Reklama

Odchádzajú stolné počítače definitívne do histórie?

Zdroj | Apple
Dominik Fúsek
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Aktuálny objem predaja stolných počítačov sa takmer ani nedá porovnať s tým spred 5-10 rokov. Stále viac ľudí sa rozhoduje pre iné konštrukčné riešenia. Desktopy sú pritom v mnohých uhloch pohľadu ešte stále bezkonkurenčné.

Výkonnejšie sú už iba servery

Kto hľadá seriózny počítač s vysokým výkonom, väčšinou na hry, určite mu za rozumný peniaz najviac muziky ponúkne práve stolný počítač. Je to dané tým, že desktopové procesory, grafické karty a ďalšie komponenty sa nemusia radikálne obmedzovať v spotrebe.

V priemere majú tak 2 až 3-krát viac priestoru a tomu zodpovedá aj výkon. Mobilné komponenty musí výrobca priškrtiť napr. znížením taktovacích frekvencií alebo orezaním niektorých častí. Bežne má však návrhár komponentu na dva rovnako veľké čipy z kremíku s odlišnou frekvenciou veľmi podobné náklady.

Vysvetlime si to na príklade s konkrétnymi číslami – porovnajme procesory Broadwell radu Intel Core i3. Na jednej strane máme mobilný 15 W čip Core i3-6100U s udávanou cenou 280 $. Na druhej strane váh je jeho desktopový kolega Core i3-6300 síce s maximálnou spotrebou 51 W, ale zato s dvojnásobným výkonom a ani nie polovičnou cenou.

Zdroj | ASUS

Pomer cena/výkon je teda štvornásobný, a to ešte nerátame lepšiu integrovanú grafiku a ďalšie výhody plynúce z princípu skladania vlastného počítača. O nich o chvíľu.

S grafickými kartami je to ešte krikľavejšie. Tam dnešné tenučké notebooky náročnému hráčovi takmer ani nemajú čo ponúknuť, prípadne musí v hernom notebooku zaplatiť výrobcovi náročný vývoj, vďaka ktorému dostatočne výkonnú kartu vtesnal do malého prístroja, ktorý dokáže spracovať obmedzené množstvo odpadového tepla. Do stolného PC si kúpite grafiku za stovku a idú vám všetky najnovšie hry.

Pokiaľ je hlavnou požiadavkou používateľa skutočne vysoký výkon, notebooky dokážu ponúknuť prinajlepšom kompromis za cenu niekoľko tisíc eur. S podobne výkonným počítačom sa v pohode zmestíte pod tisícku. Ale platí aj opačný extrém. Ak máte rozpočet napr. 400 €, kúpite za to najlacnejší notebook, alebo počítač porovnateľný s vyššou strednou triedou notebookov.

Mimochodom, ak by chcel niekto zapálený pre ekológiu unáhlene pozdvihnúť proti stolným počítačom zbraň kritiky kvôli niekoľkonásobne vyššej spotrebe, dodajme, že uvedené čísla prezentujú maximálnu spotrebu, ktorú počítač dosahuje v záťaži, aj to nie vždy.

V pokoji a pri bežnom používaní stolný počítač spotrebuje iba zlomok, i keď typicky viac ako notebook. Pritom však dodáva väčšiu hodnotu a pracuje rýchlejšie, takže je v záťaži kratšie ako notebook. Víťaza v energetickej efektivite tak ľahko vyhlásiť nemožno.

Po dobrom nákupe máte na roky vystarané

S výkonom priamo súvisí životnosť stolných počítačov. Náročnosť softvéru (vrátane hier) zatiaľ vo Windows svete nerastie takým rýchlym tempom, aké ponúka potenciál zlepšovania hardvéru. Z toho vyplýva aj odlišný vývoj čipov v notebookoch a desktopoch.

Stolné PC (predovšetkým ich procesory) sú už natoľko silné, že rapídne navyšovať ich výkon by väčšina používateľov dostatočne neocenila. Tým náročným dávkujú výrobcovia pokrok opatrne, aby si nezjedli zajtrajší chlieb – robia si rezervu napríklad pre situáciu, že nové výrobné procesy neprinesú pokrok dostatočne rýchlo a dostatočne veľký.

Intel zhruba každé dva-tri roky prichádza s novým výrobným procesom a medzitým stíha inovovať architektúru, čo prináša zvyšovanie efektivity. V desktope až na pár výnimiek však výkon už niekoľko rokov stagnuje a výrobca pokrok pretavuje do znižovania spotreby. V predchádzajúcich generáciách tak spotreba klesala napríklad z 95 na 77 W, resp. z 65 na 55 W a aktuálne ešte nižšie.

Notebooky naopak ešte stále majú čo dobiehať, v nich je priorita znižovania spotreby približne rovnaká ako dôležitosť zvyšovania výkonu – preto ich výkon rastie, aj keď desktopy už len kvôli priepasti v spotrebe dobehnúť nemôže.

Výkonová rezerva sa okrem iného priamo pretláča aj do morálnej životnosti počítača. Typicky, kým notebook musíte meniť zhruba každé 2-4 roky, dobre postavený desktop si nutnú výmenu nevypýta za skôr než päť rokov a bude schopný potiahnuť aj dekádu. Výnimkou sú snáď iba grafické karty, ktoré hráči menia častejšie.

Zdroj | Lenovo

Flexibilita alebo urob si sám

Ak si kupujete notebook, máte na výber niekoľko možností, ktoré pre vás vytipoval výrobca. Ale ak máte nejaké špeciálne požiadavky, je dosť možné, že žiadny vhodný model nenájdete a budete musieť zvoliť buď kompromis, alebo priplatiť za model s funkciami, ktoré nepotrebujete.

Navyše, ak chcete notebook upgradovať, máte smolu. Svojpomocnou výmenou komponentov takmer vždy strácate záruku.

V stolných počítačoch nič také nehrozí. Pokiaľ máte aké-také znalosti o hardvéri a šikovné ruky (na internete nájdete množstvo návodov vrátane videí), môžete si zo širokej palety komponentov poskladať ľubovoľný počítač podľa vašich predstáv. Vyberiete patrične výkonný procesor, vhodnú základnú dosku, peknú skrinku, efektívny zdroj, SSD a/alebo HDD a pamäte.

Dedikovanú grafiku si dokúpite trebárs o pol roka, keď si na ňu došetríte. Ak by vám niečo z toho prestalo stačiť, nie je problém vymeniť ktorýkoľvek komponent a starý si buď nechať do rezervy, alebo predať.

Pri operačných pamätiach, diskoch a čiastočne i grafických kartách je navyše možné doplnenie nového kusu, pričom starý ostáva v prevádzke a jeho výkon či aspoň jeho časť využívate naďalej.

Zdroj | ASUS

Desktop vám nezničí zrak ani chrbticu

Zaujímavou otázkou je aj problematika dodržiavania bezpečnej sledovacej vzdialenosti od monitora. V skratke, ak sú vaše oči k displeju bližšie, ako je vzdialenosť rovná 2,5-násobku jeho uhlopriečky (napr. pri 15,6“ notebooku je to 1 m), krátkodobo môže dochádzať k bolestiam hlavy, únave očí a dlhodobo k zhoršeniu zraku. Stolný PC má klávesnicu oddelenú od monitora, takže ten môžete odsunúť na koniec stola a nie je problém.

Ešte kontrastnejšie je to s ergonómiou používania. Tá hovorí, že používateľ má za počítačom sedieť vystretý, pričom klávesnicu by mal mať zhruba na úrovni pásu a stred displeja vo výške očí. Pre desktop opäť žiadny problém. Avšak, naťahovať ruky za notebookom, ktorý je umiestnený vo výške očí, by bolo komické a nepohodlné, takže väčšina z nás sa radšej za notebookom krčí.

Áno, dá sa vyklopiť displej, no je to iba čiastočné riešenie. Na cestách samozrejme notebook svoje opodstatnenie má, no je vyložene hlúposť dlhodobo používať doma alebo v práci mobilný počítač namiesto desktopu.

Zdroj | Dell

Ochráni vaše deti od závislosti

Najlepší počítač pre deti je žiadny počítač (aspoň do určitého veku), no v dnešnej dobe už asi väčšina rodičov neodolá a elektronického kamaráta svojim ratolestiam kúpi. Je veľkou chybou kúpiť každému dieťaťu vlastný notebook alebo tablet, a tak je opäť najlepším riešením desktop.

Jeho výhodou je v tejto situácii aj pevné umiestnenie napríklad v obývačke. Na prvý pohľad sa deti môžu oň hašteriť či dokonca pobiť, no naučia sa deliť o spoločnú vec a keďže sa budú musieť striedať, strávia za počítačom menej času, čím sa zníži tiež riziko neúmernej závislosti.

Druhým argumentom je fakt, že internet je pre detského návštevníka ešte stále nebezpečným deformujúcim prostredím a ustrážiť, čo deti robia na svojich vlastných počítačoch je veľmi náročné. V prípade desktopu stačí zapnúť filter škodlivých stránok na jednom počítači a máte dieťa pod dozorom. 

Zdroj | Fujitsu

Tlieskajte, odchádza legenda

Po vymenovaní toľkých výhod je na mieste otázka, prečo desktopy strácajú trhový podiel a ľudia o ne prestávajú mať záujem. Faktorov je niekoľko a vyplývajú z vyššie uvedených nevýhod a dokonca aj výhod.

Prvým sú notebooky. Keďže ich výkon stúpa, aj nižšia stredná trieda už stačí na pohodlné používanie a ľudia radi využijú možnosť mať stále počítač so sebou. Ak totiž potrebujete počítač prenášať, potrebujete k desktopu ešte jeden.

V súčasnosti je tiež trend znižovania dĺžky životného cyklu výrobku. Desktopy sú však výnimka – vydržia dlhšie, preto ich ľudia menej často menia a to sa negatívne prejaví v štatistikách predaja i v účtovníctve výrobcov.

Argumentom proti iste nie je spotreba, hoci stolný počítač môže pri rovnakej práci spotrebovať o 10-20 W viac ako notebook, väčšina však padá na margo väčšieho monitora. Rozdiel tých 5-10 € ročne za elektrinu určite nikoho trápiť nebude.

Napokon, finálnym argumentom, vďaka ktorému notebooky nad desktopmi víťazia, je možnosť premeniť prenosný počítač na stolný. S výnimkou niektorých tabletov a hybridov, každý notebook má obrazový výstup, na ktorý pripojíte monitor a do USB konektora zasa zapojíte klávesnicu a myš.

Notebook sa v tomto scenári úplne vyrovnáva ergonomickej dokonalosti stolných PC, pričom ako „bonus“ zostáva jeden displej navyše a samozrejme prenosnosť. S výkonom to síce bude horšie, ale to vadí stále menšiemu percentu používateľov.

Zdroj | HP

Stolné počítače ešte pár rokov prežijú, zvlášť v niektorých oblastiach biznisu a verejnej správy, kde prenášanie nie je vítané. Ako správni technologickí fanúšikovia sa musíme tešiť, že existuje princíp, ktorý ich prekonal. Na druhej strane v duchu musíme aj pustiť slzu nad ukončením éry počítačov, ktoré priniesli informačné technológie do domácností. Na záver ešte jedna rada – pri kúpe ďalšieho počítača pamätajte, že akonáhle nebude potrebné jeho prenášanie, desktopy sú s míľovým náskokom najlepším riešením. Aspoň pokiaľ sú ešte tu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.