Od včera sa začali vydávať nové elektronické občianske preukazy, ktoré sú vybavené čipom. Vďaka nemu by sme sa mali dočkať pohodlnejšieho podpisovania úradných dokumentov pomocou zaručeného elektronického podpisu.
Elektronická identifikačná karta (eID), ako sa nové občianske preukazy volajú je jeden z projektov MV SR, ktoré sú realizované v rámci Operačného programu informatizácia spoločnosti. Ak máte starší občiansky preukaz nemusíte si ho hneď meniť na nový. Ak by ste aj napriek tomu chceli ísť s dobou, zaplatíte si za nový preukaz 4,50 €. Po uplynutí doby platnosti starších občianskych preukazov však automaticky dostanete nový elektronický občiansky preukaz. Ten sa od súčasných plastových občianskych preukazov, ktoré sú vydávané od roku 2008 líši najmä prítomnosťou elektronického kontaktného čipu. Na ňom budú uložené rovnaké údaje, aké nájdete na samotnom občianskom preukaze, teda meno, priezvisko, bydlisko, dátum narodenia a samozrejme platnosť dokladu.
Ak však majiteľ nového elektronického občianskeho preukazu bude mať záujem môže obsahovať aj iné údaje. Tie budú potrebné pre vytvorenie zaručeného elektronického podpisu (ZEP), ktorý sa tak stane pri elektronickej komunikácii s úradmi rovnocenným partnerom k bežnému podpisu. Konečne by sme mohli vybaviť množstvo vecí z pohodlia domova a nemuseli stáť v niekoľko hodinových radoch, ktorými sú naše úrady známe. Samozrejme nechýba ani zabezpečenie týchto údajov v prípade straty, alebo krádeže dokladu. Každý čip je totiž chránený unikátnym bezpečnostným osobným kódom (BOK), ktorý pozostáva z kombinácie niekoľkých čísel. O BOK si môžete požiadať pri podaní žiadosti o eID, pri jej preberaní, alebo kedykoľvek počas jej používania. Ak svoj kód zabudnete, alebo ho päť krát zadáte nesprávne, čip sa automaticky zablokuje a jeho odblokovanie bude možné len na OR PZ. Takto by malo byť zabezpečené, že nedôjde k zneužitiu údajov na vašej eID treťou osobou. Platnosť nových občianskych preukazov ostáva nezmenená. Budeme si ich teda meniť každých 10 rokov. Podrobné informácie o elektronických občianskych preukazoch nájdete na stránke MV SR.
Ak budete chcieť svoj nový elektronický občiansky preukaz využívať aj ako ZEP, budete potrebovať aj kvalifikovaný certifikát, ktorý vám zadarmo vydajú kedykoľvek počas platnosti dokladu. Pre jeho využívanie bude občan potrebovať ZEP PIN a ZEP PUK, pričom vydanie certifikátu bude mať platnosť 5 rokov. Na vašu eID budú následne nahrané kryptografické kľúče, ktoré budú potrebné pri vytváraní ZEP elektronického dokumentu. Podmienkou na jeho vytvorenie je mať nainštalovaný softvér pre prácu s eID kartou a čítačku čipových kariet kompatibilnú s eID kartou. Ministerstvo vnútra každému občanovi, ktorý prejaví záujem o využívanie ZEP zabezpečí bezplatne jednu čítačku. Cieľom je väčšie využívanie eGovernment služieb.
Foto: opis.gov.sk, minv.sk