Reklama

Wi-Fi: nový štandard môže predbehnúť 5G, tvrdí WBA

Zdroj | Ars Technica
Juraj Procházka
Zdroj | Ars Technica
Zdroj | Ars Technica

Najnovšia generácia technológií Wi-Fi podľa štandardu 802.11ax má potenciál zmeniť podobu bezdrôtovej komunikácie tým, že vytvorí úplne nové možnosti používania pre firmy, aj koncových používateľov, uvádza vo svojej správe Wireless Broadband Alliance (WBA).

Pozrite si

Čo je to Wi-Fi mesh? Od hviezdy k mriežke

V konkurencii s prichádzajúcimi sieťami 5G by mohlo mať Wi-Fi v niektorých typoch aplikácií výhodu, tvrdí WBA. Zároveň by nový štandard 802.11ax mohol 5G v pripojeniach v privátnych sieťach nahradiť a to za oveľa nižšie náklady.

Mobilné dáta sú hlavne o Wi-Fi

Telekomunikační operátori z toho iste nemajú veľkú radosť, ale už dávno rezignovali. Nemôžu bojkotovať smartfóny podporujúce Wi-Fi konektivitu, ktorých vznik si vynútil tlak trhu. Nakoniec, žiadne iné by ani nezohnali. Je to podobný príbeh, ako niekdajšia snaha blokovať služby VoIP (napríklad Skype) cez mobilné dátové pripojenia, pretože im tiež kanibalizujú profit.

Zdroj | Intel

Technológie Wi-Fi hrali hlavnú úlohu pri podpore mobilného broadbandu už od čias prvých smartfónov. Odhady sa líšia, ale hovoria o tom, že podiel dát, ktoré pretečú do inteligentných mobilov cez Wi-Fi pripojenie, sa pohybuje medzi 50% a 80%. WBA tvrdí, že do smartfónov cez Wi-Fi prenesieme 70% dát.

Ale nejde len o smartfóny. Wi-Fi konektivitu používa čoraz viac zariadení, najmä v domácnosti. Od fotoaparátov, po televízory, zabezpečovacie zariadenia a aplikácie internetu vecí (IoT).

Nová generácia Wi-Fi bude oproti súčasnému štandardu 802.11ac opäť niekoľkonásobne rýchlejšia. V reálnom prostredí by mala linková rýchlosť v kanáli o šírke 160 MHz dosahovať 2,4 Gbit/s, v laboratórnych podmienkach dosiahli vývojári rýchlosť až 10 Gbit/s.

Pozrite si

Najrýchlejšie Wi-Fi 802.11ax prichádza

Rýchlosťou prenosu dát sa teda nedá zahanbiť ani 5G technológiami. Nový štandard 802.11ax však zlepší najmä dátovú priepustnosť v zahltených oblastiach a to až štvornásobne.

Dosiahne sa to prostredníctvom konfigurácii MU-MIMO (Multi-user Multiple Input Multiple Output), ktorá bude k dispozícii nielen pre downlink, ale aj pre uplink, využívaniu modulácie OFDMA (Orthogonal frequency-division multiple Access) a dvojici vektorov sieťovej alokácie (NAV, Network allocation vector).

Symbióza Wi-Fi s mobilnými technológiami

WBA uvádza, že Wi-Fi 802.11ax (a budúce Wi-Fi štandardy) zohrajú veľkú úlohu v novom otvorenom prostredí, ktoré prinesie 5G. ​​Wi-Fi pripojenie bude mať dôležitú úlohu pri smerovaní dát z ultra nízkonákladových jednočipových (SoC) riešení na všetkých druhoch zariadení do siete 5G.

Zdroj | Qualcomm

Správa WBA poukazuje na to, že v súčasnosti sa vo svete používa 8 miliárd zariadení s Wi-Fi konektivitou, pričom len za posledný rok pribudli 3 miliardy nových. Spätná kompatibilita, ktorá je počas histórie Wi-Fi dodržiavaná, je veľkou výhodou tejto technológie.

Silným magnetom pre operátorov je ale zaujímavý rozsah spektra v nelicencovaných frekvenčných pásmach, najmä v 5 GHz. Tu je k dispozícii približne 300 MHz prídel, ktorý je atraktívny aj pre mobilných operátorov.

Pozrite si

Bezpečnosť Wi-Fi prejde najväčšou zmenou od roku 2004. Začína certifikácia WPA3

Veľkou výzvou pre Wi-Fi v tejto oblasti je presun technológií 3GPP do verejných nelicencovaných frekvenčných pásiem. Deje sa to už s LTE LAA a čoskoro to príde aj s 5G. LAA (Licensed-Assisted Access) ráta s nasadením LTE a LTE-A v nelicencovanom pásme 5 GHz.

Zdroj | Pplware

V praxi to znamená, že LTE a 5G budú môcť fungovať ako súkromné ​​siete v interiéri, prípadne s väčšou spoľahlivosťou a kapacitou, než dokáže samotné Wi-Fi. Vďaka agregácii kanálov by takéto zariadenia mohli komunikovať vo viacerých pásmach súčasne a zvýšiť tak prenosovú kapacitu. Ide o zaujímavú stratégiu, pri ktorej by LTE (5G) a Wi-Fi koexistovali vedľa seba v rovnakom pásme.

Bude to príbeh WiMAX-u?

Wi-Fi môže dopĺňať mobilný prístup a urýchliť časový interval nástupu 5G, ale WBA vydala najnovší dokument, v ktorom uvádza, ako môže nasadenie 802.11ax viesť k skorému využívaniu niektorých spôsobov používania 5G v prvých rokoch rozvoja sietí 5G.

Pozrite si

5G hotspoty už tento rok, 5G mobily v roku 2019, sľubuje Qualcomm

Znie to ako zaujímavá výzva pre tvorcov štandardu. Pripomeňme si však, ako dopadla jedna z predchádzajúcich výziev IEEE, ktoré preferovala WiMAX, ako vynikajúcu alternatívu voči LTE. Dopadla tak, že WiMAX bol úplne potlačený a nemálo firiem (napríklad kanadský koncern Nortel) na jeho podporu doplatilo.

S novým Wi-Fi však môže ísť o iný príbeh. Pomôcť by mu malo viacero inovácií.

Jednou z nich je MIMO uplink a downlink pre viacerých používateľov na zvýšenie kapacity kanálov pri obsluhe viacerých simultánnych zariadení. Výrazne sa tým zvýši kapacita pre podnikové a prenosové siete a exponované priestory.

Zaujímavou črtou je rozšírenie tradičných Wi-Fi pásiem 2,4 GHz a 5 GHz o nové frekvenčné rozsahy. Patrí sem aj rozšírenie podpory na pásmo 6 GHz, čo prinesie nové frekvenčné spektrum na zvýšenie výkonu pri zachovaní podpory predchádzajúcich generácií Wi-Fi.

Flexibilná veľkosť kanálov umožní operátorom ponúknuť účinnejšiu podporu IoT v pripojeniach, ktoré vyžadujú nižšiu rýchlosť prenosu dát. Existencia špeciálnych úzkopásmových kanálov umožní šetrenie energie (batérií). Operátori budú zároveň schopní vo vnútri tej istej siete podporovať záoveň širokopásmové služby, napríklad internetové pripojenie.

Zdroj | Pplware

Nová funkcia Target Wake Time umožní zariadeniam IoT spať, aby sa obmedzili konflikty pri pokusoch o prístup do siete a prebúdzať ich v plánovaných časových intervaloch. Tým sa takisto zlepší výdrž batérií v zariadeniach.

Nuž, zdá sa, že staré dobré Wi-Fi prejde výrazným updatom a posunie sa na úrovne, kde sme ho doteraz nevídali. Ako sa to nakoniec vyvinie, mala by ukázať definitívna podoba štandardu 802.11ax, ktorá je očakávaná v priebehu roku 2019.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.