Deti odpojili svoju triedu od siete, elektrinu berú zo Slnka a z veternej turbíny. Dokázali to navyše bez akéhokoľvek štartovacieho kapitálu, stačilo len zapálenie za dobrú vec a podpora šikovného učiteľa.
Solárne panely pred inštaláciou …
Štvrtáci z Central Park School for Children z Durhamu, v Severnej Karolíne (USA) pod vedením svojho učiteľa Aaron Sebensa dokázali vysokú mieru motivácie, odhodlania, aj zručností. Rozhodli sa totiž odpojiť svoju triedu č. 208 od elektrickej siete a celú jej energetickú spotrebu na svietenie a prevádzku pokryť z fotovoltaických panelov.
… a v plnom nasadení. Foto: Gizmag (2x)
Keď si žiaci so svojím učiteľom dali v marci za cieľ urobiť zbierku na podporu inštalácie fotovoltaického systému, aby mohli odpojiť svoju triedu od rozvodnej elektrickej siete, netušili, že to pôjde tak rýchlo.
Pôvodnú métu , 800 amerických dolárov, sa im podarilo naplniť už za jediný deň a nakoniec od darecov vyzbierali slušnú sumu 5817 USD. To im umožnilo riešiť komfortnejší projekt a do systému pridali veternú turbínu. Už po dvoch mesiacoch od prvotného zámeru sa podarilo „prehodiť výhybku“ na energiu z obnoviteľných zdrojov. Pozrite si video o týchto obdivuhodných malých „podnikateľoch“ v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.
Na strechu školy bolo namontovaných šesť solárnych panelov Sharp s výkonom po 130W a navyše vo výške 9 m pribudla trojmetrová veterná turbína so šiestimi listami z uhlíkových kompozitov. Turbína začína pracovať už pri rýchlosti vetra 9,7 km/h a pomáha zlepšovať výkon v čase, keď je pod mrakom. Jej prínos pritom nie je zanedbateľný – pri rýchlosti vetra 30 míľ (cca 48 km) za hodinu má výkon 750 W a pri víchrici s vetrom o rýchlosti 112 km/h by dokázala produkovať až 1000W výkonu.
Počas slnečného počasia a pri jasnej oblohe dokážu panely dodávať do rozvodnej siete školy prúd 20A pri napätí 30V. Keď je pod mrakom, alebo prší, klesne prúd na hodnotu 8-10A. Systém nie je napojený na verejnú rozvodnú sieť, takže prebytočnú elektrinu nepredáva, ako je to bežné vo fotovoltaickom biznise aj na Slovensku. Podľa slov A. Sebensa sa tým zároveň vyhli komplikovanému vybavovaniu a byrokracii. Ak je teda vyrobenej elektriny viac, než spotrebujú, nabíjajú ňou akumulátory a zvyškom prípadne zásobujú susedné triedy. Z batérií zároveň čerpajú energetickú dotáciu v čase nepriaznivého počasia, kedy panely produkujú menej elektriny.
Celý projekt bol zároveň súčasťou vyučovania, keď žiaci na hodinách matematiky a prírodovedy riešili jeho rôzne varianty a technické aspekty. Ako poďakovanie sponzorom a priaznivcom projektu deti naspievali sympatickú cover verziu známeho hitu Beatles Here Comes the Sun. Viac o tejto kreatívnej triede sa môžete dozvedieť na jej webových stránkach: http://the208.weebly.com/.
Zdroj: The Durham News