Hoci séria článkov O čom sme písali pred 10 rokmi môže vyzerať akoby sme pred dekádou písali iba o veciach, ktoré dnes už neexistujú, opak je pravdou. Len tie bežné veci nie sú už tak zaujímavé ako tie, ktoré dnes už nenájdeme hádam už ani v bazáre. Pozrime sa preto opäť na takmer zabudnuté produkty spred desiatich rokov.
Sony napríklad pred 10 rokmi predstavilo ešte jeden z posledných CD prehrávačov. „Na počudovanie ide o klasický CD prehrávač s názvom D-NE241. Zaujímavé, že Sony myslí aj na užívateľov, ktorí nezahodili svoje CD a stále ich aktívne využívajú,“ písal kolega Draho. „Novinka disponuje protiotrasovým systémom tzv. G-Protection, digitálnym zvyšovaním basov a zámkom tlačidiel. Malým monochromatickým jedno riadkovým LCD displejom sa nám prihovára a zobrazuje či už informácie o skladbe, menu alebo iné. Na jedno nabitie vydrží 21 hodín prehrávania.“
Iný japonský výrobca, Panasonic, zas predstavil svoj najmenší CSC aparát LUMIX GF2. „Novinka s označením GF2 je o takmer pätinu menšia ako bol model GF1, pričom stále výrobca využíva micro 4/3 systém, teda čip s veľkosťou 17,3 x 13 mm a rozlíšením 12,1 Mpx. Novinkou oproti predchodcovi je aj zabudovaný blesk, ktorý by vraj nemal robiť žiadne problémy ani pri založenom pancake objektíve. Samozrejmosťou súčasných nielen top fotoaparátov je aj možnosť Full HD videa,“ no len v prekladanom formáte 1080i. „Panasonic pridáva aj ďalšiu čerešničku – 3D objektív pre natáčanie 3D či 3D fotenie!“ Išlo o 3D LUMIX G 12,5 mm f12 (65 mm v prepočte na 35 mm). V malom objektíve boli dva objektívy, ktoré snímač a procesor spracovávali do 3D obrazu, statického aj pohyblivého.
Pár dní nato predstavila spoločnosť Tonino Lamborghini svoj prvý mobilný telefón. Smartfóny s logom Lamborghini nájdeme aj dnes, no telefóny Spyder Series boli iné. „Lamborghini Spyder S-600, S-610, S-620, S-670, S-680 a S-685 sa líšia iba farebným vyhotovením – na výber máte zlatú, zlato-ružovú, zlato-čiernu a čiernu farbu. Všetky modely ponúkajú vysokú kvalitu spracovania hodnú vysokej ceny, telo je vyhotovené z ocele. Bohužiaľ, funkčná výbava výrazne zaostáva – 2,2“ QVGA displej, 3 Mpx fotoaparát s VGA videom, 4 GB vnútorná pamäť či dátové maximum na úrovni EDGE dnes nikoho nenadchnú. To ale pre cieľovú skupinu zrejme nebude problém, rovnako ani vysoká cena – v Hong Kongu sa v závislosti od konkrétneho modelu pohybuje od 1 400 do 2 100 €,“ napísal o novinkách kolega Dominik.
Pred 10 rokmi mal Samsung snahu o 3D 4K Ultra HD telku. Dopadlo to ako dopadlo a 3D v dnešných televízoroch je už úplne mŕtva platforma. „Na úvod však treba podotknúť, že novinka je síce pripravená na výrobu, ale stále je v štádiu prototypu a nemá tak ani meno. Skrátka, najnovším počinom Samsungu je veľká obrazovka s uhlopriečkou 70 palcov, teda približne 178 centimetrov. Veľká uhlopriečka si zaslúži aj veľké rozlíšenie, avšak výrobca sa neuspokojil s „obyčajným“ Full HD, ktoré už sa pomaly chystá aj do mobilných telefónov – použil rozlíšenie až štyrikrát vyššie! Novinka sa tak môže pochváliť UD (Ultra Definition) rozlíšením až 3 840 x 2 160 pixelov. High-end televízoru predstavenom v roku 2010 nesmie chýbať ani podpora 3D, bohužiaľ sú 3D okuliare stále nutnosťou. Vďaka 240 Hz technológii si 3D TV poradí aj s rýchlym pohybom,“ napísal opäť Dominik.
Medzi dnes už zabudnuté produkty patrí aj LG L-03C ako smartfón skrížený s digitálnym fotoaparátom. „Model L-03C je skôr kompaktným fotoaparátom než mobilom. V jeho zadnej stene sa nachádza CCD snímač Pentax 1:3,6-5,5 s rozlíšením 12,1 Mpx. Fotoaparát ponúka samozrejme autofókus, navyše trojnásobné optické zväčšenie i toľko žiadaný xenónový blesk. Novinka zaznamenáva aj HD video a umožňuje nastaviť hodnotu ISO až do 3200. Používanie LG L-03C je síce druhoradé, novinka by však mala väčšinu používateľov uspokojiť aj po tejto stránke. Ponúka 3“ dotykový displej s rozlíšením 800 x 480 bodov, navyše aj konektivitu v podobe Wi-Fi, Bluetooth a 3G.“
V roku 2010 sa objavila aj taká banalita ako microSD karta v smartfónoch s Winodws 7, hoci tam nemala byť. Tešili sme sa ale aj z 5x vyššieho výkonu v smartfónoch vďaka novej grafickej architektúre od ARM s názvom Mali-T604.