Reklama

Nové doručovanie dronom od Amazonu chce doručiť balík do 30 minút

Zdroj | Amazon
Richard Pliešovský
Zdroj | Amazon
Zdroj | Amazon

V stredu na konferencii Amazonu Re: MARS v Las Vegas ohlásili príchod nového dronu Prime Air. Ten je nanovo prepracovaný, úplne autonómny a v najbližších týždňoch má začať v rámci pilotných testov doručovať balíky.

Ako sa zdá, Amazon má s týmto zariadením veľké plány. Jeho cieľom je, aby Prime Air dokázal doručiť objednávky do 30 minút pre zákazníkov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti do 12 kilometrov. Balíky budú prepravované v štvorcových krabiciach, dron ich na mieste určenia zhodí z výšky 30 až 60 cm.

Dron je schopný odviezť balík do hmotnosti 2,2 kg (päť libier), čo dnes tvorí 75 až 90 % všetkých zásielok, ktoré vybavuje Amazon. Dolet plne elektrického dronu je 24 kilometrov.

Zdroj | Amazon

„Postupom času budeme spolupracovať s regulačnými orgánmi a vládami, pokúsime sa osloviť čo najviac zákazníkov,“ povedal generálny riaditeľ Amazonu Jeff Wilke. Dodal, že spoločnosť už má potrebné povolenia od federálnych agentúr na vykonávanie testov v USA a tiež, že jej cieľom je komerčná služba. „Zamerali sme sa na oblasti, kde môžeme pristáť na dvore.“

Nový Prime Air mal už viac ako 50-tisíc skúšok a desiatky tisíc simulácií hardvéru, softvéru a letových dát.

Pozrite si

Amazon službou Prime Air doručil dronom prvú zásielku

Jeho veľkou výhodou je kombinácia dronu a lietadla, je teda schopný vertikálne vzlietnuť a pristáť, no počas letu využíva aerodynamické vlastnosti lietadla. Prechod z jedného režimu do druhého je podľa Amazonu úplne plynulý. Dokáže to vďaka novému dizajnu a šesťuholníkovému tvaru (namiesto štandardného štvorhranu), plus šiestim vrtuľám, ktoré boli optimalizované na tlmenie nepríjemných vysokofrekvenčných zvukov. 

Zdroj | Amazon

Vieme, že zákazníci sa budú cítiť príjemne len vtedy, ak budú drony a systém doručovania neuveriteľne bezpečný.

Jeff Wilke, generálny riaditeľ Amazonu

Dron neustále vyhodnocuje bezpečnosť vzdušného priestoru a prístupu na zem. Algoritmy strojového učenia analyzujú dáta a rozhodujú čo má zariadenie robiť, keď je situácia nejasná, napríklad ak sa v priestore pre doručenie nachádzajú ľudia alebo zvieratá, je silná hmla a podobne.

Amazon má pred sebou pekný cieľ. No nech sa na tento spôsob doručovania pozerám akokoľvek, stále sa mi to nezdá ako bežný spôsob doručovania balíkov v súčasnosti, ani v blízkej budúcnosti. Možno je to tým, že žiaden sklad Amazonu nemám do vzdialenosti 12 km. Nie som pravidelný zákazník Amazonu, prípadne to môže byť tým, že nebývam v rodinnom dome.

Doručovanie zásielok na poslednej míli je ťažkým logistickým orieškom a je otázne, či ho vyriešia práve drony. Celoplošne a celosvetovo určite nie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.