Reklama

Novodobé kazítka televízorov? Ich používatelia!

Števo Porubský

Určite ste už aj vy počuli o tom, že výrobcovia do televízorov schválne montujú súčiastky, ktoré sa po pár rokoch, ideálne pár mesiacov po záručnej lehote pokazia. Nie ste ďaleko od pravdy, čo nám potvrdil aj servisný technik zo spoločnosti PC Expres, ktorý sa opravám domácich AV spotrebičov venuje roky.

Pozrite si

Pánty – novodobé kazítko notebooku? Dajú sa však opraviť

Rozobratie televízora vyzerá na prvý pohľad ako malina, opak je ale pravdou. Množstvo skrutiek a západiek, citlivá elektronika a veľké plochy dajú zabrať aj skúsenému technikovi.

To je však už minulosťou a už len málo televízorov chodí do servisu s tým, že im „odišli“ dôležité súčiastky, ktoré výrobcovia akoby schválne poddimenzovali, alebo načasovali na skoršie pokazenie. Kazítka, hoci nie sú oficiálne potvrdené, existujú.

Je to fakt, ktorý vidia hlavne servisní technici, keď im pod rukami skončí x-tý televízor rovnakej značky, príp. rovnaký model s približne rovnakým vekom s navlas rovnakou chybou. To už nemôže byť náhoda.

Kedysi boli najväčšími problémami elektronické súčiastky priamo na matičných doskách. Tie však stačilo odletovať a vymeniť za nové. To vraj bola pomerne jednoduchá práca.

 

Po čase ale výrobcovia akosi zmenili taktiku. Najnovším kazítkom tak nie sú menej kvalitné súčiastky, ale ich používatelia, hoci za nimi stoja samotní výrobcovia. Prečo? Vysvetlíme vám to pekne postupne.

Umývanie televízorov

Prvým novodobým kazítkom televízorov je ich umývanie. Mnohí používatelia berú krycie sklo displeja televízora za ďalšie okno či zrkadlo v domácnosti a neváhajú naň použiť čistič na okná. Sklo sa potom leskne ako nové. Žiaľ, má to jeden háčik.

Kým používateľ stihne vyčistiť celé sklo, môže sa stať, že niekoľko kvapiek tekutiny stečie po skle pod hranu televízora a dostane sa do styku s citlivou elektronikou. A ako to vyzerá? Presne takto:

Tu už ale prichádzajú na rad výrobcovia, ktorí kedysi túto elektroniku montovali v hornej, a nie spodnej časti displeja. Konkrétne ide o flexi káble spájajúce displej s ovládacou elektronikou a niekoľko doštičiek s plošnými spojmi. To nemôže byť náhoda, pretože výrobcovia sa pri tomto riešení museli popasovať so softvérovým otáčaním obrazu. Po pripojení displeja v spodnej časti je totiž obraz dole hlavou.

Novší televízor má flexi káble k displeju v spodnej časti. Pri umývaní krycieho skla preto treba dávať vždy pozor.

Ak teda chcete vyčistiť krycie sklo displeja, nikdy naň nepoužívajte okenu, ale len vlhčené obrúsky určené na čistenie displejov či okuliarov. Je to síce pracnejšie, ako nastriekať prostriedok a utrieť ho handrou, no vaša telka sa vám poďakuje. Časom.

Riešením môže byť umývanie handričkou namočenou v liehu, ktorý je rýchlo prchavý a citlivej elektronike nespôsobí žiadne problémy.

Jas naplno je vaša chyba

Druhým kazítkom súčasných LED televízorov je opäť používateľ. Ruku na srdce, kto z vás si jas displeja neupravil na vyššiu hodnotu, aby mu viac svietil počas slnečných dní?

Toto má ale jeden zásadný problém. Niekoľko LED diód pod displejom potom musí svietiť ešte intenzívnejšie a omnoho rýchlejšie sa opotrebujú.

Pod LCD panelom je niekoľko plastových vrstiev, ktoré slúžia ako difúzory a tlmiče svetla. Každá z vrstiev má svoju úlohu.

Toto platí pre dostupnejšie LED televízory s Full LED podsvietením, teda keď LCD panel neosvetľujú dva pásy LED diód po stranách, ale priamo pod ním. Takýchto LED-iek je pod displejom rôzne množstvo, väčšinou však okolo 40-50 kusov v závislosti od veľkosti televízora.

Každá LED-ka má nielen vlastný difúzor, rozptyľovač svetla, ale nad ňou je aj niekoľko tenkých vrstiev ďalších plastových difúzorov. Tie rozptyľujú svetlo podľa požiadaviek obrazu, no ak chce mať majiteľ televízora veľmi jasný obraz, LED-ky pracujú omnoho intenzívnejšie, aby dokázali prekonať toľko vrstiev polopriepustných plastov.

LED-ky pod panelom, ktoré osvetľujú 47“ LCD televízor, majú čo robiť, aby displej dostatočne svietil.

Takto vyzerá vypálená LED dióda (v strede). Dôvodom môže byť jej chabá životnosť, no vo väčšine prípadov ide o manuálne zvyšovanie jasu televízora. To spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie LED-iek.

Podobne ako väčšina elektronických súčiastok, aj LED diódu je možné vymeniť a opraviť. Hoci LED-ka stojí pár centov, jej výmena je časovo veľmi náročná. Navyše ju nedokáže vymeniť hocikto, čo si uvedomuje aj servis. Keďže čas a zručnosti sú v súčasnosti cenné, oprava televízora s vypálenou LED-kou vás môže stáť aj 150 € a viac. Záleží od množstva vypálených LED diód.

Difúzor LED diódy z panelu.

LED-ky je možné kúpiť aj v takomto mega balení, ktoré stojí pár eur, no po tom, čo všetko sme videli, ju doma vonkoncom neodporúčame.

Mimochodom, PC Expres opravuje okolo 1 000 televízorov ročne. Za ten čas sa im v servise neobjavil ani jediný LCD televízor s tzv. chybnými pixlami. Desiatky, ak nie stovky ich ale boli práve s chybami, ktoré sme opísali vyššie.

Na záver teda odporúčame nikdy neumývať krycie sklá tekutinou a jas displeja nechajte na automatickom nastavení. Ak sa vám zdá, že svieti až príliš, manuálne znížte jeho jas. Televízor vám určite vydrží dlhšie. A ak aj náhodou nie, už viete, ako a kde ho je možné opraviť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.