Byť technologickým nadšencom v súčasnom Rusku nie je vôbec jednoduché. V Ruskej federácii vďaka agresii na Ukrajine doslova zo dňa na deň prestali fungovať mnohé dôležité služby, známe spoločnosti tam prestali dovážať produkty a zastavili výrobu.
K dlhému zoznamu firiem, ktoré opúšťajú Rusko pribudli známe mená. Okrem čínskeho Huawei sa do zoznamu zapísal švédsky Ericsson a fínska Nokia. Mimochodom, zoznam spoločností, ktoré sa stiahli z Ruska sa vyšplhal na 600 mien. Rusko sa teraz snaží vybudovať domácu alternatívu k západným produktom a službám. Nie všade je to možné, všetko sa totiž nedá len tak ľahko odkopírovať ako Instagram.
Zatiaľ čo Nokia už oznámila svoj odchod, Ericsson pozastavil v Rusku podnikanie na neurčito. Na rozdiel od iných veľkých technologických mien to predstavuje tvrdý úder do zámerov vybudovania rýchlej 5G siete. Nokia sa vyjadrila jasne: Vzhľadom na pokračujúci útok prezidenta Putina na Ukrajinu, nebude môcť pôsobiť v Rusku. „Muselo by sa veľa zmeniť, kým bude možné opäť uvažovať o podnikaní v krajine,“ povedal CEO Pekka Lundmark. Ericsson počas pauzy v podnikaní uvoľní svojich zamestnancov na platenú dovolenku.
Ericsson s Nokiou za štyri roky uviedli do prevádzky najviac komerčných a skúšobných sietí 5G na celom svete. Ericsson ich spustil 216 a Nokia 200.
Huawei, posledný z trojice top globálnych poskytovateľov 5G sietí, sa však tiež pripravuje na ústup z Ruska. Ako však vieme, Čína vo vojenskom konflikte stojí skôr na strane Ruska, i keď sa snaží prezentovať ako neutrálna. Huawei je hlavným dodávateľom veľkých ruských telekomunikačných operátorov, ako sú MTS, Megafon a Veon, ktorí vo veľkej miere nasadili 3G a 4G vysielače. Mimochodom, Huawei je na treťom mieste pri uvádzaní 5G sietí, spustil ich 75.
Zdá sa teda, že Huawei bude pokračovať vo vyčkávacej stratégii. Americká vláda už dávnejšie vystríhala čínske spoločnosti, že môžu byť sankcionované, pokiaľ budú pomáhať ruským partnerom obchádzať sankcie. Podľa Forbes však už aj Huawei tlmí svoje aktivity v Rusku. Mnohí tamojší zamestnanci dostali mesačnú dovolenku.
Nokia, Ericsson a Huawei sú pre Rusko dôležití partneri v telekomunikáciách. Financial Times, s odvolaním sa na údaje z telekomunikačného výskumu spoločnosti Dell’Oro Group, uvádza, že Huawei spolu so ZTE poskytujú 40 % až 60 % ruských bezdrôtových sieťových zariadení. Nokia a Ericsson dodávajú zvyšok.
Byť technologickým nadšencom v súčasnom Rusku nie je vôbec jednoduché. To sa však absolútne nedá porovnávať s utrpením, ktoré táto krajina spôsobuje svojmu susedovi. Nech vojna dopadne akokoľvek, už dnes je jasné, že Rusko bude z technologického pohľadu v dobe kamennej.