Reklama

Obmedzí únia Google a YouTube svojim kontroverzným zákonom?

Zdroj | 9to5Google
Richard Pliešovský
Zdroj | 9to5Google
Zdroj | 9to5Google

Čo sa v júli nepodarilo schváliť, prešlo napokon v Európskom parlamente včera. Kontroverzný zákon o autorských právach v Európskej únii bol schválený. Nastane kríza a obmedzí sa nám prístup ku všetkým, doteraz bežne dostupným, informáciám? Poslanci hovoria, že určite nie. Odborníci si takí istí nie sú.

Európsky parlament v stredu schválil revidovaný zákon o pravidlách autorských práv spolu s ochrannými opatreniami na ochranu malých firiem a slobodu prejavu. Konečná dohoda bola schválená 438 hlasmi, 226 hlasov bolo proti a 39 sa zdržalo hlasovania.

Schválený Zákon o autorských právach má oproti pôvodnému zneniu zákona, ktorí poslanci schvaľovali v júni niekoľko zmien. Oproti pôvodnému návrhu Európskej komisie má nové znenie zabezpečiť, aby umelci (najmä hudobníci, scenáristi, vydavatelia a novinári) boli za svoju prácu zaplatení, keď sa ich diela používajú pri zdieľaní na platformách ako je Facebook, YouTube alebo agregátorov správ, napríklad obľúbené Správy Google.

Po hlasovaní povedal spravodajca Axel Voss: „Som veľmi rád, že napriek veľmi silnej lobistickej kampani internetových gigantov je teraz v plnej väčšine potreba chrániť zásadu spravodlivého odmeňovania pre európskych kreatívnych ľudí.“

Pozrite si

Európska únia môže novým zákonom zmeniť internet na nepoznanie

Predkladatelia zákona hovoria, že ich komisia navrhla plány na to, aby on-line platformy a agregátory boli priamo zodpovedné za porušovanie autorských práv. Platí to aj pre úryvky, v ktorých je zobrazená len malá časť textu správcu. V praxi táto povinnosť vyžaduje, aby tieto platformy platili majiteľom za materiály chránené autorskými právami, ktoré sprístupňujú. Text zákona teraz vyslovene požaduje, aby samotní novinári (nielen ich vydavateľstvá) dostávali odmenu vyplývajúcu z tejto požiadavky zodpovednosti.

Zdroj | LG

Teória a snaha pomôcť môže vyzerať dobre, ale výsledok v praxi môže byť úplne iný. Presvedčili sa o tom novinári v Španielsku, ktorí iniciovali podobný zákon. Tamojšia vláda ho schválila, Google mal začať platiť aj za krátke úryvky zo správ, ktoré zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania v službe Google News. Internetový gigant následne ukončil v Španielsku Správy Google, návštevnosť novín klesla o 10 až 15 %. Novinári následne priznali, že urobili chybu.

Sporné sú tak ako v júni dva články. Článok 11, ktorý chráni autorské práva písomného charakteru – typicky novinové články. Webové stránky by mali mať právo požadovať licenčné poplatky z akýchkoľvek iných stránok s uvedením ich materiálu.

Článok 13 zas ukladá platformám sociálnych médii zodpovednosť za používateľov, aby nezdieľali materiály chránené autorskými právami. V praxi to bude znamenať, že napríklad YouTube bude musieť aktívne preverovať videá, či nie sú chránené autorskými právami ešte skôr, ako budú sprístupnené verejnosti. YouTube síce už používa algoritmy na odhalenie chránenej hudby, ale kontrolovať videá je oveľa náročnejšie.

Záverečné hlasovanie prebehne v januári 2019. Až potom sa budú musieť jednotlivé členské štáty rozhodnúť či a ako implementujú novú smernicu do svojho zákonodarstva.

Uvidíme teda či budeme mať menej zábavy na internete. Na jednej strane nie je pochýb, že sa porušujú autorské zákony. Doteraz si ich bránil hudobný a filmový priemysel. Ale čo tie milióny fotografíi? Čo tie články, ktoré na Facebooku každý deň čítame? Položme si ruku na srdce, kto z nás za tento obsah platí?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.