Reklama

Office je minulosťou. Hekeri aktuálne najčastejšie zneužívajú ZIP a RAR

Muž s kapucňou používajúci notebook v serverovej miestnosti.
Zdroj | unsplash/getty images
Michal Sobek
Muž s kapucňou používajúci notebook v serverovej miestnosti.
Zdroj | unsplash/getty images
Zdroj | unsplash/getty images

Spoločnosť HP vydala správu HP Wolf Security Threat Insights Report za obdobie tretieho štvrťroka 2022. Ukazuje, že najčastejším typom súborov zneužívaným na šírenie malvéru sú súbory ZIP a RAR.

Tieto komprimované formáty dokonca po troch rokoch predstihli súbory kancelárskeho balíčka Microsoft Office, ktoré radi zneužívajú hekeri. Správa poskytuje analýzu skutočných kybernetických útokov a pomáha organizáciám držať krok s najnovšími technikami, ktoré kyberzločinci používajú.

Na základe údajov z miliónov zariadení so systémom HP Wolf Security sa zistilo, že 44 % malvéru bolo skrytých v doručených komprimovaných súboroch, čo je o 11 % viac ako v predchádzajúcom štvrťroku.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Clint Patterson

Kampane dokonca kombinujú použitie komprimovaných súborov s novými technikami prepašovania škodlivého kódu do súborov HTML, čím obídu e-mailové brány a vykonajú útok.

Nedávne útoky QakBot a IceID využívali súbory HTML na presmerovanie používateľov na falošné online prehliadače dokumentov, ktoré sa vydávali za stránky spoločnosti Adobe. Používatelia následne mali otvoriť súbor ZIP a zadať heslo pre rozbalenie súborov, ktoré im do počítačov nasadilo škodlivý malvér.

Detekcia malvéru je veľmi náročná. Útočník sa spolieha na sociálne inžinierstvo a vytvorí presvedčivú a graficky dobre spracovanú webovú stránku, ktorej cieľom je oklamať používateľov. V októbri sa zistilo, že tí istí útočníci použili aj falošné stránky Google Drive s rovnakým cieľom.

Pozrite si

Smart kamery odosielali do cloudu nešifrované zábery bez vedomia ich majiteľov

Spoločnosť HP odhalila aj detailne prepracovanú kampaň využívajúcu modulárny reťazec infekcie, ktorý by útočníkom dovolil zmeniť typ útoku aj v priebehu kampane, čo by útočníkovi umožnilo meniť taktiku v závislosti od napadnutého cieľa.

HP Wolf Security spúšťa rizikové úlohy v izolovaných mikrovirtuálnych počítačoch, aby chránil používateľov a podrobne analyzoval pokusy o infikovanie počítača. Technológia izolácie aplikácií zmierňuje hrozby, ktoré môžu zostať nezachytené inými bezpečnostnými nástrojmi.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.