Zákazníci operátora O2 môžu od dnes v Trnave využívať 4. generáciu mobilných sietí, teda LTE. O2 tak konečne po takmer roku rozšírilo pokrytie svojej LTE siete aj do ďalšieho mesta. Pozitívnou správou pre ostatných je, že do konca roka plánuje operátor kompletne pokryť ďalších 12 miest Slovenska.
Hoci LTE siete zvládajú teoretické maximá na úrovni 150/50 – 300/50 Mbit/s (podľa konkrétneho štandardu, u O2 ide o 73/23 Mbit/s), operátor O2 komunikuje skôr reálne ako teoretické priemerné rýchlosti, a to okolo 25 Mbit/s pre download a zhruba 15 Mbit/s pre upload dát.
Nám sa v predajni podarilo namerať rýchlosti o čosi vyššie, a to okolo nás LTE testovalo hneď niekoľko ďalších novinárov. Rovnako na Trojičnom námestí v Trnave boli rýchlosti vcelku slušné, hoci tie je možné v ideálnych podmienkach dosiahnuť aj v 3G sieti.
Ako surfovať v LTE od O2?
Na to, aby ste mohli využívať LTE internet, nemusíte si nič aktivovať, ani platiť ďalšie poplatky navyše. Stačí byť len v pokrytí 4G sieťou od O2, mať LTE SIM kartu, niektorý z dátových balíčkov a k tomu, samozrejme, mobilný telefón, tablet alebo modem schopný v LTE sieti pracovať.
Či máte LTE SIM kartu si môžete overiť odoslaním bezplatnej SMS správy na 99 222 s textom „4G“. Ak LTE SIM kartu nemáte, výmena je na pobočke zdarma.
Už tento rok budú môcť v 4G surfovať obyvatelia 13 najväčších miest na Slovensku, čím pokryjeme 25% populácie. Do konca budúceho roka chceme pokrytie touto sieťou zvýšiť až na takmer 60 % populácie,
uviedol Peter Gažík, generálny riaditeľ O2.
Do konca roka ďalšie mestá
Operátor O2 sa dnes nechal počuť, že do konca tohto roka pribudne na mape pokrytia ešte ďalších 12 miest, teda v tomto roku ich bude celkovo 13. Pôjde pritom o mestá ako Nitra, Martin, Žilina, Prešov, Trenčín, Považská Bystrica, Banská Bystrica, Prievidza, Poprad a Zvolen, pričom O2 celoplošne pokryje aj Bratislavu a Košice, ktorých pokrytie je momentálne len čiastočné. Dokonca na stránke operátora O2 sú presné dni, kedy majú byť mestá pokryté (stačí si kliknúť na konkrétne mesto). V budúcom roku má pokrytie rásť ešte výraznejšie, cieľom je pokryť 60% populácie Slovenska.