Reklama

Odolné sklá - Gorilla Glass vs. ostatní výrobcovia [súboj]

Richard Pliešovský

Smartfóny sú výkonné zariadenia, no kvôli veľkému displeju zaberajúceho celú prednú časť sú pomerne chúlostivé a ľahko sa mžu rozbiť. Výsledkom toho je puzdro, ktoré chráni a zároveň kazí vzhľad mobilu a tvrdené ochranné sklo na displeji.

Gorilla Glass vyrába americký Corning. Jeho technológia sa prvýkrát presadila ako ochranné sklo pre pôvodný iPhone. Dnes ho nájdeme na smartfónoch a tabletoch rôznych výrobcov a ide o najrozšírenejšiu značku, ktorá možno chráni aj vaše zariadenie.

Na trhu sú však aj iné riešenia, napríklad Dragontrail Glass, zafírové sklá, či Ceramic Shield. Pozreli sme sa na to, ako sa navzájom líšia a či sa dá určiť, ktorý z nich je najlepší. Na záver neuvidíte víťaza testu, keďže sme porovnávali vždy Gorila Glass s inou značkou.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Gorilla Glass a Dragontrail Glass

Japnoský Dragontrail používa na výrobu svojho skla tzv. plavený proces, keď tekuté sklo posiela cez pec roztaveného cínu. Následne sa pridajú častice na spevnenie a sklo sa rýchlo ochladí a odošle na rezanie.

Dragontrail Glass je k dispozícii v niekoľkých variantoch, Dragontrail, Dragontrail X a Dragontrail Pro sú najznámejšie riešenia. Dragontrail Star 2 je najnovšie sklo, vidieť ho môžeme napr. v sérii OnePlus 11R alebo oppo Reno 9.

V tomto prípade ťažké porovnať staršie produkty Gorilla Glass a Dragontrail Glass, ale zdá sa, že novšie riešenia od Corning majú oveľa lepšiu odolnosť proti poškriabaniu a pádom.

Gorilla Glass
1
:
Dragontrail Glass
0
2.

Gorilla Glass vs. zafír

Zafír je v našom súboji najdrahšia možnosť, viac ako na smartfónoch môžeme sa používa na menších plochách, ako sú šošovky fotoaparátu a ciferníky (napr. Apple Watch). Ako kuriozitu môžeme spomenúť HTC, ktoré v roku 2017 vydalo verziu smartfóu U Ultra so zafírovým displejom.

Pozrite si

Gorilla Glass 7i poteší aj nemajetných

Ako vyzerá porovnanie s Gorila Glass? Ak sa pozrieme na odolnosť voči poškriabaniu, tak tu je jasným víťazom zafír. Nečudo, je na 9. stupni v Mohsovej stupnici tvrdosti, tesne za diamantmi. Na porovnanie – Gorilla Glass, Dragontrail Glass a tvrdené sklo sú na 6. stupni Mohsovej stupnice.

Nevýhodou zafíru je jeho krehkosť. Spomínané sklá sa dajú oveľa viac ohnúť ako zafír. Ďalším čiernym bodom je vyššia cena takéhoto riešenia.

Gorilla Glass
1
:
Zafír
1
3.

Gorilla Glass vs. Ceramic Shield

Ceramic Shield je ochranným sklom, ktoré sa objavuje na iPhonoch už od série iPhone 12. Ako isto tušíte, nie je to však produkt Apple, ani od výrobcu displejov. Aj tento vyrába Corning, ktorý sa preslávil odolnými Gorilla Glass.

V tomto prípade je technológia výroby odlišná. Ceramic Shield prechádza vysokoteplotným procesom, aby potom mohol pridať keramické nanokryštály. Výsledkom tohto procesu je lepšia ochrana pred prasklinami a škrabancami. Ceramic Shield najnovšej generácie, ktorý sa používa na sérii iPhone 16 je až o 50 % lepšia tvrdosť ako mal pôvodný keramický štít na iPhonoch 12.

Pozrite si

3 zásadné inovácie v iPhone 16e. V čom je iný a lepší oproti iPhone SE?

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako vyzerá porovnanie medzi jednotlivými technológiami? Apple tvrdií že nový Ceramic Shield je dvakrát tvrdší ako akékoľvek iné sklo používané v smartfónoch. Corning však medzitým vydal Gorilla Armor 2, takže je celkom možné, že pôjde o veľmi vyrovnaný stupeň odolnosti.

Gorilla Glass
1
:
Ceramic Shield
1

Okrem týchto značkových skiel, ktoré sú aplikované priamo na displeji počas výroby, sa smartfóny dajú chrániť tvrdenými sklami a fóliami tretích strán. Ich ceny nie sú vysoké, môžete si ich nechať nalepiť u špecializovaných predajcov, alebo sami.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.