Reklama

NVIDIA opäť mení svet! Platforma Blackwell umožňuje vytvárať generatívnu AI

Zdroj | NVIDIA
Michal Sobek
Zdroj | NVIDIA
Zdroj | NVIDIA

Spoločnosť NVIDIA ide vpred a opäť ukazuje, že jej technológie dokážu priam neuveriteľné veci. Hlavnou hviezdou sa tak stala platforma NVIDIA Blackwell.

Nová architektúra Blackwell, ktorá je pomenovaná na počesť Davida Harolda Blackwella, teda matematika, ktorý sa špecializoval na teóriu hier a štatistiku, nahrádza architektúru NVIDIA Hopper, ktorá bola predstavená pred dvoma rokmi.

Zdroj | NVIDIA
Obsah pokračuje pod reklamou

Jensen Huang, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti NVIDIA, povedal, že generatívna umelá inteligencia je definujúcou technológiou našej doby, ktorá je motorom tejto novej priemyselnej revolúcie.

Medzi mnohými organizáciami, od ktorých sa očakáva použitie Blackwellu, patria Amazon Web Services, Dell Technologies, Google, Meta, Microsoft, OpenAI, Oracle, Tesla a xAI. Mnohí CEO sa zhodli, že aktuálny hardvér NVIDIA nemá konkurenciu.

Pozrite si

AI zoberie prácu aj tým najlepším, tvrdí šéfdizajnér Mercedesu

V jednoduchosti povedané, platforma NVIDIA Blackwell umožňuje organizáciám kdekoľvek vytvárať a prevádzkovať generatívnu AI v reálnom čase na veľkých jazykových modeloch s biliónmi parametrov, avšak pri oveľa nižších nákladoch aj spotrebe, a to až 25-krát menšej oproti predchodcovi.

Architektúra Blackwell obsahuje šesť revolučných technológií, ktoré pomôžu zrýchliť všetky výpočty generatívnej umelej inteligencie. Za všetkým je GPU čip NVIDIA GB200 vybavený 208 miliardami tranzistorov a vyrábaným spoločnosťou TSMC, ktorý spája dve GPU NVIDIA B200 Tensor Core s procesorom NVIDIA Grace.

Zdroj | NVIDIA

Tento procesor je kľúčovým komponentom kvapalinou chladeného rackového systému NVIDIA GB200 NVL72. Ten v sebe spáj 36 čipov Grace Blackwell, ktoré zahŕňajú 72 GPU Blackwell a 36 CPU Grace. To znižuje náklady a spotrebu energie.

Portfólio produktov Blackwell je podporované NVIDIA AI Enterprise, teda operačným systémom typu end-to-end pre umelú inteligenciu. Ten zahŕňa mikroslužby, knižnice a nástroje, ktoré môžu podniky nasadiť v cloudoch, dátových centrách a pracovných staniciach.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.