Apple je dnes úspešnou spoločnosťou, ktorá vo svojom portfóliu nemá veľa neúspešných produktov. Nebolo tomu vždy tak a Apple Newton je toho dôkazom.
Tablety, ako ich poznáme, si prešli dlhou cestou. Dalo by sa povedať, že ich predchodcom bol vreckový počítač (PDA). A práve Apple Newton bol jedným z prvých PDA zariadení, ktoré Apple vyrobilo. Newton mal ale niekoľko chýb, ktoré ho predurčili na skorý zánik, preto sa zaradil do našej série Najväčších prešľapov technologického sveta.
Vedeli ste, že…
Apple Newton bol pôvodne nazývaný MessagePad 100 a Newton bol iba operačný systém zariadenia. Názov Newton sa však neskôr ujal i pre samotné zariadenie.
Nápad na Apple Newton vznikol v roku 1991. Vtedajšiemu výkonnému riaditeľovi spoločnosti, Johnovi Sculleyovi túto myšlienku posunul Michael Tchao. O rok na to spoločnosť oznámila finálny produkt, pričom PDA sa začalo predávať v auguste roku 1993. Išlo o prvé zariadenie, ktoré vybočovalo od vtedajších štandardov bielej farby, ktorá bola pre Apple symbolom. Dizajnéri nový prístup s použitím čiernej farby opisovali ako „the Batman concept“.
Pri vývoji sa dbalo hneď na niekoľko vecí. Novinka musela mať stylus, rádio, ktoré pracovalo na frekvenciách pagera, ale i formuláre a šablóny, na ktorých by bolo možné pracovať i na počítači alebo Macu. Newton mal tak slúžiť i ako vstupné zariadenia pre stolné počítače. Poslednou zásadnou vlastnosťou mala byť veľkosť. Newton mohol byť len tak veľký, aby sa zmestil do nohavíc vtedajšieho CEO.
Nakoniec sa z PDA stalo všestranné zariadenie. Apple Newton bol schopný vytvárať poznámky, ukladať kontakty i spravovať kalendár. Tieto údaje sa nevymazali po úplnom vybití, čo bolo umožnené vďaka flash pamäti. Nechýbala ani funkcia poslať fax a v neposlednom rade Apple sľuboval premenu ručne písaného textu do tlačovej podoby, čo sa neskôr ukázalo ako veľký prešľap.
Vedeli ste, že…
Myšlienka na Apple Newton vznikla pôvodne v lietadle.
Prevedenie písaného textu do tlačovej formy malo byť jedným z ťahúňov celého projektu. Spoločnosť však nebola schopná funkciu vyladiť pred finálnym predajom PDA na trh. Známe faux pas, kedy po napísaní „Catching on?“ Newton spracoval vetu ako „egg freckles“ sa dokonca stalo veľkonočným vajíčkom v systéme pre druhú generáciu softvéru Newton software 2.0. Neskôr sa premena vyladila, bolo však už neskoro.
Po návrate Steva Jobsa do spoločnosti na post CEO bol Apple Newton pochopiteľne zrušený. Nič iné sa ani nedalo čakať, sám zakladateľ mal predsa postoj ku stylusom negatívny a jeho veta „Boh nám dal desať stylusov, nevymýšľajme ďalší“ sa zapísala do histórie.
S odstupom času však vieme, že Apple MessagePad priniesol i dobré veci. Výrobcovia zdokonalili prevodník z písaného slova na tlačené, nachádzal sa tu i predchodca hlasového asistenta Siri, ktorý však nefungoval na povely hlasové, ale písomné. Špecifickým gestám boli priradené akcie.
Predajom Newtona nepomohla ani cena. 699 dolárov bolo v tej dobe mnoho peňazí a očakávania Sculleyho, ktorý si myslel, že MessagePad sa stane silným zdrojom príjmov podobne ako Apple II a Macintosh boli prehnané.