Certifikačná autorita Wi-Fi Alliance na podujatí CES 2016 ohlásila schválenie štandardu Wi-Fi HaLow, ktorý je navrhnutý, aby s minimálnou spotrebou zabezpečil maximálny dosah spojenia. Svojou podstatou je nový štandard, v klasifikácii IEEE označený ako 802.11ah, dizajnovaný pre internet vecí (IoT).
Wi-Fi HaLow rozširuje frekvenčné pásmo pre siete Wi-Fi do sub-gigaherzového teritória, konkrétne do nelicencovaných frekvencií v pásme 900 MHz. Väčšia vlnová dĺžka týchto rádiových vĺn je odpoveďou, prečo sa HaLow šíri lepšie a na väčšie vzdialenosti, ako štandardy v pásme 2,4 a 5 GHz.
Nový štandard však nie je určený na vylepšovanie pokrytia našich domácich Wi-Fi smerovačov. Má poslúžiť hlavne na pripojenie inteligentných senzorov, spotrebičov a nositeľných zariadení do internetu. „Wi-Fi HaLow sa dobre hodí k špecifickým potrebám inteligentných domov, inteligentných miest a priemyselných trhov kvôli jeho schopnosti pracovať s malým výkonom, prenikať cez steny a fungovať na omnoho väčšie vzdialenosti ako dnešné Wi-Fi štandardy“, povedal Edgar Figueroa, prezident a generálny riaditeľ Wi-Fi Alliance.
Hoci by sme lepšie šírenie uvítali aj pri domácich WLAN sieťach, Wi-Fi HaLow nebude riešením na tento druh problémov. Dôvodom sú relatívne nízke prenosové rýchlosti, ktoré nemôžu súťažiť so štandardami 802.11n, alebo 802.11ac. Wi-Fi HaLow prenesie dáta na kilometrová vzdialenosť (aj keď v podstatne užšom kanáli – 1 MHz, alebo 2 MHz) len rýchlosťou 150 kbit/s. Na krátke vzdialenosti a pri veľkých dátových balíkoch by mal prenos prebiehať rýchlosťou až 40 Mbit/s. Oproti Wi-Fi 802.11n je to stále len zlomok, ale nový štandard by mohol konkurovať Bluetooth a ZigBee práve v spomínaných aplikáciách pre IoT a nositeľné zariadenia.
Wi-Fi Alliance vyvíja nové bezpečnostné prvky a jednoduché cesty pripojenia a konfigurovania pre zariadenia bez displeja vstupov, čo zahŕňa práve prvky používané v inteligentných domoch. Ako sa ukazuje, internet vecí nebude zďaleka odkázaný len na siete 5G.