3D tlač funguje na princípe postupného vrstvenia materiálov do konkrétnych tvarov. Pri tomto procese však vzniká množstvo nadbytočného odpadu. Vyriešiť to môže nová metóda.
Po dokončení 3D tlače ľubovoľného objektu je nutné ho vo väčšine prípadov opracovať, aby sa odstránili nadbytočné časti, ktoré pri vrstvení vznikajú. Problémom je to najmä pri zložitejších 3D objektoch, ktoré majú časti visiace v priestore a preto je na tlač potrebné väčšie množstvo materiálu, keďže konkrétna časť nemôže levitovať len tak vo vzduchu.
Nová metóda 3D tlače, s ktorou prišli vedci z USC Viterbi School of Engineering v Kalifornii, pracuje s podložkou, ktorá je rozdelená ako šachovnica a jednotlivé časti sa vysúvajú podľa potreby do takej výšky, aká je nutná pri konkrétnej časti produktu. Výsledkom je značná redukcia plastového odpadu, ktorý vzniká pri bežnej 3D tlači.
Pri 3D tlači plastových objektov, kde je samotný materiál veľmi lacný to pre mnohých nemusí predstavovať problém. Ak sa však pozrieme na 3D tlač s využitím ostatných materiálov, napríklad biomateriálov, cena môže značne stúpnuť a každý nadbytočný odpad iba navýši cenu. Pri plastovom odpade samozrejme netreba zabúdať na ekologickú stránku problému.
„Pracoval som s lekármi, ktorí využívali 3D tlač na tvorbu tkanív a orgánov s využitím biomateriálov a práve tento materiál je veľmi drahý a pohybuje sa v sumách od 500 do 1 000 dolárov za fľaštičku„, vyjadril sa Yong Chen, profesor, ktorý stojí za projektom novej metódy 3D tlače.
Ďalšou pridanou hodnotou je ušetrený čas, ktorý by inak musel byť využitý na tlač podporných plastových častí. Ak vás zaujíma technológia 3D tlače, prečítajte si našu reportáž zo slovenskej firmy, ktorá sa venuje profesionálnej 3D tlači.