Minulý týždeň sa známy projekt ŠKOLA NA DOTYK rozrástol o ďalšiu významnú časť. Ak neviete o čo ide, pozrite si našu reportáž. Po tom, ako sa otvorilo na školách niekoľko učební s tabletmi, vznikla myšlienka vzdelávať aj budúcich pedagógov už počas ich štúdia na vysokej škole tak, aby prichádzali do praxe schopní využívať pri výučbe nové technológie. A tak odštartovala nová časť projektu s názvom ŠKOLA NA DOTYK UNIVERZITA.
Projekt vznikol opäť s podporou spoločnosti Samsung Electronics Czech and Slovak na troch univerzitách – Komenského v Bratislave, Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Konštantína Filozofa v Nitre. Opäť ho realizuje nezisková organizácia EDULAB. „Čoraz väčšie prenikanie technológií do školstva kladie stále vyššie požiadavky aj na digitálne kompetencie učiteľov. Preto budú musieť byť schopní naučiť sa zvládať výučbu pomocou nových technológií už pred príchodom do praxe,“ vysvetľuje dôvody realizácie projektu Ján Machaj, riaditeľ EDULAB-u.
V rámci projektu získala každá z troch spolupracujúcich univerzít bezplatne nevyhnutný hardvér a softvér, konkrétne 20 tabletov 65-palcový dotykový displej, dobíjaciu stanicu tabletov, licencie Samsung School a bezdrôtový router. Ako prvá slávnostne otvorila učebňu s novými dotykovými technológiami so zameraním na prípravu budúcich učiteľov Fakulta prírodných vied na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre. „Prípravou učiteľov v tabletovej učebni s modernými prostriedkami sa učiteľ približuje mysleniu, vnímaniu a cíteniu žiaka,“ povedal prof. Ľubomír Zelenický, rektor UKF.
Čo si myslíte o podobných projektoch? Patria tablety do škôl? Pomáhajú vo výučbe v súčasnej technologickej dobe?