Reklama

Olympus OM-D E-M1 Mark III - nová vlajková loď v malých CSC

Zdroj | Olympus
Števo Porubský
Zdroj | Olympus
Zdroj | Olympus

Japonský Olympus prekvapil novým, v poradí už tretím, CSC top-end modelom zo série OM-D. Olympus OM-D E-M1 Mark III je po minuloročnom profi kúsku OM-D E-M1X tým najlepším, čo z dielne Olympusu tento rok kúpite. Stále pritom používa Micro 4/3 snímač, vďaka čomu vie byť raketovo rýchly.

Zdroj | Olympus

Olympus OM-D E-M1 Mark III je priamym nástupcom Mark dvojky z roku 2016. Po 4 rokoch sa toho na prvý pohľad veľa nezmenilo, až kým sa nedostanete na špecifikáciu modelu. To, že telo ostalo rovnaké je na druhej strane aj výhodou. Už vtedy špičkovo spracované telo dostalo aj niekoľko praktických príslušenstiev, vrátane vertikálneho gripu. Aj ten je možné použiť s touto novinkou.

Telo je navyše odolné voči poveternostným vplyvom. Nové sú až 4 používateľské C režimy. Medzi novinky, hoci prebraté z modelu E-M1X je aj vlastné menu.

Zdroj | Olympus

V tele je použitý rovnaký snímač s rozlíšením 20.4 Mpx, ako v prípade staršieho modelu, resp. z modelu E-M1X. Ten využíva 121-bodový hybridný autofókus na báze detekcie kontrastu s novou funkciou Advanced Face/Eye Detection. Snímač je stabilizovaný v piatich osiach, odolať má chveniu až do 7,5 kroku. Vďaka nej nebude problém fotiť „z ruky“ aj v úplnej tme, či známe HiRes zábery s 50 Mpx rozlíšením.

Mechanická uzávierka má zvládnuť 400 000 „sklopení“. Úplnou novinkou je však nový procesor TruePic IX, ktorý dovoľuje novinke snímať rýchlosťou do 60 fps AF-S, resp. do 18 fps v prípade AF-C. Aj vďaka výkonnejšiemu procesoru sa zlepšilo trackovanie, vrátane tváre či oka.

Zdroj | Olympus

Novinkou je ale napríklad aj Starry Sky AF, ktorý je určený na čoraz populárnejšiu astrofotografiu. V tomto režime je možné fotiť nočnú oblohu (alebo iné nočné zábery) aj bez použitia statívu. Poteší aj Live ND filter do 5 EV krokov.

Filmárov zas poteší možnosť natáčania 4K (cez HDMI výstup) a 4K Ultra HD videí pri 30 fps aj v OM-Log400. Full HD video je možné natáčať do 120 fps.

Ďalšou šikovnou novinkou je Wi-Fi 5, teda i s podporou 5 GHz pásma. Navyše cez mobilnú appku bude možné aktualizovať i firmvér v aparáte.

Zdroj | Olympus

Už teraz kvitujem, že Olympus sa vzdal starého vlastného portu na hradil ho najnovším USB-C portom s PD, teda nabíjaním. Ten si požičal práve z modelu E-M1X. Mínusom je nemožnosť nabíjať (napríklad z externého zdroja) a zároveň fotiť alebo natáčať video.

V tele sú hneď 2 sloty na SDXC karty, novinka zvláda UHS-I a UHS-II (iba v jednom slote).

V zadnej časti je rovnaký 3-palcový displej s VGA rozlíšením. Sekunduje mu malý OLED elektronický hľadáčik s 120 Hz frekvenciou.

Kompletnú technickú špecifikáciu nájdete na webe Olympusu.

Zdroj | Olympus

Hoci Olympus OM-D E-M1 Mark III má mať cenu 1 799 dolárov (bez dane), cena je o 200 dolárov nižšia, ako za model Mark II. To je veľké plus. Bavíme sa pritom o cene za telo. Objektívov, ktoré je možné na Olympus použiť je pritom dnes už obrovské množstvo, vrátane špičkových profi skiel.

Zdroj | Olympus
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.