NVIDIA na CES 2016 okrem virtuálnej reality predstavila najvýkonnejší superpočítač pre riadenie autonómnych vozidiel. „Mašina“ s označením Drive PX 2 je nástupcom minuloročného počítača Drive CX.
Prístroj umiestnený v plastovom boxe podobnom krabici na jedlo má kvapalinové chladenie, ktoré sa stará o odvod tepla z 12 samostatných jadier s úhrnným príkonom 250 W.
Výkon superpočítača je však podľa spoluzakladateľa a šéfa NVIDIE Jen-Hsun Huanga ekvivalentom výkonu 150 MacBook Pro a dosahuje 8 teraflops, alebo 24 biliónov DL operácií (deep learning, operácií strojového učenia) za sekundu.
Vďaka svojmu výkonu stíha systém spracovávať videostream z 12 kamier, LIDAR-u, radaru a ultrazvukových senzorov. Pritom vďaka neurónovej sieti s algoritmom AlexNet dokáže vyhodnotí až 2800 snímok za sekundu.
Firma tiež predstavila vlastnú neurónovú sieť NVIDIA Drivenet, ktorá je ekvivalentom 37 miliónov neurónov a má naučených 120 miliónov objektov. Mala by zvládať presnú orientáciu automobilu kdekoľvek vo svete, plánovať trasy a reagovať tvárou v tvár každodenným rizikám cestnej premávky – od nebezpečných vodičov a nevyspytateľných cyklistov, po prekážky na ceste. Všetko sú to problémy, ktorým v konečnom dôsledku musia čeliť autonómne vozidlá, rovnako ako bežní vodiči.
NVIDIA chce ponúknuť testovanie Drive PX 2 čo najširšiemu okruhu automobiliek. Jedným z prvých má byť Volvo, ktoré už ohlásilo, že superpočítačom vybaví 100 svojich SUV XC90, ktoré sprístupní na verejné využitie v budúcom roku. Firma však spolupracovala pri vývoji a testovaní Drive PX 2 aj s automobilkami Audi, Daimler, BMW a Ford, takže nový superpočítač má dobré šance presadiť sa v autonómnych autách rôznych výrobcov.