Reklama

Olympus OM-D E-M1 Mark II naživo v Bratislave

Števo Porubský

Dnes bol špeciálny deň. Do Bratislavy dorazil očakávaná vlajková loď japonského Olympusu, CSC fotoaparát OM-D E-M1 Mark II. Druhá generácia úspešného modelu pre najnáročnejších prichádza s mnohými vylepšeniami. O tých ste si ale mohli prečítať už pri jeho oficiálnom predstavení. Na moment sme si ho mohli vyskúšať. Aký je naživo?

Pozrite si

Olympus OM-D E-M1 Mk II – malý unikát s rýchlosťou Šinkansenu

https://www.youtube.com/watch?v=V5LXNHnbOew

Novinka sa na náš trh dostane už v najbližších dňoch. Nebude ale pre každého. Cena cez 2 500 € hovorí za všetko. To je však v porovnaní s full-frame vlajkovými loďami ani nie polovica. V tom má novinka veľkú výhodu. Pritom výbava je hodná sa porovnávať i s nimi. Mnohým môže ale prekážať pomerne malý CMOS snímač s veľkosťou Micro 4/3.

Pozrite si

RECENZIA Olympus OM-D E-M1 – dokonalé CSC?

Dizajn novinky je takmer identický s predchádzajúcim modelom. Má však masívnejší predný grip a mierne upravené ovládacie prvky. Tie však ostali na pôvodných miestach, čo kvitujem.

Vo vnútri novinky je úplne nový 20,4 Mpx CMOS snímač a 4-jadrový procesor TruPic VIII. Ten pomáha pri neskutočne rýchlom kontinuálnom fotografovaní – 18 fps s C-AF alebo až 60 fps s S-AF! Samozrejme, v plnom rozlíšení a v RAW formáte. Problém je však pamäť. Na takéto bleskurýchle fotenie potrebujete UHS-II kartu. Inak sa pri naplnení buffera načakáte.

A takto vyzerá výsledok 60 fps snímania bez dodatočných úprav v JPEG priamo z aparátu (pre plné rozlíšenie si otvorte fotku v novom okne/tabe):

Chce to však cvik. Na prvý pokus to ale nevyzerá zle. Horšie je to s nasadeným 300 mm objektívom a naháňaním vtákov. Na to treba výrazne viac skúseností:

Na pravoboku sú akési väčšie dvierka a gumový kryt konektora….

Ten poslúži na pripojenie káblovej diaľkovej spúšte.

Pod pomerne masívnymi dvierkami sú dva (!) sloty na SD karty. Jeden (horný) podporuje aj karty typu UHS-II, spodný žiaľ len UHS-I.

Zadná stena má asi najviac rozdielov. Škoda vymenenej páčkyp re prepínanie funkcií. V minulom modeli bola bližšie pod palcom. Človek si ale zvykne. Tlačidlá Menu a Play sú omnoho bližšie pri sebe. Dôvod je jednoduchý – Výrobca potreboval miesto na pohodlné vyklápanie displeja.

Displej je totiž po novom plne výklopný. Samozrejme je plne dotykový a pomerne dobre čitateľný aj na priamom slnku. Samozrejmosťou je aj elektronický hľadáčik s OLED displejom, ktorého obnovovacia frekvencia poskočila na 120 fps.

Na ostrenie využíva 121 zaostrovacích bodov takmer na celej ploche snímača. Všetky sú pritom krížové. Ostrenie je extrémne rýchle a vcelku presné. Uvidíme ale počas ostrého testu. Zaujímavo znie funkcia Pro Capture pre fotografovanie už pri polovične stlačenej spúšti. OM-čko spraví 14 fotiek skôr, ako ju dotlačíte.

Ani OM-D E-M1 Mark II neubrala z vysokých štandardov. Telo je kompletne utesnené voči prachu, striekajúcej vode, vlhkosti a mrazu.

Na voliči režimov pribudli vlastné (C1, C2 a C3) režimy, zmizli režimy na scénické snímanie či PhotoStory. Majiteľom chýbať určite nebudú.

Profi ovládanie pre profi používateľov. Vždy je to najdôležitejšie pod palcom.

Novinkou je 3,5 mm audio výstup, ale aj USB-C port! Nabíjať cez neho batériu ale možné pravdepodobne nebude.

V spodnej časti je samozrejme aj konektor na prídavný grip.

Väčší je predný grip, väčšia je i batéria. Tá má kapacitu 1 720 mAh! Oproti predchodcovi narástla až o 500 mAh. Výborné.

Olympus OM-D E-M1 Mark II má ale aj inú novinku – Ultra HD video. Nová vlajková loď Olympusu je schopná natáčať UHD pri 30 fps. Popri tom vie využívať unikátnu 5-osovú stabilizáciu snímača. Funkcií má ale mnohonásobne viac. Na ich preskúmanie však hodinka nestačí. Preto sa už teraz teším na plnohodnotný test.

Niekoľko ďalších ukážkových záberov s 14-42 mm, 40-100 mm a 300 mm objektívmi.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.