Reklama

Nové energetické štítky urobia z vášho A+++ spotrebiča C-éčkový

Richard Pliešovský

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať divné, je to tak. Našťastie pôjde len o značenie, ktoré zmenou normy nezvýši spotrebu vašich elektrických pomocníkov v domácnosti. O čo teda presne ide?

S energetickými štítkami sme sa po prvý raz mohli stretnúť v roku 1994. Ich cieľom bolo pomáhať používateľom pri výbere takých spotrebičov, ktoré mali menšiu spotrebu. Vďaka tomu sa dosiahla veľká úspora energie, čo potešilo nielen peňaženky spotrebiteľov, ale aj planétu nižšími emisiami.

Na stránke Európskej komisie sa píše, že zavedenie štítkov bolo kľúčom k zvýšeniu energetickej účinnosti domácich elektrospotrebičov, napr. osvetlenie, kúrenie, chladničky, mrazničky či televízory.

Zdroj | LG

Keďže sa počas používania štítkov menili technológie a príkon nových spotrebičov, ich značenie narazilo na svoje limity. Od tohto roku sa preto začne používať nová stupnica, kde ostane priestor na znižovanie spotreby a nové štítky by tak mali vydržať niekoľko rokov bez potreby ich inovácie.

Viete, že…

energetický štítok uznáva až 93 % spotrebiteľov a 79 % ho zohľadňuje pri výbere a kúpe nových spotrebičov? Inšpiroval pre podobné označenia budov, automobilov a potravín, v EÚ, aj mimo nej.

Aby to používatelia nemali jednoduché, istý čas budú v obchodoch používané dva druhy štítkov – pôvodný aj nový.

Pozrite si

Nákup elektromobilu bez DPH? Európska komisia zvažuje výraznú podporu predaja

Ako čítať nový štítok?

  • Nové štítky budú obsahovať jednoduchšiu stupnicu (A až G). Energetická účinnosť medzi rôznymi výrobkami sa bude jednoduchšie porovnávať.
  • Naskenovaním QR kódu v pravom hornom rohu získate prístup k podrobnejším informáciám o výrobkoch v európskom registri výrobkov pre energetické označovanie EPREL. Táto databáza bola sprístupnená koncom roka 2020.
  • Nové štítky môžu obsahovať aj ikony zobrazujúce informácie, ako je kapacita, rozmery produktu, hladina hluku, spotreba vody.
  • Energetický štítok EÚ je jazykovo neutrálny, čo je užitočné, keďže na vnútornom trhu EÚ je až 24 úradných jazykov.
Zdroj | European Commission

Nové energetické štítky pre umývačky riadu, práčky, chladničky a elektronické displeje nájdete v obchodoch od 1. marca 2021. Segment žiaroviek ich bude musieť používať od 1. septembra 2021. Staré štítky budú vymenené po prechodnom 2-týždňovom období, pri starších modeloch môžu byť použité dlhšie.

Okrem označovania štítkov sa mierne zmenia aj metódy testovania. Asi najväčšiu zmenu nájdete pri práčkach. Ich energetická účinnosť sa nebude zobrazovať za rok používania, ale za 100 pracích cyklov, čo je oveľa rozumnejší údaj.

Ak sa na jar budete prechádzať po elektroshopoch, nedivte sa, že nemôžete nájsť žiaden výrobok s najmenšou spotrebou (A).

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.