Reklama

OnePlus Nord - Aký je návrat vraj ku koreňom?

Juraj Recký
92 %
Obohatil čínsky výrobca OnePlus strednú triedu o model, ktorý výkonom balansuje na hrane s high-endom, no cenou zostáva prijateľný pre masy? OnePlus Nord má esá v rukáve.

Výhody

  • dobrý pomer cena/výkon
  • displej má pekné farby
  • 30W rýchlonabíjanie
  • nad očakávania dobre sa drží v ruke
  • vzhľadom na kategóriu nadštandardný hlavný foťák

Nevýhody

  • všetky fotoaparáty okrem hlavného
  • hlúpa ambient obrazovka
  • plastový rámik po obvode smartfónu

Čínsky OnePlus mal ambíciu stať sa katom vlajkových lodí a ponúkať smartfóny, ktoré mali vlastnosti prvotriednych zariadení za príjemné ceny. Výsledkom je, že aktuálna vlajková loď spoločnosti OnePlus 8 Pro začína na cene 900 eur. Aj preto som sa počas masívnej kampane stále viac tešil na OnePlus Nord. Novinka sa vracia ku koreňom. Za cenu strednej triedy chce ponúknuť čo najviac. Podarilo sa?

Cena OnePlus Nord na Slovensku sa začína na sume 409 €. Displej má ochranu Gorilla Glass 5, zadná strana je zo skla, rámik po obvode telefónu je plastový, ovládacie tlačidlá kovové. Pri tejto kombinácii rýchlo zistíte, že Nord patrí do pribaleného puzdra.

Pozor na to, čo stláčate

Na ľavej strane sú tlačidlá ovládania hlasitosti, na pravej tlačidlo napájania a posuvné tlačidlo, čo je dnes už aj rarita, ktorým nastavujete tichý režim, vibrácie, alebo zapínate zvuk. Úprimne, rozloženie tlačidiel nie je úplne komfortné, pri fotení sa mi stávalo, že som stláčal čo som nechcel. Telefón ale príjemne sedí v ruke. Občas sa mi však podarilo spraviť nechcenú snímku obrazovky práve pre rozloženie tlačidiel.

Na spodnej strane nájdete sánky na dve SIM karty, trochu zamrzí, že sa 128 alebo 256 GB pamäť Nordu nedá rozšíriť microSDXC kartou. Poteší USB-C konektor, naopak sklame mono reproduktor, pre ktorý sa donútite kúpiť si Bluetooth slúchadlá. Nepodarený reproduktor som si naviac často prekryl rukou, takže som nič nepočul. Milovaný 3,5 milimetrový jack chýba.

Pri konštrukcii treba povedať, že Nord nemá oficiálne žiadnu certifikáciu odolnosti, výrobca však tvrdí, že ak vám smartfón spadne na 30 sekúnd od do maximálne hĺbky 30 centimetrov, nič sa nestane. Netestoval som, nemal som odvahu, no s mokrými rukami som telefón ovládal a po testovaní som ho vrátil plne funkčný.

Trochu tmavší displej

Displej sa chváli 90 Hz obnovovacou frekvenciou, prívlastkom Fluid AMOLED, rozlíšením Full HD+, má 6,44-palcov, pomer strán 20:9 a nie je zaoblený. Našťastie. V praxi to znamená, že vám naservíruje príjemné sýte, občas však trochu menej verné farby. Čo mne vôbec neprekážalo.

Farebnosť si dokážete v nastaveniach slušne nakalibrovať. Po par hodinách používania som vypol, a už nezapol, automatické nastavenie jasu. Na dennom svetle by si Nord zaslúžil, aby bol viac čitateľný.

Kalibráciu displeja odporúčam poriadne premyslieť. K dispozícii máte spomínanú obnovovaciu frekvenciu 90 Hz, v rozšírených nastaveniach farebný rozsah AMOLED displeju a funkciu efektu živých farieb. Ak si toto všetko nadšene pozapínate, systémová aplikácia na správu batérie ohlási výdrž plne nabitej 4 115 mAh baterky približne na pol dňa.

Preto som všetky tieto vychytávky vypol a na jedno nabitie som pri bežnom používaní ako telefonovanie, prezeranie sociálnych sietí, intenzívnejšie fotografovanie a zopár videí na YouTube, vydržal jednej a pol dňa bez nabíjačky. Alebo ak chcete celý deň a večer mi zostala rezerva približne 25 percent batérie.

Zamykajte radšej prstom

Čítačka odtlačkov prstov je vstavaná priamo v displeji. Nereaguje bleskurýchle, no dostatočne rýchlo na to, aby vás nezdržovala. Pocha, kam prst priložiť, je pomerne štedrá. Veľa sa mi potia ruky, preto s čítačkami pravidelne bojujem, no v prípade Nordu som počas 10 dní používania, nemal jediný problém. Nord tiež ponúka odomykanie tvárou. Robí však len 2D sken, čím klesá zabezpečnosť tejto metódy uzamykania.

Čo ma pri displeji trochu mrzelo je nedotiahnutý ambient režim. Dotykom displeju sa zobrazia prednastavené informácie, čas, dátum, stav batérie, a najmä ikonky notifikácií.  Ak si chcete pozrieť náhľad novej správy, musíte displej zapnúť napájacím tlačidlom. Ak vám ide o rýchlosť a nastavíte si odomykanie smartfónu tvárou automaticky po zapnutí displeja, náhľady správ si budete musieť pozrieť až v oznámeniach.

Príjemne plynulý

Srdcom OnePlus Nord je Snapdragon 765G. Ja som mal na testovanie k dispozícii 12 GB operačnej pamäte RAM. Pri tejto kombinácii som počas testovania namal ani raz pocit, že by Nord nestíhal alebo s niečím bojoval. Používanie bolo príjemne plynulé, smartfón sa nezahrieval. Nehral som síce hry, no robil som zopár úprav fotografií v Lightroome a všetko prebiehalo bez viditeľných problémov.

K plynulosti dopomáha aj nadstavba OnePlus Oxygen OS. Tá je rozsahom, podľa mňa, niekde medzi tým čo bežne používajú výrobcovia konkurenčných značiek a čistým Androidom. Nie je tu zbytočne veľa balastu, no drobné vychytávky, ktoré ma potešili som našiel.

Ikonka stavu batérie sa dá prepnúť z klasického obdĺžniku na kruh, práve odfotenú fotku môžete okamžite zdieľať podržaním jej náhľadu priamo z fotoaparátu, alebo zobrazovanie skupiny aplikácií na domovskej obrazovke je približne do polovice výšky displeju pre komfortnejšie ovládanie. Sú to drobnosti, no zvyšujú používateľský komfort.

Nord dilema: fotoaparáty

Fotoaparáty OnePlus Nord sú trochu zvláštny vesmír, ktorý však výrobcovi nevyšiel úplne podľa očakávaní. Rozumiem tomu, že marketing nepustí a keď je trend dávať čo najviac fotoaparátov, tak sa musí dávať čo najviac fotoaparátov za každú cenu. Na druhú stranu práve pri Norde, ktorý má ambíciu za veľmi rozumnú cenu ponúknuť naozaj veľa, je táto stratégia úplná blbosť.

Hlavný 48 Mpx fotoaparát je s prihliadnutím na cenu super. Farby sú verné, zábery ostré, možno budete mať pocit, že fotky sú občas mäkšie, ale to zásadne nevadí. Celkovo mám pocit, že sú fotografie ladené do teplejších farieb. Čo treba vytknúť je slabá kresba v tieňoch. Tu veľmi nepomáha ani UltraShot HDR režim. Fotografovať môžete s pomerom strán 4:3, 1:1 a na celú obrazovku, ja by som uvítal aj možnosť 16:9. Páčia sa mi inteligentné návrhy rozpoznania scény, či rýchle nakrúcanie videa dlhým podržaním uzávierky.

Povinnosťou dnešných smartfónov je širokouhlý fotoaparát, ktorý má v tomto prípade 0,6-násobné oddialenie, teda 116-stupňový záber, a 8 Mpx. No a tu už začína Nord citeľne krívať. Všetko to čo som spomínal pri hlavnom fotoaparáte je pri širokáči tak o dve triedy horšie. Naviac je dosť vidno skreslenie po okrajoch. Áno, nie je to vyložene katastrofa, no pri tom čo vie hlavný fotoaparát, ten širokouhlý zamrzí.

Radšej zabudnite na makro aj portrét

Štvoricu fotoaparátov uzatvárajú 2 Mpx makro a 5 Mpx portrétový snímač. Diplomaticky povedané, ak by tu tieto dva nepodarky neboli, tak sa nič nestane. Marko nerobí fotografie, ale akési škaredé olejomaľby. Ostrenie je doslova katastrofa a naviac je nepochopiteľne náhodné. O niekoľko tried kvalitnejšie makrofotky spravíte 2-násobným, prekvapivo dobrým, digitálnym priblížením s hlavným fotoaparátom. Portrétový fotoaparát podľa mňa, ale aj viacerých testerov, akoby ani nefungoval. Rozdiel medzi portrétom z hlavného fotoaparátu a toho portrétového jednoducho nie je.

Selfie s 60 fps?!

Dvojitý priestrel displeju ponúka hlavnú 32 Mpx selfie kameru a 8 Mpx širokouhlú selfie kameru so záberom 105 stupňov. Tu v zásade platí to isté, čo pri porovnaní hlavného a širokouhlého fotoaparátu. Aj keď je pravdou, že pri selfi širokáči som bol k nedostatkom benevolentnejší. Čo je ale doslova prekvapenie je nakrúcanie videa. To zvládne OnePlus Nord v 4K, a podľa mňa aj s dobrým záznamom zvuku. Tou zvláštnosťou je, že hlavný fotoaparát zvládne pri 4K videu len 30 snímok za sekundu, zatiaľ čo selfie kamera dvojnásobok, teda 60 obrázkov za sekundu.

Pri videu treba spomenúť stabilizáciu obrazu, ktorá by z pomyselnej súťaže neodišla s medailou, no rozhodne by neskončila ani na chvoste rebríčku. Čo ma trochu mrzelo boli nedotiahnuté drobnosti v natívnej fotoaplikácii. Keď som zapol stabilizáciu obrazu pri videu, nevedel som prepínať medzi normálnym a širokým záberom. Musel som stabilizáciu vypnúť, záber prepnúť, a stabilizáciu zapnúť opäť. Tiež počas nakrúcania videa sa nedá prepínať medzí šírkou záberu. Takýchto drobností, ktoré Nordu zbytočne uberajú bodíky je viacero. Našťastie nejde o nič extra zásadné.

Nočný režim v kombinácii s hlavným fotoaparátom je dobrý. Zbytočný šum som na fotografiách nenašiel, svetlá resp. lampy sú vo väčšine prípadov vykreslené, nie sú svetlými šmuhami, naopak tmavé miesta sú vždy zliate do čiernej plochy. Zriedka sa podarí náznak kresby. Treba si dať pozor na dlhšie expozičné časy, aby ste nemali všetky fotky rozmazané. Nočný režim v kombinácii so širokouhlým fotoaparátom je však katastrofa.

 

OnePlus Nord je vzhľadom na cenu zaujímavá voľba. Áno, výrobca tu musel spraviť zopár kompromisov a niektoré veci nedotiahol, no nie sú to tak zásadné nedostatky, že by som smartfón neodporučil. Nepodarky by sa dali vymeniť za niečo iné, dôležitosť kovového rámiku si naozaj uvedomíte až keď prejdete na ten plastový a aj 5G modul by som u nás zatiaľ oželel. Podčiarknuté a zrátané, OnePlus Nord je dobrou voľbou. Ak výrobca zostane v tejto kategórii, tak na budúci rok môže byť nástupca naozaj bomba.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.