Reklama

O čom sme písali pred 10 rokmi? Aj o špičkovom HTC či budúcnosti podľa Telekomu

Števo Porubský

Takto pred 10 rokmi sme behali po výstavisku Mobile World Congress v Barcelone a hľadali tie najzaujímavejšie novinky svete mobilných technológií. Tento rok ale nebudeme. Po 10 rokoch zasiahla vyššia moc a MWC 2020 muselo byť kvôli koronavírusu zrušené. Nie ale navždy. Čo ale zaujímavé sme videli pred 10 rokmi na MWC 2010?

Čo všetko sme videli na MWC 2010 si môžete pozrieť v samostatnom reportážnom článku, no okrem toho Deutsche Telekom predstavil svoju víziu budúcnosti – Connected Life & Work. Kolega Roman v tom čase napísal: „Základom služieb je spojenie „troch obrazoviek“, t.j. možnosť zdielať a využívať rovnaký content v mobilnom telefóne, v počítači a na obrazovke televízie. Jednoducho kdekoľvek ste, mali by ste mať prístup k svojím kontaktom, multimediálnym súborom a taktiež  nebude chýbať možnosť využívať funkcie sociálnych sietí.“ 

Zdroj | Samsung

Neskôr dodal: „Preto sa vo vybraných oblastiach zrýchli existujúca 3G sieť prostredníctvom technológie HSPA+, kde je možné dosahovať rýchlosti až 42 Mbps. Samozrejme sa naplno testuje aj sieť LTE.“ Ak sa na tieto riadky pozrieme dnes, nejednému z nás sa vyvodí úsmev na tvári. Hoci služby neposkytuje priamo Telekom, dnes sú už celkom bežné a samozrejmé. Azda už nikto nerieši, že by v smartfóne nemal všetko vyššie menované.

V redakcii na test sme pred 10 rokmi mali napríklad aj kráľa Windows Phone smartfónov, HTC HD2. Obra s 4,3″ WVGA displejom, 1 GHz procesorom Snapdragon 8250 či až 448 MB RAM ponúkal 5 Mpx fotoaparát s VGA videom. V tom čase ešte vyberateľná batéria mala 1 230 mAh. Nemenej zaujímavé boli aj hardvérové tlačidlá pod displejom. Aj vám tu ale niečo chýba? Snímač odtlačku prstov prišiel až neskôr.

Približne pred 10 rokmi predstavilo Sony unikátny kompakt Cyber-shot TX5 so zvýšenou odolnosťou. Mal odolať vode, prachu, zime či pádom. Tým ale nebol výnimočný, výnimočná bola jeho konštrukcia – v prednej časti sa optika kryla veľkým panelom. Štýl mu nemožno uprieť, ten bol dokonalý, no od dokonalosti mala ďaleko prax. V prípade, že ste sa ocitli v prašnom prostredí, pod kryt sa dostávali prachové/pieskové časti a poškodzovali mechanizmus i samotné telo.

Vo vnútri bol osadený 10,2 Mpx CMOS snímač a BIONZ procesor. Zapuzdrený Zeiss objektív vedel ponúknuť 4x optické priblíženie. VV zadnej časti bol pomerne veľký 3″ displej s rozlíšením 400 x 230 px. Maximom pre video bolo 1 280 x 720 px pri 30 fps. Všetko toto bolo v tele s rozmermi 97,8 x 59,5 x 17,7 mm a hmotnosťou 144 gramov.

https://www.youtube.com/watch?v=0wyXR72VZnY

Povedali by ste, že pred 10 rokmi ešte nebol MacOS od Apple ešte v slovenčine? Lokalizácia prišla až s verziou Mac OS X Snow Leopard 10.6. lokalizácia bola pritom priamo od Apple. Dovtedy bolo nutné využívať aplikácie tretích strán, ktoré ako-tak prekladali systém do nášho jazyka.

Zdroj | Pixabay

A povedali by ste, že pred 10 rokmi bola najrýchlejšou microSD kartou sveta tá od Kingstonu s rýchlosťou 10 MB/s?! Veru bola. Kingston ju predstavil počas MWC 2010. Mala 16 GB, podporovala triedu Class 10 a stála vyše 100 €.

Zdroj | Kingston

A do tretice, viete ktorý výrobca čiernej elektroniky pred 10 rokmi ešte stále vyrábal digitálne fotoaparáty? Áno, máte pravdu, bolo ich ešte niekoľko, no správna odpoveď je Samsung. Ten predstavil vcelku vybavený kompakt EX1. Mal rozmery 114 x 63 x 29 mm a objektív Schneider-KREUZNACH Varioplan s 3x optickým zoomom (24 – 72 mm po prepočte) so svetelnosťou f/1,8 až f/2,4. Perfektné parametre. Škoda len, že za objektívom bol uložený 10 Mpx CCD snímač s citlivosťou do ISO 3 200.

Za veľké plus možno označiť aj AMOLED displej s uhlopriečkou 3 palce. Navyše bol plne otočný. Nechýbali ani plne manuálne režimy či koľajničky pre príslušenstvo. Negatívom bolo iba VGA video pri 30 fps. CCD snímače viac nevedeli zvládnuť, hoci objavovali sa aj CCD s HD videom. Samsung novinku predával za 330 €.

Zdroj | Samsung

Tej istý deň sme písali aj o tom, že SanDisk predstavil flash pamäť pre mobilné zariadenie iNAND s kapacitou až 64 GB. Pamäť bola vyrábaná 32 nm výrobným procesom a jej rozmery boli len 16 x 20 x 1,4 mm.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.