Nie je to tak dávno, čo skeptici poukazovali na skryté úskalia elektromobility kvôli nutnosti výmeny batérie kdesi v polovici životnosti elektromobilu. Ukázalo sa, že tieto obavy neboli celkom namieste, aj keď s počtom nabíjacích cyklov kapacita batérie klesá.
Nové technológie a vylepšená konštrukcia Li-ion batérií však v posledných rokoch citeľne zvýšili nielen ich energetickú hustotu, ale aj počet nabíjacích/vybíjacích cyklov. U elektromobilov to zvyšuje dojazd až za hranicu fyzickej životnosti samotného auta.
Tesla na septembrovom podujatí Battery Day predstavila nové Li-ion batériové články 4680, využívajúce nový formát, konštrukciu, aj chémiu. V dôsledku vylepšení by mali byť nielen energeticky výkonnejšie, ale v prepočte na 1 kWh aj o 56 % lacnejšie oproti používaným článkom 2170. Už skôr Tesla naznačovala, že jej nové batérie pre elektromobily by mali vydržať až 1,6 milióna kilometrov (milión míľ) pri 5 000 nabíjacích cykloch.
Podľa najnovších testov však kanadský vedec Jeff Dahn a jeho tím, ktorý vyvíja pre Teslu batériové články novej generácie, prekonal aj túto pozoruhodnú métu. Životnosť nových článkov je údajne až 10 000 nabíjacích cyklov a umožnili by elektromobilu najazdiť viac ako 3,5 milióna kilometrov (viac ako 2 milióny míľ) pri dojazde 350 km na jedno nabitie.
Z hľadiska ostatných komponentov auta hovoríme o večnosti. Jazdíte veľa? Ak by ste najazdili v priemere 10 000 km mesačne, na 3,5 mil. km by ste potrebovali 350 mesiacov, čiže vyše 29 rokov. Za ten čas dokážete auto spoľahlivo opotrebovať, pravdepodobne aj niekoľko krát. Pritom bežný užívateľ jazdí podstatne menej.
Jeff Dahn uviedol, že pre životnosť nových batérií je optimálne, ak sa nevybíjajú pod 25% svojej kapacity. Potom dosahuje až 15 000 nabíjacích cyklov. Má ale takéto predlžovanie životnosti batérií vôbec zmysel? Áno, ale okrem zníženia nákladov na servis, spočíva ich prínos v iných oblastiach, než je samotná elektromobilita.
S rastúcim počtom elektromobilov stúpa hlavne pri rezidenčných majiteľoch význam koncepcie V2G (vehicle-to-grid) na stabilizáciu rozvodnej siete. Jej princíp spočíva v prenose elektriny z elektromobilu do siete v čase špičky a nabíjania batérie lacnou elektrinou mimo špičky, respektíve v noci. Majiteľovi tak môže elektromobil ušetriť zaujímavú čiastku nákladov na elektrinu, alebo, ak jazdí málo, dokonca zarábať. Pri dlhej životnosti batérie tie nabíjacie cykly absolvované navyše nehrajú rolu.
Podobné uplatnenie nájdu demontované batérie z elektromobilov, alebo hybridov v rámci svojho „druhého života“ vo veľkých úložiskách. Tam môžu aj pri istom poklese nominálnej kapacity slúžiť ešte dlhé roky.
Toyota v spolupráci so spoločnosťou Chubu Electric Power pracuje na využití batérií z ojazdených hybridov a elektromobilov v batériových úložiskách na stabilizáciu elektrickej rozvodnej siete už od roku 2018.
Nové batérie Tesla s článkami 4680 sa objavia v elektromobiloch už v najbližších mesiacoch. Prvými by mali byť vozidlá Tesla Model Y.