Boli sme sa pozrieť v nových priestoroch operátora O2, kde nám predstavil novú osvetovú kampaň, ktorej cieľom je upozorniť najmä na dlhý čas, ktorý deti trávia scrollovaním na sociálnych sieťach.
Hlavnou témou je „400 metrov“, čo je v prenesení do reálneho fyzického sveta práve priemerný denný čas detí strávený scrollovaním obsahu na sociálnych sieťach.
Operátor O2 vychádza z informácie, že deti priemerne strávia v online svete prostredníctvom mobilných telefónov a sociálnych sietí približne 4 hodiny denne. Tento čas je porovnateľný prescrollovaním približne 400 metrov obsahu na displeji. Aj preto operátor zvolil na podporu kampane web stránku www.400m.sk, kde si môžete pozrieť aj zaujímavé video sociálneho experimentu, v ktorom sa rodičia detí stretnú so „skutočným“ 400 metrovým obsahom.
Zdá sa vám 400 metrov málo? Pozrite si určite video vyššie. Podľa prieskumov operátora si totiž necelá tretina (28 %) rodičov detí do 17 rokov myslí, že ich dieťa trávi na mobile primerané množstvo času. Zaujímavé je aj zistenie, že 64 % rodičov v prieskume uvádza, že ich dieťa trávi na mobile viac času, ako očakávali, keď im ho zaobstarali. Alarmujúce je, že 7 z 10 rodičov má obavu, že používanie mobilu môže viesť k závislosti na digitálnych technológiách.
Aj na stránke 400m.sk si môžete sami vypočítať, koľko „metrov“ prescrollujete na mobile vy. Porovnajte si to určite s vašimi deťmi a skúste niečo zmeniť, ak zistíte, že ide o čas, ktorý by ste vedeli využiť aj lepšie. Na stránke nájdete aj zaujímavé videá či odporúčania, ako by ste čas s deťmi, resp. vaše deti čas strávený na mobile, mohli stráviť lepšie. Ide tak o ďalšiu zaujímavú kampaň operátora. Ak si pamätáte, operátor O2 už upozorňoval aj na zodpovednú jazdu bez mobilu v ruke či zdieľanie neoverených informácií či deepfake videí.
Počas predstavenia kampane nás zaujali tipy psychologičky Márie Balážovej, ako eliminovať čas trávený na mobile. Dobrým tipom je dať si deň alebo pár hodín „offline“, vyskúšajte si to s vašou rodinou a možno aj vy pochopíte, že offline svet vie byť tiež zábavný. Ďalším tipom je nezačať ráno s displejom v ruke, skúste si dať aspoň 30 minút pauzu po prebudení a až potom chyťte do ruky smartfón. To platí aj pre večerné zaspávanie, či už vy ako rodič, alebo vaše deti, nemali by ste zaspávať s telefónom v ruke. A posledným tipom je výmena displeja za spoločné aktivity, jednoducho športujte, prechádzajte sa, užite si to spolu bez displeja.
Šport je skutočne účinnou prevenciou. O2 dlhodobo podporuje Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá dáva priestor deťom pravidelne sa hýbať. Za 8 rokov fungovania absolvovalo športovú akadémiu viac ako 12 000 detí na takmer 600 školách po celom Slovensku.
A ešte pár rád psychológov ako deťom nastaviť pravidlá:
1. Pravidlá namiesto hádok
Trávi vaše dieťa na mobile príliš veľa času? Vyhnite sa konfliktom s deťmi ohľadom toho, koľko môžu byť na telefóne. Nastavte jasné pravidlá a pomôžte im zvládnuť ich.
2. Prirodzené dôsledky namiesto trestov
Ukážte dieťaťu, že ste na jeho strane, ale aj to, že pravidlá treba dodržiavať.
3. Tvorte silný tím
Nehádajte sa s deťmi o tom, koľko byť na telefóne, naopak, buďte v tom ich spojenec.
4. Socializácia namiesto sociálnych sietí
Spojte sa offline a zdieľajte, čo ste zažili online.
5. Kvalita namiesto kvantity
Pozrite sa na čas strávený na telefóne ako na vyvážený jedálniček. Naučte sa spolu s deťmi dopriavať si kvalitné sústa, pričom kúsok čokolády tiež nezaškodí.
Ako je to u vás doma? Musíme priznať, že nás v redakcii kampaň zasiahla, zamysleli sme sa nad tým, ako naše deti trávia čas s mobilom v ruke a určite si viaceré rady a tipy vezmeme k srdcu.