Už niekoľko mesiacov sme viac či menej nútení mnohé veci nakupovať on-line. Lockdown či povinná karanténa nám inú možnosť ani nedávali, resp. stále nedávajú. Mnohí si však na nakupovanie cez internet tak zvykli, že prehliadajú aj jednu obrovskú nevýhodu – odpad.
Ak nenakupujete málo, určite aj vám akosi rastie množstvo odpadu. Dôvod je jednoduchý – obaly. Každá jedna zásielka, ktorá vám príde je zabalená buď v papierovej krabici, alebo v plaste. Čím viac zásielok, tým viac odpadu iba z ich prepravy, nehovoriac o obaloch samotného produktu.
Ak si teda objednáte napríklad Bluetooth reproduktor, ten príde v papierovej krabici, ktorá je ale väčšia ako krabička reproduktora. V kartónovej krabici je tak buď bublinková fólia, drvený kartón, polystyrén či iná výplň (zažil som už aj pokrčené letáky z viacerých reťazcov).
V tomto všetkom je už samotná krabička Bluetooth reproduktora, ktorá je buď z plastu, alebo papiera. Kým sa však dostanete k reproduktoru, v rukách vám ostane ešte malá knižka – návod, reklamačný lístok či iné tlačoviny. Na to, aby som si teda kúpil a používal jeden Bluetooth reproduktor, dostal som domov aj pomerne veľké množstvo odpadu.
A to je ten najväčší problém on-line nakupovania. Predajcovia, e-shopy, sa takto zbavujú svojej zodpovednosti – recyklovaniu. Niet im čo zazlievať, my si objednávame čoraz viac a viac produktov, ktoré e-shopy musia do niečoho zabaliť, no zároveň my sme sa mali správať zodpovedne a plasty a papier z doručených produktov vyseparovať.
Nie je nič jednoduchšie ako vziať veľkú krabicu z toho najväčšieho čo nám v poslednej dobe prišlo či staré plastové vrece a vytriediť do nich papier a plast.
Je až neuveriteľné, o koľko sa zníži objem koša na zmesový odpad, keď z neho vytriedime iba tieto dve zložky. V rodinných domoch to znamená potrebu menšej nádoby na komunálny odpad, v prípade ľudí žijúcich v panelákoch zas menej časté chodenie so smeťami do veľkých kontajnerov. Pri tom menej častom chodení potom stačí zobrať so sebou komunálny odpad a separovaný odpad a v stojisku ich vytriediť do farebných nádob.
Vo všetkých prípadoch to ale znamená, že vraciame do obehu suroviny, z ktorých je možné ďalej vyrábať produkty. A to presne tie isté obaly, v ktorých nám produkty z on-line objednávok dorazili – papierové obaly a kartóny, ale aj vrecia na odpad či podobné plastové výrobky z recyklovaných materiálov.
Kartón je možné pritom ešte 7x zrecyklovať na ďalší a ďalší kartón! Aj potom ho je možné ešte ďalej využiť ako prísada do tvrdých papierov používaných na obaly, až nakoniec na obaly na vajíčka.
Najväčší on-line obchod na svete, Amazon, toto už rieši roky a postupne mení a vyvíja balenia pre zásielky. Aktuálne ich má hneď niekoľko.