Reklama

Nový Rembrandt bol predstavený v Prahe

Nový Rembrandt
Marek Hudák
Nový Rembrandt

Aj napriek tomu, že od úmrtia holandského maliara Rembrandta ubehne tento rok 348 rokov, jeho dielo ešte stále nie je uzavreté. Dôkazom je projekt Nový Rembrandt.

S využitím technológií na spracovanie veľkého množstva dát, bolo možné možné zanalyzovať celú jeho tvorbu a navrhnúť, ako by mohol vyzerať jeho ďalší obraz, ak by žil a mohol ho namaľovať.

Partnerom iniciatívy The Next Rembrandt je aj spoločnosť Microsoft, ktorá spolu s ING Bank, J. Walter Thompson Amsterodam, Delft University of Technology a muzeami Mauritshuis a Het Rembrandthuis oživila umenie jedného z najväčších svetových maliarov.

Nový Rembrandt v číslach:

  • 346 obrazov
  • 150 GB dát
  • 500 hodín renderovania nového diela
  • 148 milionov pixelov, které vytvorily nový obraz

V rámci projektu bolo v 3D naskenovaných všetkých jeho 346 známych Rembrandtových obrazov a s pomocou cloudových služieb Microsoft Azure, systému pre rozoznanie tvárí a detailnej analýzy výtvarnej techniky, boli všetky diela dôkladne preskúmané – napríklad z pohľadu kompozície obrazu, hĺbky a textúry maľby, z pohľadu objektov na obraze a mnohých ďalších kritérií.

Pozrite si

Umelá inteligencia porazila profesionálov pokru. Zásluhu majú aj Slováci

Použité riešenia následne vytvorili zo získaných dát ďalší obraz – portrét muža v čiernom oblečení zo 17. storočia s bielym golierom a klobúkom.

Nový obraz tvorí viac ako 148 miliónov bodov (pixelov) a využíva 168 263 častí z už existujúcich obrazov. Obraz potom vytlačila 3D tlačiareň s využitím UV atramentu.

Nové dielo odstraňuje hranice medzi umením a technológiami,

hovorí Lenka Čábelová, manažérka komunikácie v spoločnosti Microsoft,

a dodáva, že podobu obrazu sa podarilo odhadnúť vďaka pokročilej analýze veľkých dát. „Nezáleží na tom, či analyzujeme čísla alebo farby a ťahy štetcom. Dnešné technológie dokážu do detailu preskúmať a vyhodnotiť aj umelecké diela a s nazbieranými materiálmi ďalej pracovať. Je tak už len na nás, na čo chceme možnosti moderných technológií využiť.“

Pozrite si

Komentár 44. týždeň: Umelá inteligencia vyvinula šifru, nikto nevie ako funguje

Zdroj | Microsoft

Celý projekt trval zhruba 18 mesiacov a v apríli 2016 vyvrcholil odhalením obrazu v Amsterdame. Podobnú techniku je dnes možné vyučiť aj na analýzu a následnú tvorbu obrazov ďalších umelcov.

Nové perspektívy netradičného spracovania dát sa taktiež otvárajú v reálnom biznise. Príkladom aplikácie postavenej na pokročilých nástrojoch strojového učenia a umelej inteligencie je technológia českej firmy Neuron soundware, ktorá sa využíva na odhaľovanie porúch strojov podľa ich zvuku.

Príkladom môže byť taktiež zapojenie nevidomých ľudí do života a práce.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.