Tím výskumníkov z University College London (UCL) dosiahol nový rekord rýchlosti prenosu dát na optickom vlákne medzi jedným vysielačom a jedným prijímačom. Kým v súčasnosti sa prenosy po optických vláknach pohybujú rýchlosťami rádovo 100 Gbit/s, nový rekord pre rýchle dátové pripojenie 1,125 Tbit/s je viac ako desaťnásobne vyšší. Podľa Dr. Roberta Mahera, vedúceho výskumného tímu, ide o rýchlosť takmer 50 000x vyššiu, než je priemerná rýchlosť širokopásmového pripojenia vo Veľkej Británii (24 Mbit/s).
Výskum prebiehal v rámci projektu UNLOC, ktorý je dotovaný čiastkou 4,8 milióna libier a tvoria ho tímy Optical Networks Group pri UCL, Aston Institute of Photonic Technologies pri Aston University a viacero priemyselných partnerov. Nová dátová technológia by pre ilustráciu dokázala preniesť všetky diely seriálu Game of Thrones v HD rozlíšení za jedinú sekundu. Poznamenajme, že do tohto časového limitu by sa pokojne vošla aj novonatočená 6. séria, ktorá bude mať premiéru vo vysielaní HBO v apríli.
Súčasné a budúce potenciálne spektrum vo vláknovej optike.
Systém využíva 15 samostatných kanálov s rôznou vlnovou dĺžkou modulovaných pomocou 256QAM modulácie v tom istom vlákne. Táto modulácia sa typicky používa pri káblových modemoch. Každý kanál je modulovaný samostatne a všetky sú následne zlúčené do spoločného signálu, ktorý vedci označili ako „superkanál“. Širokopásmový prijímač potom dokáže celý tento superkanál prijímať súčasne.
V tlačovej správe Dr. Robert Maher uvádza, že použitie špeciálneho širokopásmového prijímača umožnilo detekovať celý superkanál „na jeden záťah“ a vytvoriť tak rýchle dátové pripojenie. Ale použitie samostatného prijímača pre rôzne výkonové úrovne mnohých optických sub-kanálov si vyžiadalo optimalizáciu modulácie, aj kódovania každého optického kanálu zvlášť, aby sa dosiahla maximálna čistá prenosová rýchlosť dát. Nakoniec to viedlo k rýchlostnému rekordu pre samostatný prijímač. Realitu výskumu v rámci UNLOC ilustruje nasledujúce video:
V tomto výskume vedci testovali priame prepojenie vysielača a prijímača, aby sa dosiahla maximálna rýchlosť prenosu dát. Teraz plánujú testovať systém v podmienkach bližších realite a merať dosiahnuteľné rýchlosti počas prenosov na dlhé vzdialenosti. Optické signály sa môžu počas prenosov na vzdialenosť stoviek kilometrov skresliť, alebo deformovať, čo môže mať vplyv na chybovosť a v súvislosti s tým aj na reálne dátové rýchlosti.