Reklama

OneWeb buduje vesmírny internet, no objavujú sa otázniky

Zdroj | SpaceFlight Insider
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceFlight Insider
Zdroj | SpaceFlight Insider

Za posledné roky sa objavilo niekoľko viac, či menej megalomanských projektov, ktoré chcú zabezpečiť vysokorýchlostný internet prostredníctvom satelitov. Nie pre telekomunikačných operátorov a podnikových zákazníkov, ale pre bežných užívateľov.

Medzi vážnych hráčov patria popri Blue Origin majiteľa Amazonu Jeffa Bezosa hlavne OneWeb, za ktorým stojí aj miliardár Richard Branson a hlavne SpaceX Elona Muska.

Pozrite si

OneWeb investuje do vesmírneho internetu miliardy

Aby takéto siete dokázali konkurovať existujúcim pozemským operátorom – mobilným, či fixným – musia byť schopné poskytnúť adekvátne služby na dnes pokrytých územiach a aspoň prijateľné služby (rýchlosť, latencia atď.) na nepokrytých územiach.

Zdroj | OneWeb

Tých nepokrytých priestorov je stále dostatok a výrazne sa nemenia, ale oceány, púšte, polárne oblasti, tajga, tundra a africké savany neposkytujú dostatok potenciálnych klientov, aby zaplatili náklady na siete pozostávajúce zo stoviek a tisícov družíc. Na to budú potrebovať operátori loviť aj vo vodách mainstreamových zákazníkov v mestách a na vidieku a to je veľmi krehká obchodná stratégia.

Zdroj | Spaceflight Insider

Niet divu, že doteraz prakticky všetky projekty, ktoré sa o čosi podobné pokúšali, skrachovali. Netýka sa to poskytovateľov pripojenia z geostacionárnych družíc, ktorí však pracujú obvykle len s jediným satelitom a internetové pripojenie nie je plnohodnotné (vysoké oneskorenie, nižšia rýchlosť, dátové obmedzenia, nutnosť veľkej parabolickej antény, atď.).

Pozrite si

Satelitný internet O3b mPOWER zlikviduje digitálne priepasti

Zdanlivou výnimkou je sieť Iridium, ktorá ale po krachu prešla reštrukturalizáciou ako Iridium Next, a O3b mPOWER, zameraná na korporátnych klientov.

Dvaja súperi v ringu

Kedysi sa myšlienkou budovania globálnej internetovej siete zaoberal aj Facebook. Na pokrytie chcel využívať solárne drony a neskôr aj satelity, ale momentálne sa v tomto smere viditeľne neangažuje a projekt vývoja dronov Aquila ukončil vo fáze prototypu.

Na scéne sú aktuálne dvaja relevantní hráči – SpaceX a OneWeb. Blue Origin zrejme čaká na dokončenie vlastnej výkonnej rakety New Glenn, ale čas beží.

Najnovšie práve OneWeb dopravila na obežnú dráhu 34 satelitov svojej rovnomennej siete. O vynesenie z kosmodromu Bajkonur sa postarala v sobotu 21. marca o 17:06:58,1 UT nosná raketa Sojuz-2.1b s urýchľovacím blokom Fregat.

Zdroj | OneWeb

OneWeb informovala, že družice sa od urychľovacieho bloku oddelili v deviatich skupinách (1×2 a 8×4). Raketa Sojuz-2.1b štartovala pre britský OneWeb na základe kontraktu medzi ruským Glavkosmosom a francúzskou spoločnosťou Arianespace.

V prípade OneWeb išlo o tretí štart s nákladom telekomunikačných družíc, čím ich počet dosiahol 74. Celkovo chce firma vybudovať flotilu 648 satelitov a služby by mala poskytovať od budúceho roku. Keďže však OneWeb nedisponuje vlastnými nosičmi a príprava štartov spojená s koordináciou viacerých partnerov trvá „nádherne“ dlho, na budúci rok určite nebude mať k dispozícii celú flotilu.

Pozrite si

Starlink ide naplno, SpaceX nestíha satelity vynášať do vesmíru

Tempom 34 družíc na jeden štart by totiž bolo potrebné vypustiť ešte 17 nosných rakiet, čo ruská strana do konca tohto roku s najväčšou pravdepodobnosťou nestihne. Služby však môže OneWeb spustiť v určitom obmedzenom režime, napríklad vo vybraných oblastiach (ak dosiahne kritický počet satelitov).

Či sa tak ale stane, je otázne. Aj OneWeb totiž zisťuje, že globálne internetové pokrytie z obežnej dráhy je finančne, aj realizačne náročný projekt. Objavili sa aj informácie, že firma má finančné problémy a uvažuje aj o vyhlásení bankrotu. Špekuluje sa aj o možnom vplyve aktuálnej pandémie na realizáciu projektu.

Naopak, konkurenčná SpaceX, ktorá využíva vlastný nosič Falcon-9, už má na obežnej dráhe 360 satelitov a pri jednom štarte ich vynáša do vesmíru 60. Spoločnosť začiatkom roka uviedla, že tento rok by mohla uskutočniť v rámci projektu Starlink až 24 štartov, čím by dopravila do vesmíru až 1440 družíc Starlink. SpaceX zároveň chce spustiť prvé služby pre USA a Kanadu už koncom tohto roku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.