Výhody
- vysoký výkon
- prijateľná cena
- podpora 4K Ultra HD HDR
- množstvo hier + NVIDIA GeForce NOW
Nevýhody
- pomalé načítavanie cez Wi-Fi
- lesklý materiál na diaľkovom ovládači
- chýba množstvo benžých Android aplikácií
- absencia Google aplikácií
NVIDIA SHIELD TV je druhou generáciou zaradenia k televízoru, ktorý dokáže takmer všetko. Hodí sa nielen k smart TV, ale aj k tomu najobyčajnejšiemu televízoru, pričom z neho spraví multimediálne centrum domácnosti.
Balenie pôsobí veľmi stroho, ale obsahuje všetko, čo k SHIELD TV potrebujete. V bielej krabičke so zelenými prvkami nájdete samotné zariadenie, miniatúrny diaľkový ovládač, ale aj úplne nový gamepad.
Okrem toho je tu aj sieťový adaptér a druhý microUSB – USB kábel. Pomocou neho sa nabíja práve gamepad, ale dokážete ním napájať SHIELD TV z USB portu televízora.
NVIDIA SHIELD TV
Nová SHIELD TV pre rok 2017 predstavená len nedávno počas CES 2017 je výrazne menšia, ako jej predchodca. Jej rozmery sú len 15,9 x 9,8 x 2,6 cm, hmotnosť je zanedbateľných 250 gramov.
K televízoru sa pripája pomocou HDMI 2.0, ktorý podporuje aj protokol HDCP 2.2. Na to, aby fungovala je však potrebné ju pripojiť aj k zdroju napájania, cez microUSB port. Ten môže čerpať energiu z pribaleného sieťového adaptéra, alebo priamo z USB portu televízora (ak takým vaša telka disponuje).
V takomto prípade je ideálne SHIELD TV pripevniť k zadnej strane televízora buď samolepiacim suchým zipsom alebo obojstranne lepiacou páskou. Ušetríte ťahanie káblov či ich trčanie z televízora.
Po spustení a nastavení základných informácií vrátane prihlásenia k Google účtu (príp. NVIDIA účtu) sa spustí update. Ten náš bol na verziu SHIELD Experience 5.0.1. Kým sa rozbehol mu to trvalo, ale po asi 10 minútach bol update stiahnutý.
Po reštarte sa zas updatuje ovládač diaľkového ovládania a gamepadu. Updatovať je dobré aj appky cez Google Play obchod. Už pri spustení ich SHIELD TV má nainštalovaných hneď niekoľko.
Pripojením cez Wi-Fi je SHIELD TV ale pomerne pomalá, oplatí sa pripojiť Ethernetový gigabitový kábel. Potom je to už iná káva, hlavne pri rýchlej optike. Nemajte však obavu, že Wi-Fi bude problematická. Bez problémov som streamoval seriály z Netflixu a Amazonu v UHD rozlíšení.
Operačným systémom je Android 7.0 s nadstavbou Android TV. Vyzerá takmer ako jeho predchodcovia, no mal by byť rýchlejší. V tomto prípade to však neviem porovnať, staršiu NVIDIU SHIELD TV som netestoval. Každopádne, systém je rýchly, Bluetooth diaľkové či gamepad reagujú veľmi rýchlo, takže sa netreba báť spomalenej odozvy.
Menu je rozdelené na štyri základné sekcie – naposledy prezerané + návrhy, aplikácie, hry a ovládače.
V prvej časti sa zobrazujú tie appky a hry, ktoré ste spúšťali naposledy, ale aj návrhy na to, čo by vás mohlo zaujímať napr. z YouTube či obchodu s aplikáciami/hrami. V druhej sekcii sú zobrazené všetky nainštalované Android aplikácie. Tie je možné presúvať medzi sebou tak, ako na smartfóne či tablete.
Tie sa inštalujú klasicky cez Google Play obchod. Aplikácií je pomerne veľa (voči smart telkám na trhu), no v porovnaní s klasickým Android OS je ich zanedbateľné množstvo.
Chýba mi tu napríklad Amazon Prime Video (objaví sa len pri zmene jazyka na anglický), ale aj napríklad TIDAL pre vysokokvalitný audio streaming. Nenájdete tu ani appky pre sociálne siete (Facebook, Twitter, Instagram apod.), ale ani u našinca obľúbenú videostreamovaciu službu Stream.cz.
Zabudnúť tiež môžete na Google Disk, Gmail alebo Google Fotky, čo ma mrzí azda najviac. Mať Android telku a nemať v nej zdieľané dáta a svoje fotky? Veľká škoda. E-mail ako tak oželiem, no multimediálne súbory by som privítal isto nielen ja.
Skúsil som .apk Google Fotiek a hoci šiel nainštalovať, appka sa nezobrazuje v zozname nainštalovaných aplikácií a nie je možné vo fotkách listovať. Je tak zbytočné ho aj inštalovať. Riešením je tak jedine Plex, ktorý ale nie je zadarmo a vyžaduje si svoje.
V tomto prípade je však Plex nastavený ako server, takže fotky a videá je možné uložiť na pripojený disk, čím ušetríte svoj vlastný počítač. Plex totiž potrebuje, aby bol zdrojový počítač (server) neustále on-line.
Taktiež je záhadou, prečo nie je v systéme možné vytvoriť viacero používateľských účtov. Napríklad pre domácnosti s deťmi, vďaka čomu by bol zamedzený prístup k nevhodným hrám, aplikáciám a multimediálnemu obsahu. Škoda, Google má ešte čo dorábať.
Škoda je tiež i to, že v appke VLC nie je možné meniť nastavenie hlasitosti pomocou diaľkového ovládača od SHIELDu. Siahnuť tak musíte po ovládači od TV.
Naopak, hier (a nielen tých Androidových) je v NVIDIA SHIELD TV dosť. Vybrať si môžete najznámejšie tituly ako Deus Ex: Human Revolution, No Man’s Sky, The Witcher 3 – Wild Hunt, Doom 3 apod. Samozrejme, sú spoplatnené.
Viaceré zaujímavé hry sú aj zadarmo, ale len pre členov GeForce NOW (prvý mesiac je bezplatný). Cez GeForce NOW je k dispozícii 55 platených hier a 78 bezplatných hier. Mali by však neustále pribúdať.
Androidových hier je však podstatne viac, takže máte z čoho vyberať aj keď sa vám za hry platiť nechce. Pre mnohé je potrebný gamepad, ale vďaka kúsku v balení s tým nie je najmenší problém. K dispozícii je okolo 150 platených a niekoľko desiatok bezplatných hier.
Vášniví hráči môžu ale SHIELD využiť aj na hranie streamovanej hry z počítača cez GameStream. Stačí spárovať SHIELD s počítačom a je to. To som žiaľ vyskúšať nemohol, žiadny vhodný počítač nebol „po ruke“.
Čo sa týka hardvéru, nemožno novinke takmer nič vytknúť. Hoci beží na rovnakom hardvéri, ako pôvodný model, nič to nemení na tom, že ide o malý rýchlik. Všetko funguje ako má, obraz na UHD TV je výborný, menu je rýchle, spúšťanie aplikácií taktiež. 3DMark SHIELDu nadelil 3 758 bodov v Sling Shot Extreme a 44 033 bodov v Ice Storm Unlimited.
16 GB verzia je podľa môjho názoru lepšia, ako tá 500 GB. Nielen kvôli nižšej cene, ale aj kvôli veľkosti. Okrem toho, dva USB 3.0 porty stačia na to, aby ste si k jednému pripojili externý disk. Má to len jeden háčik. Disk je nutné naformátovať, takže všetky prípadné dáta musíte preniesť na iný disk a potom ich tam pridať.
Z nejakého zázračného dôvodu ale na pripojenie externej pamäti slúži len jeden z dvojice portov. Ten druhý je zjavne určený len na príslušenstvo (bezdrôtová klávesnica apod.). Klasický USB flash drive našťastie formátovať nie je potrebné.
Disk potom môže slúžiť ako rozšírená pamäť SHIELDu, alebo ako vyberateľná pamäť. Záleží len tom, čo preferujete. Na disk je možné inštalovať objemné hry a aplikácie, ale aj ukladať multimédiá. Pripojiť si však môžete aj NAS server, resp. sieťový disk.
Nastavenia systému sú pomerne bohaté, ale nie až tak, ako na Androide v smartfóne či tablete. Zaujímavosťou je možnosť nastavenia intenzity LED pásu na konzole, ale aj mód pre procesor – maximálny výkon alebo optimalizovaný.
NVIDIA SHIELD REMOTE
V balení nájdete aj veľmi šikovné a pomerne ľahko stratiteľné diaľkové ovládanie. Je celé z plastu, k SHIELD TV sa pripája pomocou Bluetooth, ale dokáže ovládať aj vybrané AV zariadenia vďaka IrDA portu v prednej časti.
Práve Bluetooth je perfektná náhrada klasického IrDA, keďže SHIELD TV môžete mať pokojne aj za telkou alebo skrytú v TV skrinke pod TV. Priamu viditeľnosť tak vôbec nepotrebujete.
Diaľkovému ovládaču nemožno uprieť štýlový dizajn, inšpirovaný ovládačom k Apple TV, no prečo výrobca použil toľko lesklého plastu? Ledva som SHIELD TV zapol a už je upackaný a plný šmúh. To vôbec nie je pekné.
Navyše ako ovládač hlasitosti je použitá dotyková vrstva medzi matnými plastami v spodnej časti. Nie vždy funguje ako má.
Druhé mínus si zaslúži ostrá hrana v spodnej časti, ktorá celkom slušne reže dlaň alebo malíček, podľa toho, kde si ju opierate. Chýba mi tiež tlačidlo ON/OFF na rýchle vypnutie SHIELD TV. Ak chcete krabičku vypnúť, musíte ísť do menu. Našťastie sú nastavenia bohaté a tak je možné nastaviť automatické vypnutie po nečinnosti od 20 minút.
Inak ovládaču niet čo vytknúť. Je jednoduché na používanie, prvky sú rozmiestnené prakticky a intuitívne. Navyše má v hornej časti prednej strany aj mikrofón. Ten slúži na hlasové ovládanie. Spúšťa sa pomerne veľkým tlačidlom s ikonou mikrofónu. Časom by malo fungovať aj známe „OK Google“ pre spustenie Google Assistance. Časom má tiež pribudnúť možnosť ovládania Philips Hue svetiel či v USA známeho Nest ovládača kúrenia.
V predaji je však aj diaľkové ovládanie s rovnakým menom, no 3,5 mm vústupom na slúchadlá a microUSB portom na nabíjanie batérie. V klasickom ovládači z balenia SHIELD TV sú dve ploché batérie, ktoré vraj vydržia niekoľko mesiacov. V tele je tak určite Bluetooth LE, iné by ich vyšťavilo za pár dní.
Diaľkovým ovládačom je možné SHIELD TV pomerne rýchlo zapnúť. Stačí stlačiť potvrdzovacie stredové tlačidlo a SHIELD TV zapne aj televízor.
NVIDIA SHIELD CONTROLLER
Jednou z najväčších zmien nového NVIDIA SHIELD TV je však vynovený gamepad. Ten má síce vcelku klasický tvar, no jeho 3D textúra trojuholníkov je pomerne nezvyčajná. Hoci sa to nezdá, v ruke sa drží veľmi dobre. Nechýba ani vibračná odozva.
V tomto prípade mi dokonca nevadia ani lesklé plasty na niektorých tlačidlách, pretože sa po nich lepšie kĺžu prsty. Naopak, dvojica joystickov má pogumovaný okraj, takže z nich palce len tak neskĺznu.
Medzi nimi je malá dotyková plocha, ktorá má rovnaký význam, ako na diaľkovom ovládači – ovládanie zvuku. Pod ňou je trojica malých a vcelku nenápadných ovládacích prvkov pre Android TV. Majú trošku pomiešané funkcie, ale je ich možné v nastaveniach zmeniť. Ešte pod nimi je ukrytý 3,5 mm audio port, ku ktorému si môžete pripojiť akékoľvek slúchadlá.
Trojuholníkové tlačidlo NVIDIA v striebornej časti spúšťa pokyn pre hlasové ovládanie. Mikrofón je hneď pri ňom. Keď sa však objaví podpora pre Google Assistance, nebude ho potrebné ani stláčať.
V prednej časti je microUSB port na nabíjanie integrovanej batérie. Tá má podľa výrobcu vydržať niekoľko týždňov aktívneho používania. Počas vyše týždňového testovania som ju nedokázal vybiť. Gamepad tak často nabíjať asi nebudete.
Okrem neho je v lesklej čiernej časti aj IrDA port pre ovládanie AV zariadení. Mne sa však žiadne rozchodiť nepodarilo. Záleží teda od výrobcu vášho AV v domácnosti, či je podporované zo strany NVIDIE.
Jediným drobným nedostatkom je mierna hlučnosť tlačidiel gamepadu. V tichom prostredí môže prekážať nielen vám, ale aj spolubývajúcim v prípade, ak zvuk z hry máte iba v slúchadlách.
Cena nie je vôbec zlá
A koľko stojí tento malý zázrak? Nie je to veľa, ale ani málo. Cena je stanovená na 220 €, z toho pritom sa len gamepad samostatne predáva za takmer 70 €. Bez neho to ale nie je ono. Ide tak vcelku o prijateľnú cenu, hoci NVIDIA SHIELD TV má viacero múch a za túto cenu kúpite „jazdenú“ konzolu Xbox One S či PlayStation 4.
Pre mladých, ktorým stačí k šťastiu veľké množstvo hier, vrátane možnosti streamovania z PC alebo NVIDIA GeForce Now, je to ale výborný spoločník. Nám ostatným k dokonalosti ešte čo-to chýba hlavne po softvérovej stránke. Zariadenie samo o sebe je však špičkové.
Ak by ste chceli 500 GB verziu, teda SHIELD TV Pro, pripravte si zhruba 110 € navyše. Za 500 GB je to pomerne dosť, hlavne ak sa pozriete na ceny PlayStation 4 alebo Xbox One S. Odporúčam radšej kúpiť 1 TB USB 3.0 disk, ktorý je podstatne lacnejší a poskytne omnoho viac miesta.
NVIDIA SHIELD TV pre rok 2017 ma potešila. Hoci predchádzajúca verzia zvláda Ultra HD HDR obraz (po nedávnom update systému), novinka je na tom lepšie nielen čo sa týka dizajnu (menšie rozmery) a obsahu balenia (nové ovládače). Ak ste niekedy po niečom takomto poškuľovali, odporúčam. Ak už máte staršiu verziu, výmenu neodporúčam, nie je to potrebné práve vzhľadom na nedávny update.