

Greg Wyler je vizionár, ale nie je to žiadny rojko. Za svojou víziou ide cieľavedome, pričom firma má za sebou už kus práce a konkrétne výsledky.

Spoločnosť OneWeb, založená v roku 2012 v Londýne, plánuje priniesť cenovo dostupný, vysokorýchlostný prístup k internetu miliónom ľudí na celom svete prostredníctvom stoviek malých LEO satelitov. Na globálne pokrytie je potrebných okolo 600 satelitov na nízkej obežnej dráhe (okolo 1200 km), OneWeb ich chce mať minimálne 650.

Pozrite si

SpaceX s vesmírnym internetom nežartuje. Vypustí prvé družice

Bude to vyžadovať množstvo štartov nosných rakiet, ale táto lavína sa už dala do pohybu.

OneWeb už má na orbite prvých šesť družíc a od 4.Q 2019 plánuje vypúšťať mesačne až 30 satelitov. Kompletnú flotilu 650 satelitov pokrývajúcich celý svet chce mať hotovú do roku 2021. V súlade s rastom dopytu po pripojení je OneWeb pripravená sieť rozšíriť aj o ďalšie družice.

Takýto projekt si vyžiada obrovské investície, ale OneWeb podporilo viacerých silných investorov a disponuje značným kapitálom. Po úspešnom štarte prvých družíc OneWeb zvýšil kapitál o 1,25 miliardy dolárov určených na masovú výrobu telekomunikačných satelitov. Využil to, čo nazýva „výhoda prvého ťahu“. Málokto naozaj predpokladal, že favorizovaná SpaceX nebude v týchto pretekoch víťazom – prvé dva testovacie satelity vypustila už pred rokom – no na hodnotenie je trochu priskoro.

Bohatú finančnú injekciu pre OneWeb zaistil japonský operátor SoftBank, spoločnosti Qualcomm, Grupo Salinas a rwandská vláda. Celkový kapitál spoločnosti sa zvýšil na 3,4 miliardy dolárov.

Spustenie už na budúci rok?

Veľká časť najnovších financií pôjde na fabriku na výrobu satelitov OneWeb na Floride. Firma chce spustiť masovú výrobu so zámerom dosiahnuť výrobnú kapacitu dvoch satelitov denne, alebo 15 týždenne. Hoci ide o družice menších rozmerov, veľkosťou pripomínajúce práčku, s hmotnosťou do 150 kg, aj tak je to rekordné tempo výroby.

OneWeb satelity vyrába v spolupráci s Airbusom a plány na postavenie veľkokapacitnej fabriky na ich výrobu odhalili už v roku 2016. Prvá várka desiatich satelitov bola vyrobená v roku 2017 v Toulouse, masová výroby by mala prebiehať  v už spomínanom závode na Floride. Náklady na jeden satelit nemajú prekročiť milión dolárov, ale pri plánovanom počte 650 kusov sa výdavky slušne nakumulujú.

Zdroj | OneWeb

Podstatnú časť kapitálu však zhltnú náklady na dopravu družíc na obežnú dráhu, na čo OneWeb využije služby viacerých kozmických dopravcov.

Satelity budú prenášať širokopásmové internetové služby na antény umiestnené na lietadlách, lodiach, školských budovách, úradoch, aj obytných domoch. Cieľom spoločnosti je poskytnúť globálne internetové pripojenie v redšie osídlených oblastiach, kde nie je možné, alebo rentabilné natiahnuť optické káble.

Pozrite si

LeoSat plánuje satelitnú sieť 5G s nízkou latenciou

Vďaka nízkej obežnej dráhe poskytne OneWeb pripojenie s latenciou len 25 ms, v porovnaní so 130 ms pri sieti O3b mPower.

OneWeb chce komerčné služby spustiť už v roku 2020. Experti sú však k rentabilite takéhoto modelu siete skeptickí. Bude zaujímavé sledovať, ako budú satelitní operátori schopní generovať zisk v konkurenčnom prostredí. Ak sa, pravda, podarí uviesť do života aj projekty SpaceX a LeoSat. Môžu sa však vyskytnúť aj nečakané prekážky

Ruská štátna bezpečnostná agentúra je proti tomu, aby OneWeb spustila prístup na internet v odľahlých častiach Ruska. Tvrdí, že projekt by mohol byť zneužitý na zhromažďovanie informácií a ohrozovať národnú bezpečnosti.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.