Pred viac ako desaťročím vznikol web, ktorý práve čítate. Po 10 rokoch TECHBOX.sk v technologickom svete je zaujímavé sa pozrieť späť aj na to, o čom sme v tom čase písali. Napríklad takto pred 10 rokmi hrali najväčší prím fotoaparáty. No nie len tie.
Pred dekádou sme o terabajtových diskoch v notebookoch tak trochu iba snívali, no Samsung predstavil svoju odpoveď. „Disk pozostáva z troch 333GB platní a má výšku 12.5mm (miesto klasických 9,5mm), čo môže byť problém u notebookov z presne vytvarovanou šachtou na disk. Platne sa točia rýchlosťou 5400 otáčok za minútu, disk má 8MB vyrovnávacej pamäte a so zbytkom sveta komunikuje prostredníctvom SATA 3.0 Gbps rozhrania. Výrobca takisto udáva že Spinpoint MT2 je o 20% rýchlejší a má o 4% nižšiu spotrebu ako porovnateľné disky konkurencie v tejto kategórii.“
10 rokov dozadu „Telefónica O2 Slovakia oznámila, že svojim potencionálnym zákazníkom umožní preniesť si svoje číslo do O2 aj prostredníctvom O2 e-shopu. Operátor tak so stále trvajúcou akciou na 25 € bonus k prenosu čísla (O2: za prenos čísla od konkurencie až 25 €) pridáva ďalší motivátor na prenesenie čísla od konkurencie.“
Fujifilm predstavil v júli 2010 zaujímavý kompakt. „Fujifilm FinePix F300EXR je založený na novom Super CCD EXR snímači, ktorý má okrem obrazových pixelov implantované aj pixely autofokusu s technológiou detekcie fáz, používanou v jednookých zrkadlovkách. To prístroju umožní zaostriť v rekordne krátkom čase len 0,158 sekundy. Za tento výkon sa naozaj nová F300EXR nemusí hanbiť. Z funkcií možno spomenúť možnosť odfotiť si 360-stupňovú panorámu a videá vo vysokom rozlíšení až 720p.“ Viac to z CCD čipu nešlo.
Panasonic sa pred desaťročím pochlapil a predstavil výborný ultrazoom s 24-násobným zoomom. „Novinka z dielne Panasonicu je osadená 1/2.33” MOS snímačom výrobcu s rozlíšením 14,1 Mpx, na ktorý dopadá obraz cez Leica DC Vario-Elmarit objektív. Ten ponúka 24x optický zoom, ohnisková vzdialenosť začína na 25 mm a končí na 600 mm, pričom clona má bežné hodnoty od f/2,8 pod f/5,2 na najdlhšom ohnisku. V novinke nechýba ani duálna stabilizácia Power O.I.S. Ako hľadáčik slúži nielen 3-palcový LCD displej, ale aj maličký EVF hľadáčik s uhlopriečkou 0,2-palca. Samozrejmosťou je množstvo doplnkových vylepšení ako pokročilá detekcia tváre, niekoľko scénických režimov, inteligentná automatika či manuálne režimy. Zaujímavo znie funkcia My Color, ktorá vám umožní okamžitú úpravu nasnímaných fotografií úpravou farby, jasu či saturácie.“
„Fujifilm po modeli F300EXR predstavil ďalší fotoaparát, do ktorého vložil „zrkadlovkový“ CCD čip. Namiesto bežne používaného CMOS čipu Fujifilm tak siaha po komplikovanejších CCD čipoch pre dosiahnutie kvalitnejších výsledkov. Novinke nechýba progresívne HD video, stabilizácia obrazu či množstvo extra funkcií. Objektív začína na 28 mm a končí na 504 mm (35 mm ekvivalent). Škoda len slabšej svetelnosti, ktorá začína na f/3,1 pri 28 mm a končí na f/5,6 pri maximálnom zoome.“
Aj Panasonic prekvapil ďalším fotoaparátom s poriadnym zoomom. „Panasonic pre tento model vyvinul úplne nový typ objektívu Leica DC Vario-Elmarit a tak zväčšil rozsah optického zoomu až na hodnotu 24x (ekvivalent 25-600mm pri prepočte na kinofilm). Môžete pri tom využiť funkciu Extra Optical zoom, ktorá zvýši zoom až na hodnotu 50,6x, ak použijete nižšie výstupné rozlíšenie. Samozrejmosťou je aj POWER O.I.S. stabilizácia. 14,1 megapixlový snímač nesklame ani náročnejšieho fotografa. Vaše videá sa uložia v úspornejšom a kompatibilnejšom formáte AVCHD Lite v HD rozlíšení 1280 x 720 bodov.“
Po dvojročnom odmlčaní Panasonic ohlásil dlho očakávaný Lumix DMC-LX5 – nástupcu modelu DMC-LX3. Nový LX5 prešiel kompletnou inováciou snímača a obrazového procesora, úplne nový a svetlý objektív vám zase zabezpečí široký záber a ostré fotografie. Novovyvinutý objektív Leica DC Vario-Summicron s clonovým číslom f2.0 a ultra širokým záberom sľubuje naozaj veľa. Dopredu poskočil aj 3,8x zoom a tak sa dostanete k fotografovanému objektu ešte bližšie. Snímač CCD s rozlíšením 10,1 Mpix bol navrhnutý tak, aby zlepšil kvalitu fotografií najmä v horších svetelných podmienkach.“ Ale práve CCD snímač dovoľoval maximálne HD video.