Najpopulárnejšia rodina štandardov pre bezdrôtové siete LAN, ktorú pod označením Wi-Fi pozná každý a masovo sa využíva doma, aj vo verejných priestoroch, stále zdokonaľuje svoje schopnosti.
Drží tak krok s nárokmi nových multimediálnych formátov, ale pripravuje sa aj na epochu internetu vecí (IoT). Predaj Wi-Fi čipsetov preto logicky stále rastie. Podľa spoločnosti ABI Research sa vo svete v rokoch 2016 až 2021 očakáva predaj viac ako 20 miliárd Wi-Fi čipsetov.
Záujem podporia nové scenáre využitia Wi-Fi, nové frekvenčné pásma, typy prístrojov a rôzne nároky na výkon. ABI Research tiež očakáva masívny odchod Wi-Fi z populárneho, ale dnes veľmi zahlteného pásma 2,4 GHz. Viac ako 95 percent zariadení predaných v roku 2021 má podporovať Wi-Fi v pásme 5 GHz, pričom je v hre aj zdieľanie pásma s mobilnými technológiami.
Andrew Zignani, analytik ABI Research predpokladá, že prenikanie Wi-Fi do viacerých pásiem podnieti operátorov a OEM výrobcov, aby kládli dôraz na zlepšovanie výkonnosti a priepustnosti, pri súčasnom znižovaní spotreby čipov.
Napomôcť tomu môžu technológie MU-MIMO (Multi-user MIMO), s ktorými sa ráta aj pri nízkovýkonových Wi-Fi aplikáciách v IoT.
Nové možnosti tiež prinesie 802.11ax, vyvíjaný nástupca dnes najnovšieho štandardu 80.11ac, ktorý začlení do Wi-Fi ďalšie funkcie pre zvýšenie bezdrôtového výkonu v náročných aplikáciách. Štandard 802.11ax by mal dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 10 Gbit/s, kým súčasný štandard Wi-Fi 802.11ac ponúka v pásme 5 GHz teoretickú priepustnosť do 1,3 Gbit/s.
802.11ax bude využívať OFDA (Orthogonal frequency-division multiple access) moduláciu a 4 MIMO streamy. OFDA rozdelí kanál na desiatky až stovky menších na rozdielnych frekvenciách, čo pomôže zvýšiť efektivitu oproti 802.11ac až desaťnásobne.
Nový štandard by mal byť komerčne dostupný od roku 2019 a ABI Research predpovedá, že podiel 802.11ax už v roku 2021 bude činiť 57% Wi-Fi čipsetov. Tlak na využívanie spektra v pásme 5 GHz, ktorý narastá už od zavedenia štandardu 802.11n, pokračuje po nástupe 802.11ac a bude ešte vyšší po migrácii na 802.11ax, ovplyvní aj nástup LTE-U (LTE v nelicencovanom pásme) u mobilných operátorov.
LTE-U pôvodne vyvinuté firmou Qualcomm umožňuje operátorom využívať nelicencované 5GHz pásmo v kombinácii s licencovanými pásmami LTE. Pomôže to zlepšiť pokrytie a rýchlosti dátových prenosov vo vnútri budov, ale zároveň môže vniesť otázniky do kapacity pásma 5 GHz.
ABI Research predpokladá, že budú prežívať aj ďalšie Wi-Fi štandardy, ako 802.11ad (známy ako WiGig), alebo 802.11ah (Wi-Fi HaLow plánovaný pre internet vecí). Ich podiel však bude len okrajový. Podiel čipsetov s Wi-Fi HaLow má byť v roku 2021 len 1% z celkového predaja. O internet vecí sa totiž usiluje viacero ďalších bezdrôtových technológií, vrátane sietí 5G.