Rok 2022 je výnimočný v mnohých smeroch, žiaľ, mnoho z nich nie je pozitívnych. Po dvoch rokoch pandémie koronavírusu je to teda ešte horšie, ako predtým, čo evokuje, že nie čo sláviť na Silvestra.
Typickým sprievodným javom rozlúčky s koncom roka je ohňostroj. Niekoho fascinuje, niekoho hluk, smrad a možnosť požiaru či úrazu ľaká. Okrem toho to nie je žiadna lacná zábava.
Nedivíme sa preto, že viaceré mestá v Európe prestávajú organizovať polnočnú šou. Napríklad Praha zrušila ohňostroj už v roku 2020, vtedy bola dôvodom spomínaná pandémia.
„Medzi hlavné dôvody patrí situácia na Ukrajine a tiež nepriaznivá ekonomická situácia mnohých domácností i nutnosť hľadať finančné úspory aj na strane hlavného mesta,“ vymenoval dôvody hovorca magistrátu Vít Hofman.
Naopak, Bratislava s ohňostrojom počíta. Podľa hovorkyne Dagmar Schmuckovej práve „organizované oslavy spojené s kontrolovanými vstupmi dokážu bezpečnostnú situáciu počas silvestrovskej noci zlepšiť“. V Bratislave už od roku 2016 platí celoročný zákaz používania pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3. Nesmú sa teda používať petardy, amatérske ohňostroje ani svetlice. Povolené sú len profesionálne ohňostroje a jednoduchá pyrotechnika kategórie F1.
Ani Košice si neodpustia ohňostroj. Za 12 500 eur pripravia nielen tanečný a hudobný program, ale i „krátky“ ohňostroj, aby si aj domáce zvieratká pripomenuli, aké je to úžasné, keď sa zmení rok v kalendári.
Naopak, v neďalekom Stropkove, už od roku 2019 neorganizujú žiadne oficiálne vítanie Nového roka. Vtedy to bola reakcia na tragédiu spôsobenú výbuchom plynu v prešovskom paneláku. Z ďalších dôvodov môžeme vymenovať nízku návštevnosť, ako i „opakujúce sa podnety psíčkarov či ochrancov zvierat, ktorí dlhodobo upozorňujú na negatívny vplyv ohňostrojov a zábavnej pyrotechniky na zdravie zvierat,“ povedal pre SME primátor mesta Ondrej Brendza.
Šetrí aj Žilina i Martin, kde sa nebudú konať žiadne novoročné oslavy. Žilina sa tak po Martine stáva druhým mestom v Žilinskom kraji, ktoré sa dištancuje od používania akejkoľvek zábavnej pyrotechniky na Silvestra.
Žilinský primátor Peter Fiabáne naznačil, že v budúcnosti sa mesto možno vráti k svetelnej šou, ale v modernej forme, nie v podobe hlučných a nebezpečných ohňostrojov.
Čím nahradiť ohňostroj?
Moderné technológie nám už dnes umožňujú nahradiť ohňostroj alternatívami, ktoré sú lacnejšie, nepredstavujú nebezpečenstvo úrazu či požiaru, nepripomínajú vojnový stav, sú tichšie a oveľa ekologickejšie.
Svetelná šou s dronmi má svoje vlastné označenie, drone display. Ide o nový druh umenia, ktorý vytvára použitie viacerých dronov lietajúcich koordinovaným spôsobom. Svetlo produkujú vysoko svietivé LED diódy. Prvú takúto šou mohli vidieť diváci v Hornom Rakúsku, v Linzi. Šou tvorilo 50 dronov v roku 2012 na podujatí organizovanou vzdelávacím a vedeckým inštitútom Ars Electronica. Intel v roku 2018 predstavil Shooting Star, špeciálny typ dronu určený na svetelné šou. Pripravené sú na využívanie v rojoch, programovanie sa vykonáva cez špeciálny softvér.
Dronovú šou ste mohli vidieť na otváracom ceremoniáli Olympijských hier v Tokiu. O jedinečný zážitok sa postaralo 1 824 dronov.
Zápis do Guinesovej knihy rekordov si však pripísal niekto iný, výrobca automobilov Genesis. Ten 2. apríla 2021 vytvoril z 3 281 dronov gigantické logo značky.
Netradičný škandál odhalilo BBC, keď zistilo, že veľkolepá ukážka 2 000 dronov sa neodohrala v Šanghaji na Silvestra, ako tvrdili čínske média, ale počas skúšky 28. decembra 2019. Napriek tomu išlo o jedinečnú ukážku tohto, čo na čo sa môžeme v budúcnosti tešiť.
Svetelná šou drone display sa presúva aj do interiérov. Vtedy stačí použiť menej dronov, ktoré sú zvyčajne koordinované s hudobnou, resp. tanečnou produkciou a vytvárajú priestorové svetelné efekty.
Návrh takého predstavenia nie je jednoduchý. Vyžaduje kreatívneho ducha, grafickú a hudobnú dramaturgiu. Špeciálny softvér dokáže vytvoriť animovaný náhľad, ako bude šou vyzerať. Počas samotného predstavenia sa rádiovým signálom vysielajú cez šifrovanú sieť jednotlivým dronom synchronizované príkazy letových dráh.
Samozrejme, v domácich podmienkach to nie je možné zrealizovať pre finančnú náročnosť. To isté však platí aj pre ohňostroje.