Pandémia hoaxov spôsobila, že vznikajú aj nové iniciatívy na boj proti nim. Jednou z nich je aj Stredoeurópske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií – CEDMO, ktoré plánuje robiť fact-checking v krajinách strednej Európy.
Na Slovensku už viac ako 10 rokov funguje projekt Demagog.sk, ktorý kontroluje výroky politikov a iných verejne aktívnych osôb, ktoré odznejú v politických diskusiách alebo vo verejnom priestore. Ide o tzv. fact-checking, čiže overovanie výrokov.
Podobný zámer má aj nový projekt inštitútu CEDMO. Centrum vzniklo minulý rok a bude robiť fact-checking na Slovensku, Česku a v Poľsku. Ako píše Filip Struhárik z Denníka N, okrem cezhraničnej spolupráce je cieľom prepájať technických a humanitne zameraných vedcov s novinármi a ďalšími odborníkmi.
Zároveň by mala vzniknúť aj umelá inteligencia, ktorá by mala pomáhať pri odhaľovaní dezinformácií či kurzy pre učiteľov a žiakov škôl, ktoré môžu pomôcť k zvýšeniu kritického myslenia či mediálnej gramotnosti.
Do projektu je zapojená Karlova univerzita, České vysoké učení technické, slovenský Kempelenov inštitút, o ktorom sme písali pred pár týždňami v súvislosti s umelou inteligenciou, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, český a slovenský projekt Demagóg, medzinárodná agentúra AFP, ktorá sa napríklad podieľa na fact-checkingu na Facebooku.
Projekt CEDMO má na 30 mesiacov rozpočet 1,5 milióna eur, spolufinancovaný je Európskou komisiou. Na stránke postupne pribúdajú články v angličtine, slovenčine, češtine aj poľštine aj z nášho prostredia. Momentálne slúži ako centrálny hub, na ktorom sa sústreďujú overenia z projektov Demagog, Infosecurity a AFP.Fakty. Zároveň na nej nájdete užitočný súbor nástrojov, ako overovať informácie na internete.
https://www.youtube.com/watch?v=a_1tyTZF_j8