Reklama

Nová VR učebňa má potenciál prirpaviť študentov na skúšky z anatómie

Marek Hudák

Nová VR učebňa vďaka tímu študentov z LF UK, FIIT, FEI STU a VŠMU má potenciál pomôcť v štúdiu anatómie aktuálnym, ale aj budúcim ročníkom.

Anatomický ústav LF UK, ako prvý na Slovensku, zavádza do výučby predmetu anatómia virtuálnu realitu. Otvára tzv. VAU učebňu – Virtuálnu Anatomickú Učebňu.

Jej základom je aplikácia s názvom Human Anatomy VR, ktorá získala niekoľko ocenení a vyvinul ju tím študentov v študentskom startupe Virtual Medicine pod vedením Tomáša Brngála, študenta šiesteho ročníka LF UK.

Vývoj aplikácie začal už pred dvoma rokmi, no tím ju neustále kontinuálne vylepšoval a stále do nej pridáva nové funkcie. Aplikácia má momentálne po nainštalovaní 1,2 GB, ale pridávaním ďalších funkcií, ktoré jej tvorcovia plánujú priebežne dopĺňať, sa bude ešte zväčšovať.

Pozrite si

Xiaomi Mi VR – najlacnejšia virtuálna realita

Tvorcovia majú v pláne rozšíriť napríklad funkciu pripojenia viacerých užívateľov cez sieť do jednej virtuálnej „pitevne“, v ktorej im môže dať profesor z hocijakého miesta na svete na diaľku prednášku.

„Bude to fungovať podobne ako Skype, ale zároveň s tým, že budú študenti spolu v jednej virtuálnej miestnosti a pri výklade môžu jednotlivé štruktúry študovať v 3D.“

uviedol spolutvorca aplikácie Tomáš Brngál

Tím študentov aplikáciu zadarmo nainštaloval do setov pre virtuálnu realitu Samsung Gear VR na Lekárskej fakulte v Bratislave, ktoré zadarmo dostali od partnerov – spoločnosti Samsung a Nadácie Tatra banky.

Študenti sa tak po nasadení VR okuliarov budú môcť začať rovno učiť. Aplikáciu môžu využívať v špecializovanej učebni, v rámci vyučovacieho procesu a po dohode aj v rámci samoštúdia. HTC Vive headset zas slúži na použite s desktopovou aplikáciou.

Pozrite si

Modal VR – nový druh virtuálnej reality na obzore

Najväčším problémom pri vývoji mal tím s optimalizáciou mobilnej VR aplikácie tak, aby stabilne fungovala na 60 obrázkoch za sekundu a zároveň, aby pri tom boli použité presné anatomické modely, ktoré vyžadujú vysoký výkon na ich spracovávanie.

O aplikáciu už prejavili záujem aj študenti z Čiech, či ľudia, ktorí sa nezaoberajú medicínou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.