Projektu, ktorý pred viac ako piatimi rokmi inicioval holandský študent leteckého inžinierstva Boyan Slat, sme sa už na našich stránkach venovali. Ocean Cleanup je ambiciózny projekt, ktorý chce vyčistiť oceány od veľkej časti plastového odpadu.
Nedokáže si síce poradiť s časticami mikroplastov, ktoré vznikajú dlhodobou mechanickou a chemickou eróziou plastového odpadu a rozptýlia sa vo vode, ale môže zachytávať plasty plávajúce na hladine, alebo v malej hĺbke pod ňou.
Od testov k realite
Takých je väčšina a vďaka prevládajúcim vetrom a morským prúdom sa sústreďujú v niekoľkých veľkých oblastiach oceánov. Na takýchto miestach môže byť koncentrácia plastov až 7x vyššia, ako je oceánsky priemer.
Jednou z takýchto oblastí je aj lokalita anglicky nazývaná Great Pacific Garbage Patch, ktorá leží medzi hawajskými ostrovmi a Kaliforniou. A práve na tejto Veľkej pacifickej odpadkovej škvrne sa má nasadiť prvá finalizovaná plávajúca stanica na zachytávanie plastových odpadov.
Prvú plávajúcu bariéru s dĺžkou 100 m postavil Ocean Cleanup v pobrežných vodách zhruba 23 km od holandského Haagu, kde zbierala plasty, ale hlavne poskytovala testovacie dáta.
Po viac ako piatich rokoch vývoja, kedy bolo postavených a na mori testovaných niekoľko prototypov, nastáva pre projekt Ocean Cleanup okamih pravdy. Prvý systém čistenia oceánov je teraz dokončený a pripravený na odtiahnutie do mora.
Tvorí ho 600-metrová plávajúca bariéra v tvare písmena U so zaoblenou spodnou časťou, ktorá bude poháňaná vetrom, morskými prúdmi a vlnami pri plavbe cez odpadkovú škvrnu. Počas nej bude zberať plastový odpad.
Odštartuje to „volejbalový bôžik“ Wilson
Tím sa v februári presťahoval do starej námornej základne v San Franciscu, kde sa posledných šesť mesiacov venoval inštalácii zariadenia. Montáž čistiaceho systému bola ukončená počas minulého víkendu, keď bol presunutý do lagúny Seaplane vedľa námornej základne.
Počas nasledujúceho víkendu by mali byť všetky časti systému uvedené do prevádzky. Prvá „ostrá“ čistiaca plávajúca bariéra dostala pomenovanie Wilson, podľa volejbalovej lopty, ktorú mal Tom Hanks ako svoje božstvo a spoločníka v známom filme Stroskotanec.
V sobotu 8. septembra loď Maersk Launcher vytiahne systém Wilson popri Alcatraze a popod most Golden Gate do Tichého oceánu.
Asi 250 námorných míľ (463 km) od pobrežia prebehne prevádzkové testovanie v trvaní dvoch týždňov a potom bude zberač plastov pokračovať k Veľkej pacifickej odpadkovej škvrne. Realizačný tím Ocean Cleanup očakáva, že flotila takýchto zberných bariér by mohla v priebehu piatich rokov zredukovať množstvo plastov v oblasti „Great Pacific Garbage Patch“ o polovicu.
Samozrejme „čistič“ Wilson je len prvou lastovičkou a akýmsi testovacím predskokanom. Aby sme zvrátili súčasný stav znečistenia oceánov plastickým odpadom a otočili nepriaznivé prognózy, musíme zapracovať na viacerých frontoch súčasne.
Podobné zberné systémy budú veľkým prínosom. Paralelne však bude nevyhnutné obmedziť používanie jednorazových plastových obalov a spotrebu plastov na balenie všeobecne.
V EÚ a v iných vyspelých ekonomikách sa to už deje, ale pravda je taká, že viac ako 90% plastov do morí prináša zhruba desiatka veľtokov. A väčšina z nich má riečištia v krajinách juhovýchodnej Ázie a v Afrike. Kľúčom je preto zmena ekologického správania tamojšieho obyvateľstva. Ale každé odľahčenie záťaže sa počíta a uľaví oceánskym ekosystémom a v nadväznosti na ne aj nám.