Reklama

NuSTAR prinesie svetlo do čiernych dier

Juraj Procházka

Röntgenový teleskop NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array)  odštartoval v stredu, 13. júna 2012 o 17.00 stredoeurópskeho letného času (CEST) z atola Kwajalein v Tichom oceáne.  

NuSTAR

Na tom by nebolo nič zvláštne, aj keď každý úspešný štart satelitu je stále istým druhom víťazstva. Nosná raketa Pegasus však neštartovala z odpaľovacej rampy na Zemi, ale zo špeciálne upraveného lietadla L-1011 “Stargazer”, prevádzkovaného spoločnosťou Orbital Sciences. Tento spôsob štartu NASA zvolila kvôli tomu, že je lacnejší a v neposlednom rade aj ekologickejší, keďže nosná raketa môže byť ľahšia a spotrebuje menej paliva.

NuSTAR

 Teleskop NuSTAR nie je prvým röntgenovým teleskopom na výskum vzdialeného vesmíru.

Naopak, so svojimi predchodcami – s teleskopmi NASA Chandra X-ray Observatory, ESA XMMNewton a JAXA Suzaku bude úzko spolupracovať. Napriek tomu bude NuSTAR unikátny, pretože bude analyzovať veľmi tvrdé „lúče X“ a oproti existujúcim teleskopom dosiahne až stonásobne vyššiu citlivosť a snímky dokáže zhotoviť s 10x vyšším rozlíšením.

 NuSTAR

NuSTAR bude slúžiť na výskum rodiacich sa galaxií a čiernych dier. Hoci čierne diery samy nič nevyžarujú, pretože elektromagnetické žiarenie nedokáže prekonať ich gravitáciu, resp. horizont udalostí, hmota strhávaná z priestoru v ich okolí vyžaruje okrem iného röntgenové žiarenie a z neho dokážu vedci mnoho informácií vyčítať.

NuSTAR

Cieľom NuSTAR budú aj zvyšky supernov, čo môžu byť takisto čierne diery, alebo neutrónové hviezdy a zahľadieť by sa mal aj do nášho Slnka.

Priebeh štartu NuSTAR s nosnou raketou Pegasus pomocou lietadla Stargazer.

Prípravy pred štartom. Pegasus aj s teleskopom je už umiestnený pod trupom štartovacieho nosiča. Viac podrobností o štarte misie nájdete na stránkach SPACEFLIGHT NOW.

NuSTAR

Foto: NuSTAR

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.