Fotovoltaické panely, tepelné čerpadlá, prípadne aj malé veterné turbíny v kombinácii s vhodnou akumuláciou energie môžu po amortizácii investičných nákladov prinášať majiteľom výrazné úspory. Prínosy pre životné prostredie sú pritom relevantné ihneď.
Nezanedbateľným benefitom ostrovného zásobovania rodinných domov energiou môžu byť aj situácie, kedy dochádza k výpadkom sieťovej infraštruktúry. Môže sa tak stať pri poruchách diaľkového elektrického vedenia, ku ktorým dochádza pri extrémnych vplyvoch počasia, alebo v prípade živelných pohrôm.
Svoje o tom vedia Japonci, ale aj Mexičania a obyvatelia regiónov zasiahnutých hurikánmi.
SmartFlower – keď energia kvitne
Pokiaľ nemáte chuť, alebo možnosť umiestniť fotovoltaické panely na streche (južnú stranu strechy napríklad tieni nejaká blízka budova, alebo strom), nemusí to byť problém.
Rakúski tvorcovia z firmy smartflower energy technology GmbH vytvorili zaujímavé riešenie SmartFlower POP. Táto „fotovoltaická slnečnica“ je nainštalovaná na zemi, pričom zachytáva slnečnú energiu na polohovateľné solárne panely.
Vďaka motorickému natáčaniu a inteligentnému riadeniu rozvíja svoje „okvetné lístky“ podľa polohy slnka na oblohe.
Pri prvých slnečných lúčoch zapojí SmartFlower 18m2 solárnych panelov a vyrába elektrinu, ktorá by podľa výrobcu mala stačiť pre štvorčlennú domácnosť. Priemerná európska domácnosť spotrebuje ročne asi 3500 kWh elektrickej energie.
Takúto spotrebu by mal SmartFlower s výkonom 2,3 kWp pokryť, keďže ročne dokáže vyprodukovať – podľa regiónu – 3 400 až 6 200 kWh. K dispozícii je aj systém s dvojnásobným výkonom 4,6 kW, schopný pokryť krátkodobo špičkový odber až 6 kVA.
Vyššiu okamžitú spotrebu a napájanie elektrospotrebičov v noci zabezpečí elektrina z líthium-železo-fosforových akumulátorov, ktoré má SmartFlower integrované. Vďaka dvojosému natáčaniu a schopnosti nastaviť plochu panelov k Slnku vždy v uhle 90° dosahuje toto smart riešenie účinnosť až o 40 % vyššiu, než bežné strešné fotovoltaické panely.
Namiesto klimatizácie, aj kúrenia
Riešenie schopné nahradiť nielen kúrenie, ale aj klimatizáciu, dokáže šetriť vašu peňaženku, ale aj zdravie. Ide to vďaka integrácii kogeneračnej jednotky s plynovým tepelným čerpadlom.
Systém funguje na princípe ochladzovania vzduchu prostredníctvom tenkých rúrok pripevnených na strope. Ide o podobnú štruktúru, aká sa používa pri podlahovom vykurovaní. Chladenie miestnosti zabezpečí prúdiaca voda, ktorej teplotu udržiavajú technológie, využívajúce potenciál okolitého vzduchu.
Plynové tepelné čerpadlo ho totiž dokáže premieňať na chlad. Okrem toho čerpadlo počas generovania chladu poslúži aj na ohrev teplej úžitkovej vody a v zime zas vyhrieva obytný priestor. „Stropný sálavý systém je jednotný systém na zimné vykurovanie a letné chladenie, umožňujúci nízkoteplotné vykurovanie a vysokoteplotné chladenie,“ uvádza špecialista Matúš Izakovič z trnavskej spoločnosti ESM Yzamer.
„Sálavý systém znamená, že teplo sa šíri elektromagnetickým vlnením (infračerveným žiarením), pričom neohrieva vzduch. Vlny cez vzduch prechádzajú a ohrev, respektíve v lete ochladenie, prebieha na tuhých alebo tekutých látkach – teda aj na človeku. Následne sa od nahriatych povrchov ohrieva vzduch.
Spoločnosť ESM Yzamer dodáva aj bezdrôtový monitorovací systém Heat2go, vďaka ktorému môžete na diaľku cez internet sledovať a riadiť spotrebu energie hoci aj pomocou smartfónu. Vďaka smartmeteringu Heat2go môžete mať prehľad o teplote a spotrebe energie kedykoľvek v každej miestnosti individuálne. Dokážete vďaka tomu ušetriť slušné prostriedky a účet za teplo vás určite nezaskočí.