V posledných rokoch rastie tlak ruských úradov na zahraničné webové stránky, sociálne siete a aplikácie. V roku 2015 nadobudol účinnosť zákon o osobných údajoch, ktorý prikazuje zahraničným spoločnostiam, aby ukladali databázy ruských používateľov na území Ruska.
Takéto požiadavky sa nepáčia globálnym internetovým firmám, ktoré majú vlastné dátové farmy zodpovedajúce ich požiadavkám na bezpečnosť, stabilitu a mnohé ďalšie faktory.
Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) rozbehla správne konanie voči Twitteru a Facebooku. Roskomnadzor poslal 17. decembra obom spoločnostiam listy s výzvou, aby rešpektovali ruské zákony. Tie požadujú, aby údaje o ruských používateľoch boli uchovávané v Rusku. Na odpoveď mali 30 dní.
Twitter a Facebook v stanovenej lehote odpovedali, ale podľa Roskomnadzoru dostali len formálne odpovede, v ktorých neboli uvedené žiadne konkrétne informácie o lokalizácii dát, ani o časovom horizonte, kedy by k tomu malo dôjsť.
Vadim Ampelonsky zo spoločnosti Roskomnadzor varoval obe spoločnosti, že budú musieť čeliť pokutám, no nespresnil ich výšku ani ďalšie kroky federálneho úradu.
Servery týchto obľúbených služieb teda zatiaľ neukladajú osobné údaje na území Ruskej federácie, ak tam však budú chcieť ostať dostupní, nič iné im neostane.
Paradoxom potom bude fakt, že napríklad Facebook len nedávno vymazal okolo 500 dezinformačných účtov, ktoré pôsobili v Pobaltí, Strednej Ázii, na Kaukaze, Ukrajine a v Európe. Účty sa tvárili tak, aby vyzerali, že patria politikom, alebo pôsobili ako všeobecné webové stránky prinášajúce správy, šport, počasie a politiku. Za väčšinou účtov stál ruský propagandistický portál Sputnik, ktorý priamo financuje ruská vláda.
Každý nedemokratický režim, resp. politici, ktorí demokraciu uznávajú len vtedy, keď im vyhovuje, sa snaží o kontrolu nepohodlných ľudí. Ani disidenti v Rusku to nemajú ľahké. Papalášom v Kremli dochádza trpezlivosť a tak zrejme radšej nechajú odísť obe sociálne siete, ako by sa mali vzdať kontroly a špehovania svojich občanov. Rusko už ukázalo svoju silu, keď v priebehu niekoľkých dní zrušilo službu Telegram, ktorý odmietol poskytnúť štátnym bezpečnostným orgánom prístup k šifrovaným konverzáciám.
Veľa bude záležať aj na tom, či samotné firmy budú chcieť ostať v Ruskej federácii. Ak áno, budú sa musieť prispôsobiť ich zákonom. Na druhej strane tieto spoločnosti (obzvlášť Facebook) strácajú vo svete kredit práve kvôli problémom so súkromím používateľov. Môžu sa rozhodnúť, že ochrana osobných údajov je dôležitejšia ako celý ruský trh.