Reklama

Odštartovala marsovská misia desaťročia

Zdroj | ESA
Juraj Procházka
Zdroj | ESA
Zdroj | ESA

Hoci sa momentálne po Marse slimačím tempom pohybujú dva rovery NASA (Curiosity a starší Opportunity) a na jeho orbite krúži niekoľko satelitov, najvzrušujúcejšia udalosť práve začína. O 09:31 UT odštartovala z kozmodrómu Bajkonur nosná raketa Proton-M s rusko-európskou sondou ExoMars-2016.

Nosná raketa pracovala normálne a dopravila sondu s urýchľovacím blokom Briz-M na parkovaciu dráhu. Asi 11 minút po štarte bol spustený motor urýchľovacieho stupňa Briz-M, ktorý má dopraviť sondu na medziplanetárnu dráhu.

Pozrite si

Rover ExoMars bude hľadať život na červenej planéte

Po rokoch príprav sa konečne misia ExoMars Európskej vesmírnej agentúry a ruskej agentúry Roskosmos vydala k červenej planéte. Ide o prvú európsku misiu na Mars od roku 2003, nehovoriac o sérii ruských neúspešných pokusov o vyslanie sond k Marsu, respektíve k jeho mesiacu Phobos.

Ako naznačuje aj jej názov (ExoMars = Exobiology on Mars), cieľom misie bude pátranie po mimozemskom živote na povrchu nášho suseda, ale aj ďalší výskum.

Zdroj | ESA

Aktuálna misia bude mať dve fázy. V tej prvej dorazí v polovici októbra 2016 na obežnú dráhu satelit Trace Gas Orbiter (TGO), od ktorého sa oddelí pevný pristávací modul Schiaparelli. TGO bude skúmať marsovskú atmosféru so zameraním na prítomnosť metánu.

Tá je zatiaľ dosť rozporuplná – občas sa potvrdí, občas nie, a môže byť dôkazom biologických aktivít, ale aj geologických procesov.

Pristávací modul Schiaparelli, pomenovaný po talianskom astronómovi, ktorý pozoroval „kanály“ na Marse, by mal dosadnúť v oblasti Meridiani Planum. Má otestovať technológie, ktoré sa použijú v druhej fáze misie ExoMars, v rámci ktorej bude na Mars vyslaný robotický rover.

Zdroj | ESA

Robotická sonda má okrem iného vŕtať do povrchu Marsu a analyzovať vzorky pôdy po kultivácii na prítomnosť mikrobiologického života.

Pozrite si

NASA odhalila záhadu Marsu, potvrdili vodu!

Druhá časť projektu ExoMars má štartovať v roku 2018, ale nie je isté, či štart nebude posunutý. Práve v týchto dňoch sa totiž šéf Roskosmosu Igor Komarov vyjadril, že sa vedú rozhovory o odsunutí 2. fázy misie na rok 2020. Dôvody diskusie nie sú jasné a nebolo prijaté ani definitívne rozhodnutie.

Problémom pri letoch na Mars je, že štartovacie okná sa otvárajú v pomerne veľkých časových rozostupoch, preto v prípade technických komplikácií nie je možné štart posunúť len o niekoľko dní, alebo týždňov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.