V tomto týždni sú dva významné kultúrne dni. 18. máj – Medzinárodný deň múzeí a dnešok, 21. máj – Noc múzeí a galérií na Slovensku. A práve v týchto dňoch Kultúrny inštitút Google uvádza významnú novinku pre svetové kultúrne dedičstvo, Art Cameru.
Veľakrát si silu a krásu umeleckých diel dokážeme uvedomiť len pokiaľ sa na ne pozeráme zo vzdialenosti pár centimetrov. V Kultúrnom inštitúte Google si uvedomujú, že existuje mnoho nadšencov umenia fascinovaných objavovaním krásy umeleckých diel ukrytej v ich detailoch.
Milióny používateľov po celom svete si obľúbilo virtuálne galérie sprístupnené vďaka Googlu a jeho partnerom. Obrazy známych i menej známych umelcov študujú kúsok po kúsku v ultravysokom tzv. gigapixelovom rozlíšení.
Gigapixelová snímka pozostáva z vyše 1 miliardy pixelov a dokáže odhaliť aj detaily voľnému oku nedostupné. Na vytvorenie digitálnej snímky v tak vysokom rozlíšení je potrebný najmä čas a špecializované, veľmi drahé vybavenie.
Ľudí, ktorí vedia obsluhovať takúto techniku je veľmi málo. Za prvých 5 rokov svojho pôsobenia priniesol Kultúrny inštitút Google niečo vyše 200 obrazov, tzv. gigapixelov. Práve z toho dôvodu sa v Kultúrnom inštitúte rozhodli vyvinúť Art Cameru.
Google Art Camera je robotickým fotoaparátom, prispôsobeným na vytváranie gigapixelových snímok rýchlejšie a jednoduchšie. Robotický systém riadi fotoaparát automaticky, vedie ho od detailu k detailu, pričom fotí stovky snímok obrazu vo veľmi vysokom rozlíšení.
Na to aby bol fotoaparát zameraný na každý ťah štetcom, využíva Art Camera laser a sonar, ktoré používajú vysokofrekvenčný zvuk na určenie plochy umeleckého diela. Potom, čo je zachytený každý detail, je na rade softvér, ktorý poskladá všetky nasnímané časti dohromady ako puzzle a vytvorí jeden snímok v ultravysokom rozlíšení.
Kultúrny inštitút Google sprístupnil prvú tisícku snímok v ultravysokom rozlíšení zaznamenaných Art Camerou, vrátane umelcov ako Pisaro, Signac, Rembrandt, Van Gogh, Monet a mnoho ďalších. Galérie, ktoré sprístupňujú Art Camera snímky, nájdete na stránke Kultúrneho inštitútu.
Pre našu krajinu a kultúru je dôležité, že medzi diela nasnímané Art Camerou sa dostali aj obrazy z deviatich slovenských galérií (vedľa názvu galérie uvádzame ako príklad vybrané dielo):
Galéria mesta Bratislavy (Marián Čunderlík – Archaické zrkadlo),
Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne (Štefan Straka – Dievča s bábikou),
Galéria umelcov Spiša (Andrej Borúth – Portrét dámy),
Kysucká galéria v Oščadnici (František Hübel – Maľba č. 219),
Oravská galéria v Dolnom Kubíne (Cyprián Majerník – Potopa),
Slovenská národná galéria (Ladislav Mednyánszky – Rieka Poprad, Strážky),
Stredoslovenská galéria (Dominik Skutecký – Dieťa v záhrade),
Tatranská galéria Poprad (Ján Hála – Vo sviatok),
Turčianska galéria (Ľudovít Fulla – Zvestovanie).
Milovníci umenia, obzvlášť tí, ktorým napríklad zo zdravotných dôvodov nie je umožnené navštíviť gelérie u nás alebo v zahraničí a pokochať sa nádherou umeleckých skvostov, si prídu na svoje.