Apple počas prezentácie pri príležitosti začiatku WWDC nemohol zabudnúť ani na watchOS, čoby operačný systém hodiniek Apple Watch. Ten vo svojej druhej verzii prinesie tiež pomerne veľa noviniek.
Ako sme už spomínali, Apple konečne uviedol, ako sa oficiálne operačný systém v hodinkách Apple Watch volá. Odteraz sa teda okrem OS X a iOS budeme stretávať aj s názvom watchOS.
POZRITE SI: Apple iOS 9 – nové funkcie, ale aj lepšia výdrž na jedno nabitie
Apple Music – nová, lepšia a drahšia streamingová služba
Nový Apple OS X 10.11 nesie názov El Capitan! Príde na jeseň a zadarmo
Druhá verzia prinesie hneď niekoľko zmien, pričom tou asi najpodstatnejšou je určite podpora natívnych aplikácií. Čakanie na spustenie aplikácie z iPhonu, ktorého sme boli svedkami aj počas nášho testu Apple Watch, by tak malo byť konečne minulosťou.
Okrem toho vývojári získajú podstatne voľnejšie ruky. Budú totiž môcť vytvárať a pridávať vlastné elementy do Watch Faces. Jednoducho tak môžete mať priamo na hlavnej obrazovke rôzne informácie, ako sú napríklad aktuálne odlety a podobne.
Vývojári navyše získajú vo watchOS 2 možnosť prístupu k rôznym senzorom hodiniek, čo umožní podstatne lepšiu integráciu aplikácií tretích strán priamo do hodiniek.
Digitálna korunka dostala aj novú funkciu, ktorá sa vola Time Travel. Jej otáčaním sa môžete „posúvať v čase“ priamo na úvodnej obrazovke hodiniek. Jednoducho si tak môžete pozrieť nadchádzajúce udalosti z kalendára.
Apple vo watchOS pridáva aj nové vzhľady hodiniek. Okrem svojej fotografie môžete mať na hodinkách aj časozberné video z vybraných lokalít na svete. Fotografia sa pritom mení v závislosti od aktuálneho času.
Apple v prípade Apple Watch využil to, že je potrebné ich každý večer nabíjať a tak do nich pridal Nightstand mode. Hodinky teda počas nabíjania môžete mať položené vedľa postele a mať na nich zobrazený čas.
Konečne pribudne aj možnosť priameho odpovedania na e-mail, alebo vykonať FaceTime hovor pomocou hodiniek.
Pri využívaní Apple Watch ako fitness pomocníka športovci určite ocenia možnosť používania natívnych fitness aplikácií priamo v hodinkách. Údaje, ktoré natívne športové aplikácie nazbierajú sa následne budú môcť zdieľať priamo do aplikácie Aktivita.
Apple Pay na Apple Watch bude podobne, ako v prípade iPhonu podporovať aj vernostné karty, takže pri nákupe ich nebudete musieť hľadať v peňaženke.
Podobne, ako iOS zariadenia s novým operačným systémom iOS 9, získajú aj mapy v Apple Watch možnosť zobrazenia verejnej dopravy a plánovanie trás s jej využitím. Funkcia však zatiaľ nebude dostupná na Slovensku.
Okrem týchto funkcií prinesú Apple Watch s druhou verziou svojho systému aj priamu integráciu HealthKit a HomeKit.
Podobne, ako v prípade iOS 9, bude aj nový operačný systém hodiniek Apple Watch dostupný už túto jeseň.
Foto: Apple