V pondelok obletela technologický svet správa o tom, že spoločnosť Alphabet Inc (Google) ukončuje spoluprácu so spoločnosťou Huawei. Ide však len o špičku ľadovca, spoluprácu oficiálne ukončujú aj ďalší dôležití partneri tohto čínskeho giganta.
Obchodná vojna Spojených štátov s Čínou a taktiež podozrenia zo špionážnej spolupráce s čínskou vládou vyústili k prísnemu zákazu obchodu amerických spoločností so spoločnosťou Huawei. Spotrebiteľov sa tento zákaz dotkne najmä skrz smartfóny, ktoré využívajú operačný systém Android od americkej spoločnosti Google.
Nejde však iba o softvér, Huawei odoberá od amerických spoločností aj hardvér. Spolu s Googlom ohlásili ukončenie spolupráce aj spoločnosti Broadcom, Intel, Macron alebo Qualcomm. Najnovšie sa k ním dokonca pridala aj britská spoločnosť ARM.
Zákaz sa síce oficiálne dotýka iba amerických spoločností, no ARM predáva Huawei produkty postavené na technológiách vyvinutých v Spojených štátoch. ARM svojich zamestnancov v otvorenom liste žiada o dodržiavanie amerických nariadení.
Zamestnanci majú ukončiť technickú podporu, dodávku technológií vrátane softvéru a všetky diskusie s Huawei a jej dcérskou spoločnosťou HiSilicon, ktorá vyrába mobilné čipsety Kirin.
Čipsety Kirin sú síce vyvíjané a vyrábané priamo pod taktovkou Huawei, no ich základ je postavený na technológiách spoločnosti ARM. Pripravovaný Kirin 985 preto bude pravdepodobne týmto zákazom do nejakej miery ovplyvnený. Osud ďalších generácií čipsetov Kirin je v tomto momente otázny.
Zákazom bude ovplyvnené aj podnikanie Huawei v oblasti počítačov, ktoré využívajú procesory a čipy od spoločnosti Intel a operačný systém Windows 10 od spoločnosti Microsoft.
Huawei sa v prípade hardvéru pre smartfóny môže obrátiť na kórejský Samsung alebo taiwanský MediaTek. V prípade hardvéru pre notebooky to už bude ťažšie, keďže Intel a AMD ako výrobcovia procesorov a NVIDIA ako výrobca grafických čipov sídlia v Spojených štátoch.
Po softvérovej stránke je údajne Huawei na túto situáciu pripravené. Už niekoľko rokov totiž vyvíja vlastný operačný systém pre smartfóny a počítače, ktorý by mal byť podľa posledných správ kompatibilný s aplikáciami pre Android. Tento operačný systém by mal byť oficiálne predstavený počas jesene.
Americká vláda udelila Huawei dočasnú 90-dňovú obchodnú licenciu, ktorá vyprší v polovici augusta. Do tej doby môže spoločnosť vydávať aktualizácie pre existujúce smartfóny a spravovať existujúce siete a systémy. Do tej doby môže Huawei reštrukturalizovať svoju distribučnú sieť a dokončiť svoj operačný systém.
V oblasti mobilných sietí pokračuje v spolupráci s Huawei napríklad brazílsky operátor TIM, ktorý využíva technológie Huawei pri budovaní 5G sietí. Telecom Italia SpA, taliansky operátor patriaci pod TIM, využije pre budovanie 5G sietí technológie od európskych spoločností Nokia a Ericsson.