Operátor O2 pracuje na lepšej zákazníckej skúsenosti zo svojej siete. Ide na to od základu, mení komponenty, zavádza nové technológie a ladí detaily.
Výsledky sú viditeľné už dnes. Pripravte sa tak na stabilnejšiu sieť, rýchlejšie dáta, ale i lepšie pokrytie existujúcich lokalít či pribúdajúce nové lokality.
Operátor O2 sa naplno pustil do modernizácie svojej siete. Doslova generačne obmieňa svoju mobilnú rádovú sieť, využíva pritom aj nové získané licenčné pásma, spoluprácu pri budovaní siete a vsádza najmä na 4G LTE a 5G technológiu. Môžete tak vo svojom okolí vidieť prestavbu či priamo stavbu nových vysielačov v sieti O2, či zlepšenie pokrytia, ktoré sa zvyšuje najmä v pásmach 1800 a 2100 MHz. Okrem toho pridáva do svojej siete aj vysokokapacitné vrstvy v Cband pásme (3400-3800 MHz).
Zároveň dochádza k utlmeniu 3G technológie (tam kde je to možné sa spektrum využíva na modernejšiu sieť) – jednoducho 3G je minulosťou a ku koncu roka by ste v sieti operátora O2 už 3G ani nemali vedieť využívať. Súčasťou modernizácie je aj navyšovanie kapacity transportnej siete, čo znamená jediné, viac dát pre viac služieb.
Operátor sa nám pochválil, že kompletne zmodernizoval už 32 okresov. Ich zoznam nájdete na fotografii vyššie. Patrí sem napríklad Nitra,Žilina, Dunajská Streda, Prešov či Vranov nad Topľov. Celkovo tak výhody modernejšej O2 siete vie aktuálne využívať 35 % zákazníkov s 5G zariadeniami. Aj to je dôležité, ak si chcete naplno užívať novú sieť, potrebujete 5G smartfón či 5G zariadenie pre dátové služby.
Ak si všimnete modernejšia sieť nie je spustená v hlavnom meste, ani v Košiciach, chýba aj Banská Bystrica a ďalšie dôležité oblasti. Tie budú postupne pribúdať a do konca roka by malo byť doslova zmodernizované celé Slovensko. Len pre zaujímavosť uvedieme, že v už zmodernizovaných lokalitách pribudlo 53 % vysielačov O2 a celkovo je viac o 80 % vysielačov s 5G.
O tom, že modernizácia siete dáva zmysel hovoria aj čísla z lokalít, ktoré ňou prešli. Tak napríklad podľa operátora sa zvýšilo Indoor pokrytie o 7,22 %, v prípade územia je to navýšenie o 5,6 %. Čo je však pre zákazníka určite ešte podstatnejšie sú výkonnostné parametre siete, tam sa napríklad znížilo percento nespojených hovorov o 30 %, v prípade padnutých hovorov je to mínus 54 %. Pri dátach je to ešte citeľnejšie, počet neúspešných dátových spojení klesol o 76 %, pričom počet padnutých dátových spojení o 73 %.
Operátor O2 si zákaznícku skúsenosť pravidelne testuje. Využíva na to tzv. Drive testy, ktoré pomerne presne ukážu porovnanie situácie pred a po technickej zmene v sieti. Ešte dôležitejšie sú známe speedtesty, ktoré ukážu kvalitu pripojenia v konkrétnych momentoch, avšak najdôležitejším parametrom a zdrojom sú pre operátora tzv. Crowdsource dáta. Tieto sa merajú na pozadí, zatiaľ čo zariadenia používame. Je tu obrovské množstvo zozbieraných vzoriek a samozrejme ide o maximálne objektívne a zároveň anonymné meranie. V tomto prípade si vie operátor porovnať zákaznícku skúsenosť na celom slovensku, a dokonca nielen vo vlastnej sieti.
A viete čo vás, zákazníkov podľa prieskumov najviac zaujíma? Je to cena, spoľahlivosť a celková kvalita siete a pokrytia. Jednoducho ak má operátor tento mix zvládnutý na jednotku, je pre vás tým ideálnym. To, že v niektorých momentoch nedosiahnete maximálne hodnoty downloadu alebo uploadu, nie je pre celkovú skúsenosť až tak podstatné. Navyše treba si uvedomiť, že operátor O2, taktiež i jeho digitálny operátor Radosť, maximálne hodnoty v mnohých prípadoch „limitujú“.
Zaujímavé sú aj výsledky OpenSignal, kde je práve operátor O2 doslova na úrovni tých najlepších. Rozdiely sú tak tesné, že ak si uvedomíme aktuálny „polčas“ modernizácie siete, bude zaujímavé pozrieť sa na merania OpenSignal o rok. Avšak už teraz operátor O2 získal ocenenia 5G Global Mobile Network Experience Award 2024 za hlas či hranie hier.